Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Odstraňte snadno zatuchlinu z nábytku

Znáte to – ve starožitnictví vám padne do oka nádherná skříň, po babičce zdědíte stále ještě funkční válendu, při renovaci domu je vám líto vyhodit jakoukoli část rodinného dědictví, a proto se rozhodnete historický nábytek zachovat ve svém novém domově…

Jenže co dělat, když najednou z onoho kusu nábytku ucítíte nejen historii, ale i obtěžující odér? Jak se účinně zbavit zatuchliny a těšit se po další generace z nábytku s příběhem?

 

                                    

 

Jedna teta povídala...

Pokud inkriminovaná část vašeho vybavení zavání známým „babičkovským“ odérem, stále ještě existuje šance, že se ho dokážete zbavit. A stejně jako u všech problémů v domácnosti, i pro tento existují řešení jako z příruček pro hospodyňky. Kromě starého známého větrání vyzkoušejte misku s octem, který je známý svou schopností pohlcovat pachy, popřípadě levandulový olej (postačí několik kapek), který po smíchání s vodou umístěte do skříně a nechte ho, ať skříň krásně provoní.

Dalšími dvěma pomocníky jsou mletá káva nasypaná v plátěných sáčcích, či jedlá soda, kterou můžete využít i na čalouněné kusy nábytku a poté ji vysát.

 

                        Jídelní stůl kulatý Duna

 

Je to jen chemie

Pokud prostředky přírodního původu nezafungují podle vašich představ, je na čase sáhnout po něčem silnějším, tedy po chemických prostředcích. Jelikož chemie je dobrý sluha, ale umí být také špatný pán, je třeba mít se na pozoru a používat čisticí prostředky pouze podle uvedeného návodu.

Na lakovaný nábytek použijte prostředek s obsahem včelího vosku, na povrchově neošetřený nábytek můžete velmi opatrně zkusit například k tomuto účelu určené Savo. A pokud vlastníte domácí mazlíčky, můžete vyzkoušet umístit do skříně nádobu s kočičím stelivem, které se zápachem rovněž dokáže zatočit.

 

Zlaté restaurátorské ručičky!

Máte-li opravdu velký zájem o záchranu nábytku a žádná z babských rad nepomáhá, svěřte zatuchlý nábytek odborníkům. Se svým know-how dokáží restaurátoři přeci jen více než běžný smrtelník a pokud se má na váš poklad někdo vrhnout se smirkovým papírem a novou vrstvou laku nebo s novým čalouněním, měl by to být právě člověk, který „nemocný“ nábytek neléčí poprvé.

 

                               

 

A když to nejde...

... tak to nejde. Pokud se nepotýkáte jen s obyčejným zápachem, ale s nefalšovanou zatuchlinou, která je koktejlem plísňových spor, bakterií a virů, máte ještě možnost pozvat do svého domova odborníky, kteří celý váš příbytek ošetří speciálním aerosolem. I toto řešení je však pouze dočasné, a pokud nepomůže, zbývá jen jediné východisko.

Rozloučit se jak s nábytkem, tak i se všemi zdravotními riziky, které s sebou zatuchlina nese. Láska ke krásnému nábytku je sice silná (to koneckonců chápeme), na druhou stranu: zdraví máme pouze jedno