Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak odstranit vosk z nábytku

Jednou ze zimních radostí jsou svíčky. Dokáží navodit vánoční atmosféru, vyvolat hřejivý pocit i provonět celý dům. Ale taky dokáží nadělat spoustu starostí. Třeba když horký vosk ukápne tam, kam by neměl. Ať už se jedná o konferenční stolek, dětskou postel a nebo jídelní stůl. Vánoce jsou svátky klidu, tak se nerozčilujte nad nevzhlednou skvrnou od vosku – máme tady pár tipů, díky kterým se jí zbavíte raz dva.

Způsob odstranění zvolte podle materiálu nábytku

V prvním případě záleží na materiálu. Některé typy nábytku potřebují šetrnější zacházení než druhy z jiných materiálů.

Pokud máte lakovaný nábytek, tak právě u něj byste měli být nejopatrnější – abyste neseškrábli i vrstvu laku. Pokud je část pokapaná voskem skleněná, tak máte vyhráno. Zde stačí dát pozor, abyste vosk nesundávali ostrým předmětem, který by povrch poškodil.

                   

Vyzrajte na vosk teplem

Skvrnu od vosku přikryjte savým papírem a jemně po něm přejíždějte žehličkou. Žehličku nenastavujte na příliš vysokou teplotu ale radši zvolte nižší. V případě větší skvrny si nachystejte více papírů a postupně je vyměňujte. Místo savých papírů můžete využít i jemné látkové utěrky. Opakujte do té doby, než se vosk vsákne do papíru a zmizí z nábytku.

Podobně může posloužit i fén. Vosk zahřívejte tak dlouho, dokud se neroztaví. Následně jemně setřete utěrkou.

 

                   Konferenční stolek Ness oak nordic

 

Jak odstranit skvrnu k dokonalosti?

Je několik možností, jak odstranit skvrnu, která zůstala pod vrstvou vosku. Pokud je skvrna malá a spíše povrchová, tak vám postačí mýdlová voda či běžný ocet. V horších případech je třeba sáhnout po lihu, který by měl odstranit zbytky nečistot.

A pokud ani to nezabere, je na čase využít technický benzin. Jelikož jsou svíčky obvykle vyrobeny obvykle z parafinových uhlovodíků nebo stearinů, tak benzinový čistič by na ně měl fungovat. Ale pozor, tato technika rozhodně není vhodná na barvený nebo lakovaný nábytek.

Pokud na dočištění využijete jeden z těchto tipů, tak rozhodně ani jednu z těchto tekutin nedávejte přímo na nábytek. Nadělalo by to více škody než užitku. Nakapejte na hadřík vámi zvolenou tekutinu a nábytek jemně otírejte, dokud skvrna nezmizí.

V případě nejvyšší nouze odstraňte vosk mechanicky

Pokud víte, že váš nábytek není choulostivý na poškrábání, tak si na pomoc můžete vzít žiletku či škrabku, která se využívá k čištění sklokeramických desek. Ale hlavně opatrně a nikam nespěchat. Na závěr skvrnu dočistěte některým z výše zmíněných způsobů.

A pokud vám přesto ujede ruka a na nábytku se objeví nechtěný škrábanec, bude se vám hodit náš článek, kde se dozvíte, jak ho zamaskovat.