Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Obývací pokoj 6 krát jinak

Obývací pokoj je místem relaxace, ale i setkávání a komunikace. Aby vám dobře sloužil a přitom po čase nenudil, připravili jsme spoustu tipů, jak na to. Čeká vás procházka po šesti obývacích pokojích v různých stylech, ale možná se najdete i v některém ze tří barevných pojetí, která odpovídají ročním obdobím, nebo si vyberete to pravé „ořechové“ křesílko. Mějte zkrátka na paměti, že změna je život, což platí i pro váš obývací pokoj.

 

Než začnete vybírat

Na zařizování obývacího pokoje není nic složitého. Důležité je, abyste se tu cítili přirozeně a příjemně. Přitom uspokojivý výsledek může nalézt podobu v několika odlišných stylech, od luxusního vzhledu 3. tisíciletí až po retro pojetí. Záleží jen na vašem vkusu. Než si začnete vybírat zařízení obývacího pokoje, zamyslete se nad tím, co vám v bytě vyhovuje. Jsou to spíše extravagantní povrchy a výrazné tvary nebo naopak nenápadná a praktická elegance? Dáváte přednost zařízení v přírodním stylu nebo vás přitahuje méně tradiční vzhled? Jestli chcete být sami designéry svého pokoje, inspirujte se s námi několika možnými styly a berte to tak, že nic není dogma a kombinacím se meze nekladou.

 

Luxusní vzhled

Po letech střídmosti a minimalismu v interiérech se na trhu objevily zcela unikátní materiály, které se používají zejména na dvířkách skříněk a předních dílech polic nábytkových sestav. Vedle standardních povrchů nábytku, v podobě tradičních dýh a laků, se dostávají ke slovu inovační materiály, jako je zlato, stříbro, ocel, štípaný kámen nebo magnetická fotofólie. V praxi to vypadá tak, že se na panel nábytku nanášejí stříbrné, zlaté nebo kamenné plátky, které se potom stabilizují lakem. Ve výsledku vás pak ohromí blyštivé obložení či rustikální kamenný vzhled. Magnetické fotofólie zase vytvářejí na předních plochách nábytkových sestav individuální obrazce podle vašeho přání. Tomuto základu sluší elegantní sofistikované doplňky. Výsledkem je surový luxusní vzhled, kterému vévodí tóny černé, šedé, hnědé, tmavě modré, bílé a barvy mědi.

 

    

Německý výrobce přináší do nabídky nábytku opravdu originální design

 

 

Etno styl

Ve světě módy znamená etno styl především vrstvení oblečení typického pro různé části světa a také kombinaci výrazných barev s tlumenými. Podobně je tomu i v interiérovém světě. Na nábytku nechybí teplé tóny dřev, nejlépe těch tropických, v kombinaci s průzračně modrou, hnědou, žlutavou, béžovou, šedou, zelenou a tyrkysovou barvou sedacího nábytku a doplňků. Nábytkové sestavy mohou mít nadčasové jednoduché linie. Celkový výraz pokoje pak dotvoří především výrazné struktury látek a nápadné zvířecí vzory nebo doplňky z exotických a ušlechtilých materiálů - dřevěné sošky, bronzové vázy. Vítané jsou i exotické květiny.

 

 

 

Praktický styl

Protože je dnešní obytný prostor celkově otevřený a propojený, ale zároveň nabízí místa pro různé činnosti, uplatňuje se výborně multifunkční a variabilní nábytek, který tvoří rozkládací konferenční stolky a sofa, multifunkční knihovny a jiné stavebnicové nábytkové sestavy, které si můžete poskládat jak je libo. Na výběr je buď nábytek s charakteristickými oblými rohy a organickými tvary a nízko položené „lounge“ pohovky čistých tvarů nebo naopak tradičnější pravoúhlé tvary dělicích a obývacích systémů i sestav. Nechybí ani rozevláté pojetí, které představují asymetrické policové sestavy vzbuzující dojem organizovaného chaosu.

 

Retro styl

Jestliže jste milovníci tohoto období, zaměřte se na bazary, kde najdete nábytek z pochromovaných trubek nebo z laminátových desek. Například trubkové křesílko, které se dá nově očalounit, vypadá po renovaci velmi vzdušně. Pro další oblý nábytek můžete volit i plast - černý, bílý nebo jakkoli barevný. Vzhledem k tomu, že 60. létům slušely výrazné barvy a vzory, použijte proužky nebo květinové motivy na textilu nebo na stěnách. Interiéru dodají dokonalý retro vzhled zavěšené vinylové desky.

 

      

 

Koloniální styl

Koloniální styl se rozvíjel v období kolonií, kdy si místní řemeslníci osvojili výrobu evropského nábytku, do kterého zakomponovávali místní prvky. Koloniální nábytek je vyroben z ekologicky čistých přírodních materiálů, velmi populární je teakové a kaučukové dřevo, tis, asijský ořech, čínské červené dřevo a tartanová palma. Doplňky jsou vyrobeny ručně, stěny mají pastelové barvy, jako „vsuvky“ se objevují cihly, dřevo, bambus nebo korek. Jedinečným dělají tento interiér svícny, stolní lampy, lustry a zrcadla s bronzovým rámem či rámem z vyřezávaného dřeva. Koloniální atmosféru podtrhnou i exotické hrnkové květiny jako třeba orchideje nebo palmy ve velkých dekorativních květináčích.

 

Minimalismus

Vzdušnému pojetí, kdy v pokoji na stěně sem tam „poletuje“ skříňka nebo polička, zdaleka neodzvonilo. Tyto sestavy se navrhují ze solitérních i stavebnicových prvků. Velmi trendy jsou pevná záda, na kterých je zavěšená televize. Ta může ovšem stát i na nízké horizontálně orientované skříňce, na kterou se umísťují i DVD a CD přehrávače. Tomuto stylu vyhovují výrazně odlišné barevné stěny, které pak s nábytkem působivě kontrastují. Konferenční stolky jsou jednoduché a nízké, jejich plocha bývá spíše větší a určená jen na odložení skleničky nebo časopisu. Co se týče materiálů, používají se vedle dýh barevné lesklé laky a zrcadla, která přidávají místnosti na rozměru a zachovávají chladný odstup. Chladný technický vzhled zjemňují barevné pohovky, kusové koberečky s vysokým vlasem, obrazy, dekorativní svítidla nebo květiny.