Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Psací stůl do dětského pokoje

Vybrat správný psací stůl pro školáka je nelehký úkol a především výběr psacího stolu vůbec nepodceňujte. Na kvalitě psacího stolu, neméně pak kvalitě dětské židle totiž závisí správné držení těla při sedu. Šetření na nesprávném místě, to je asi největší chyba, které se rodiče nejčastěji dopouštějí při koupi psacího stolu. Zatímco za počítač neváhají zaplatit deset či dvacet tisíc korun, psací stůl a pracovní židli pořizují ty nejlevnější. Zadělávají tak dětem na pozdější zdravotní problémy. Kam a na co tedy s počítačem? A jaký tedy psací stůl a židli pořídit? Pro děti, které pořád rostou především stůl a židli s možnou změnou rozměru, výšky pracovní desky a výšky sedáku židle. Asi s nabídkou nejkvalitnějších sestav, navíc v přenádherném designu, přichází německý výrobce.

 

    

 

 

Jak má vypadat psací stůl?

Podobně jako při výběru psacího stolu také u počítačového stolu je třeba dbát na jeho správnou výšku. U dětí, které rostou, je proto dobré volit výrobky s nastavitelnou výškou. Pokud kupujeme stůl pevný, volíme raději vyšší než nízký, z kterého by brzy bolela záda. Ovšem ani příliš vysoký není vhodný, protože jak se bude dítě natahovat, zbytečně si namůže zvedaná ramena a také krční páteř.

Tyto zásady lze zjednodušit do jednoho pravidla: horní řádek na monitoru má být nejvýše ve výšce očí dítěte. Pozor také dáváme na to, aby ke stolu přicházelo správně světlo, tedy pravákům zleva a levákům zprava. Všechny psací stoly, které vám na Aldu představujeme, dodržují tato pravidla a jejich standartním vybavením jsou již prvky pro umístění monitoru a klávesnice.

 

Důležitá je i hloubka psacího stolu. Rozhoduje o ní monitor. Platí totiž, že by měl být vzdálený 60 centimetrů od očí. Proto máme-li plochý monitor, stačí nám deska hluboká 70 až 80 centimetrů. U starších hlubokých obrazovek to musí být mnohem více. Proto je lepší pro ně volit rohová pracoviště, tedy nejlépe rohový psací stůl, která jsou v tomto případě méně náročná na místo než klasický obdélníkový stůl.

Pozor také na různé zásuvky, krabice a další věci pod stolem. Tady musí být dostatek volného místa na nohy. Ty potřebují nejen dostatek prostoru, ale také musejí stát celou plochou na pevné podložce. U malých dětí, které ještě nedosáhnou nohama na zem, si lze pomoci rovnými nebo šikmými stoličkami, které poskytnou podpěru.

 

      

 

 

Nešiďte zdravé sezení

Ještě větší nároky než na stůl jsou kladeny na pracovní židli. První zásada zní, že by se měly oba výrobky kupovat a hlavně zkoušet zároveň.
Při tom kontrolujeme, aby ruce dítěte v lokti svíraly úhel 90 stupňů. Paže také nesměji viset jen tak ve vzduchu, ale být podepřené, a to buď o područky židle, nebo o speciální podpěrku, kterou lze upevnit ke stolové desce. Židle samozřejmě musí být nastavitelná. Dobré je, když si můžeme regulovat nejen výšku, ale i područky a zádovou opěru. Při práci na počítači by totiž děti měly sedět v takzvaném středním sedu s opřenými zády. Tento návyk je velmi důležitý, protože většina dospělých sedí v mírném předklonu, čímž si velmi zatěžuje meziobratlové ploténky. Navíc odborníci doporučují občas zcela se zaklonit, což je pro záda odpočinková poloha.

Při nákupu je také třeba dbát na to, aby sedák děti nikde netlačil. Rizikovým místem bývá přední hrana, která může být špatně zaoblená a tvrdá. A nejde jen o to, že se bude dítěti špatně sedět. Tím, že sedák tlačí v podkolenní, brání proudění krve v dolních končetinách a děti si tak „zadělávají" například na křečové žíly. Tato pravidla platí nejen pro děti, ale samozřejmě i pro dospělé. Proto si zkontrolujte výšku stolu a nastavení židle, ať můžete v klidu pokračovat ve čtení dalších článků!

Zdroj článku : www.seznam.cz