Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Údržba dřevěného zahradního nábytku

Trávit volný čas na zahradě či terase pohodlně usazený v zahradním nábytku je stále populárnější.  Zdaleka nejoblíbenější je nábytek vyrobený ze dřeva. O tom, jakým způsobem budeme nábytek udržovat, rozhoduje nejen typ dřeviny, ze které je vyroben, ale i jak často  ho budeme během sezony používat a nakolik vystavovat povětrnostním vlivům. I když se nábytek Aldo prodeji zahradního nábytku nevěnuje, naši stálí zákazníci a hlavně čtenáři ví, že píšeme o všem. Snažíme se články umisťovat komplexně, jelikož se nevěnujeme jen prodeji nábytku, ale radíme vám při výběru a s dotazy, které třeba ani přímo nesouvisí s naší nabídkou.

Je logické, že například v interiéru, například zimní zahradě, trpí povrchová úprava méně než v exteriéru. Podle typu dřeva je možné některé druhy nábytku nechat venku celý rok, jiné je potřeba uskladnit. Pokud je nábytek venku stabilně, je dobré ho ošetřit nejméně dvakrát ročně.

 

Nábytek z borovice

Působení povětrnostních vlivů zanechává na nábytku stopy především v podobě znečištění. To je možné jednoduše omýt vodou s přídavkem saponátu. Ale pak je potřeba povrch důkladně opláchnout a osušit. Aby nám ten který kus nejen dobře sloužil, ale i hezky vypadal, je nutné ho pravidelně ošetřovat speciálním regeneračním (údržbovým) olejem pro tento typ nábytku. Případné škrábance opravíte tak, že nejprve povrch přebrousíte brusnou houbičkou o zrnitosti 180 – 220 a pak natřete mořidlem ve vhodném odstínu. Nakonec přijde na řadu opět na regenerační olej. Volně stojící sestavy se během sezony vyplatí před případným deštěm ochránit například krycí plachtou. Zabráníte tak zbytečnému znehodnocování vzhledu a krácení životnosti, která by při dobré péči měla být desítky let. Komu se nechce mořit s plachtou, může nábytek nastěhovat například pod krytou pergolu, na krytou terasu nebo do altánu a má o starost méně. Ideálním místem pro zimní uskladnění borovicového nábytku jsou suché, kryté, ale nevytápěné prostory. Pozor dejte na to, že některé části nábytku, které nejsou ze dřeva, nemusí být odolné proti mrazu. Například pro střechy houpačky je proto vhodnější najít kousek místa někde v domě, kde teplota neklesá pod nulu.

 

 

Nábytek z exotického dřeva Merbau

Tento druh nábytku je vyhlášený vysokou tvrdostí a velmi dlouhou životnosti. Nečistot ho nejlépe zbavíte vlažným mýdlovým roztokem nebo speciálními čistícími prostředky. Aby dřevo neztratilo nic ze své unikátní červenohnědé barvy, je nezbytné ho pravidelně ošetřovat teakovým olejem. Jak často musíte tuto proceduru opakovat, závisí na umístění a intenzitě způsobu používání nábytku. Obecně platí, že pravý čas je ve chvíli, kdy povrch zmatní a dešťová voda přestane zůstávat na povrchu jako kapky a začne se do dřeva vpíjet. První nátěr by se měl provést nejpozději do konce prvního měsíce používání nábytku. Před uskladněním na zimu je dobré nábytek očistit, nechat důkladně oschnout a uložit v krytých a nevytápěných prostorách pod plachtou.

 

Exotické dřevo, které je používáno při výrobě zahradního nábytku můžeme zařadit mezi nejkvalitnější na českém trhu. Dřevo s vysokým stupněm tvrdosti, bez chcemického ošetření, jelikož není nutné. Dřevo samo o sobě nepotřebuje impregnovat. Dřevo Merbau roste v rovníkové a tropické oblasti Papua-Nová Guinea, Filipíny a Indonésie. Barva dřeva tmavě červeno-hnědá se zlatým zabarvením.