Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Ložnice - zaostřeno!

Jak zařídit ložnici aby spánek byl nerušený, klidný a zároveň jste si mohli v ložnici třeba také číst? A vůbec, jakou zvolit barvu, velikost postele a jak nábytek rozmístit? Dnes jsme si pod náš pomyslný drobnohled vzali ložnice. I když čtení na lůžku vybízí organismus k aktivitě, která může výrazně zkomplikovat usínání i spánek, mnozí z nás si večer bez knihy v posteli neumějí představit. Jen tady totiž máme absolutní klid pro nerušenou četbu.

 

 

 

 

 

Čteme a čteme v ložnici

Významnou úlohu hraje správná volba zdroje světla. Předpokládejme, že text je v blízkosti lampy a že čteme přiměřenou dobu. Světlo má dopadat zezadu či z boku a platí, že ideální hladina osvětlení je cca 500 lx, což zajistí klasická žárovka 40 W. Oční lékaři nedoporučují zářivky. V současné době nalezneme na trhu svítidla, jejichž zdrojem světla jsou LED diody. Tyto typy jsou působivé, avšak svit je zpravidla nedostačující. Proto je k posteli instalujeme jen jako doplňkové světlo.
Těm, kteří si v posteli pravidelně nečtou, ale tu a tam si prohlédnou oblíbený časopis, může postačit i lampa poskytující doplňkové světlo. Tento typ svítidla by neměl chybět u žádné postele, využíváme ho totiž v noci, když potřebujeme vstát, abychom viděli na cestu. V tomto případě napomáhají výrobci lůžek, kteří osvětlení integrují do čela postele, ať už formou klasické lampy, nebo pomocí pásku z LED diod, které osvětlují čelo, rám či podnoží. Výsledek působí efektivně. A takovou nabídku postelí určitě na nábytku Aldo najdete od francouzského výrobce.

        

 

 

Oční lékaři, neurologové a ortopedi večerní a noční čtení na lůžku sice nedoporučují, nicméně pokud si zakončení dne nedokážeme jinak představit, měli bychom si pro ně vytvořit co nejideálnější podmínky. Nejlíp jsou na tom ti, kteří mají ložnici jen pro sebe. Tehdy totiž světlo nikoho neruší. Vhodné jsou tedy všechny typy lamp, u nichž můžeme nastavit směr světla tak, aby dopadalo přímo na text, a přitom nevytvářelo na osvětlované ploše stíny ani zrcadlové odrazy. Tam, kde není k dispozici noční stolek, volíme nástěnné modely, vhod může přijít i stojací lampa s nastavitelným ramenem. To by měla mít i stolní lampa, proto je častokrát vhodná ke čtení na lůžku lampa pracovní. U manželské postele musíme dbát zejména na to, aby svit nerušil spolunocležníka, který momentálně chce odpočívat. Kromě směrování světla tu přijde vhod také stmívací mechanismus. Lampa může mít přepínač do několika poloh, případně může být vybavena funkcí stmívání, a to dotykem nebo pomocí ovladače.