Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak zakrýt škrábance a odřeniny na nábytku

Znáte ten pocit, když si pořídíte krásný kus nábytku nebo naopak o nějaký pečujete už několik let a najednou na něm objevíte rýhu? Možná ani nebude tolik znatelná, ale jakmile si ji jednou všimnete, tak se čím dál více zaměřujete na to, jak hyzdí vaši skříň či jiný kus nábytku. Máme tady pár jednoduchých tipů, které váš problém během chvilky vyřeší a ani to nebude stát moc peněz.

Než začnete panikařit a shánět truhláře na opravu nábytku a zakrytí rýh či odřenin, porozhlédněte se doma. Ačkoliv vás to možná překvapí, ale první pomoc na drobné korekce najdete v kuchyni nebo třeba v penálu vašich dětí. Pečlivě očistěte oblast nábytku, ať prach nebo mastnota nestojí v cestě zakrytí rýh.

První pomoc při odření nábytku hledejte v kuchyni

Černý čaj dokáže zabarvit ledacos a funguje i na nábytek. Vylouhujte sáček čaje v pár lžicích vody, doba louhování budu záležet na odstínu nábytku – čím tmavší, tím delší doba. Naneste na vatovou tyčinku a vtírejte na poškozené místo podle potřeby. Stejně poslouží i jód.

Káva nepovzbudí jenom vás, ale oživí i odřený nábytek. Smíchejte několik lžic mleté kávy s horkou vodou, v takovém poměru, aby vám vznikla hustá pasta. Pokud je barva vašeho nábytku do červena, tak do pasty přidejte trošku jódu. Patu naneste na poškozené místo, nechte působit a následně jemně setřete vlhkým hadříkem. Na závěr přeleštěte voskem na nábytek.

Vlašské ořechy, ještě ve skořápce, se hodí na více věcí než pečení. Rozbijte skořápku a ořechem přejíždějte po rýhách, jeho přirozený olej jemně ošetří světlý nábytek. Bohužel je nutné tento postup opakovat častěji.

 

                  Jídelní stůl rozkládací Aran industry

 

Pokud vás trápí jen jemné povrchové škrábance, tak smíchejte olej na vaření s citrónovou šťávou. Pokud přidáte i bílý ocet, tak výslednou směs můžete využít nejen na zakrytí drobných rýh, ale na kompletní čistění dřevěného nábytku, bude působit jako nový.

Na zakrytí škrábanců není potřeba kupovat speciální barvy

Pokud je třeba výraznější barevné zakrytí, tak poslouží i krém na boty, zde je však potřeba vyzkoušet, jestli máte vhodný odstín – abyste místo zakrytí ve výsledku neměli spíše barevný flek. Pokud máte atypický odstín nábytku, tak si zkuste namíchat co nejvíce odpovídající pomocí temper či olejových barev.

Na drobné korekce postačí i voskovka či tužka na obočí. Navíc ji budete mít hned po ruce, když se opět stane nějaká drobná nehoda.

Při větších nedostatcích je třeba profesionální péče

Tyto rady vám pomohou na zakrytí drobných nedostatků nebo aspoň na chvilkové zamaskování, ale nábytek vám bohužel neopraví. Některé z těchto typů je také třeba jednou za čas zopakovat, používáním nábytku „krycí vrstva“ vymizí.

Pokud vás ale trápí větší rýhy, je třeba využít profesionální péči jako je broušení či lakování. A každému typu nábytku bude sedět jiná z těchto rad – záleží na materiálu i povrchové úpravě. Zkoušejte a najdete záchranu, která sedne vašemu nábytku nejlépe.