Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Všechny tváře tapety

Moderní tapety dodají vašemu interiéru moderní říz. Až vás omrzí, bez problémů je odstraníte a nalepíte nové. Dnes už to jde většinou snadno a bez nepořádku. Nejlépe, co si budeme povídat, se pořizují tapety do dětského pokoje. Palet barev a nápadů na design je opravdu tak široká, že mnohdy je těžké si vybrat.

 

Vaše možnosti

I když tapety na zeď  jsou i dnes nejčastěji ze vzorovaného papíru, tkaniny, nebo umělé hmoty, vymoženostem doby se meze nekladou. Známé jsou již i tapety z porcelánu. Pokud si  nevyberete ani v obchodě, ani  v designérských studiích, můžete si je nechat vyrobit podle vlastního návrhu. často je tato možnost využívána při volbě tapet do dětského pokoje, ale třeba i obývacího pokoje, předsíně, často také domácí pracovny. Bát se nemusíte ani  samostatného tapetování, protože dnes už u mnoha výrobků nenánášíte lepidlo na tapetu, ale na zeď. K samotnému nalepení tak nepotřebujete žádnou vyjímečnou zručnost.

 

  

 

Z čeho vybírat

Jednovrstvé papírové tapety
Představují nejlevnější variantu na českém trhu, která však nemá příliš dlouhou životnost. Vyrábějí se z mačkaného papíru, takže jejich povrch je hladký nebo mírně strukturovaný.

Dvouvrstvé
Duplex tapety mají horní a spodní ochrannou vrstvu, která je z buničiny, papíru nebo pěny. Čistit je můžete prachovkou nebo navlhčeným hadříkem.

Textilní tapety
Mají na podkladové vrstvě nanesené textilní vlákno, jutu, vlnu, bavlnu i hedvábí. Působí velmi stylově a hodí se zejména do reprezentativních prostor nebo do historizujících interiérů. K jejich čištění můžete použít i vysavač.

Akrylátové tapety
Po nalepení se přetírají akrylátovým nátěrem, s nímž stěny získají jemnou strukturu omítky v nejrůznějších vzorech. Místnosti Vašeho bytu tak mohou zútulnit například geometrické obrazce nebo i jiné zajímavé motivy.

Vinylové tapety
Odolávají oděru a vlhkosti. Mívají strukturovaný povrch, který dobře kryje nerovnosti zdí. Můžete je přetřít běžnými interiérovými nebo lazurovacími barvami a omýt jemnými saponátovými roztoky. Střídání lesklých a matných povrchů dodá vašemu interiéru na zajímavosti už tím, že při různém osvětlení budou mít pokaždé jiný nádech. Nemůžeme se zde o všech druzích tapet dopodrobna rozepisovat, snad si jen ve zkratce připomeňme, co  vše dnešní doba ještě na trhu s tapetami nabízí :
Sklené tapety, kovové tapety, vliesové tapety anebo Rauhfaser tapety. 

Tapeta a něco k ní
Kombinace tapety s pokojovou barvou je velmi efektní, a stejné je to i s bordurami, tedy s ozdobnými pásy, jimiž můžete od sebe oddělit jak jednotlivé druhy tapet, tak i barevné stěny od stropu nebo podlahy. Vyjímaje koupelny a sauny můžete tapety použít všude v interiéru. I když tapety mívají životnost 5 let, kvalitnější se dožijí až 15 let. Budou-li na bázi vinylu a akrylátu, pak mají i tepelné a izolační vlastnosti.