Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Nabídka koberců na Aldu

Nabídka koberců u nás to nejsou produkty jako takové (koberce), ale doporučení pro jejich výběr. Nábytek Aldo jako internetový prodejce nábytku z Francie, Holandska a Německa, se v našich článcích věnujeme bydlení komplexně. Třeba i pokojovým květinám. Ale o těch někdy jindy. Dnes jsme si pod drobnohled vzali jak jsme již zmínili koberce. Vstoupíte do prodejny s koberci pro nějakou tu 'kusovku'a ejhle. Buď zde najdete jen pár kousků, z kterých si musíte vybrat, nebo vás naopak překvapí stovky druhů a barev a vy nevíte, který vybrat, neboť jeden je hezčí než druhý. Poradíme vám, jak se trochu zorientovat v tomto nádherném barevném světě. Nábytek Aldo, zaměří svoji pozornost především na bytové koberce menších rozměrů vhodných do ložnice, obývací pokoje nebo dětské pokoje.

 

Rozměry koberce

První věcí, nad kterou se musíte zamyslet ještě doma, jsou rozměry koberce. Nejčastěji a nejlépe se určují podle nějakého starého kousku, který už doma leží či ležel. Pokud ale zařizujete úplně nový interiér, je třeba velikost koberce přizpůsobit místnosti a hlavně nábytku. Např. židle u jídelního stolu by měly zůstávat na koberci i po jejich mírném odsunutí, abyste neničili hranu koberce při každém dosedání. Není také ideální, aby křeslo v obývacím pokoji zůstalo dvěma kolečky na koberci a dvěma na podlaze. Pokud nemůžeme z prostorových důvodů pokrýt celou plochu sezení, je lepší zvolit koberec menší pouze pod konferenční stolek. V té chvíli musíme ale rozvážit, zda má kobereček plnit pouze funkci dekorační, či nás má také hřát pod nohama. Změřte si proto doma maximální a minimální rozměry, ve kterých se můžete při výběru pohybovat, neboť koberec sedne málokdy.

 

 

 

Tvar koberce

Dalším rozhodnutím bude tvar koberce. Přibližně 90% nabídky tvoří obdélníky různých rozměrů, u lepších prodejců seženete i čtverce. Ke kulatým stolům je vhodnější vybrat kruh nebo ovál, ale není to pravidlo. S tím je spojen i výběr dezénu. Pokud bude střed koberce zakryt stolem a nebude na něj vidět, je často hezčí zvolit spíše bordůru, než středový vzor. 

 


 

 

Provedení koberců

Následuje volba stylu a cenové hladiny. Někdo preferuje klasické (orientální) vzory, jiný spíše moderní dezény. Do místností s větším provozem můžete zvolit smyčkový koberec Buklé. U solidních prodejců cena odpovídá kvalitě. Ta je dána zejména způsobem výroby, materiálem, hustotou tkaní a gramáží, tedy hmotností vlákna na m2. Koberce se tkají třemi možnými technologiemi - strojně, tuftováním a ručním vázáním. Strojní výroba je levná, ale kvalitní a na trh dodává sériově vyráběné dezény. Relativně novou metodou je tzv. tuftování, kdy jsou jednotlivá vlákna nastřelována tuftovací pistolí přímo do látky, útek po útku. Vznikají tak nádherné koberce s plastickými vzory ve střední cenové kategorii. Naprosto nejkvalitnějším a také nejdražším způsobem výroby je ruční tkaní. O ceně rozhoduje zejména počet uvázaných uzlíků na m2, jenž se pohybuje od 350 000 do 1 500 000. Na tyto koberce se nepoužívají žádná umělá lepidla, neboť jsou vázány rovnou do osnovy. Koberce mají nepřeberné množství provedení, barev a motivů. Existují dlouhosrsté, střižené, vlněné, smyčkové a kombinované. 

 

 

Jak tedy vybrat ten správný koberec, když je tolik možností a variant? Vsaďte na svůj vkus, neboť nejdůležitějším kritériem je samotný vzhled koberce a pocit z něj. Každý kusový koberec totiž čeká právě na svého zákazníka. Tak hodně štěstí.