Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Hledejte kvalitu i pro své bydlení

Na nábytku Aldo najdete také kolekce, které patří do kategorie "značkového nábytku". Takový nábytek nabízí tu nejvyšší možnou kvalitu, netradiční materiály a prodlouženou záruku. Je třeba si ale za všechny plusy navíc bohužel připlatit. Jaké charakteristiky by měl mít kvalitní dům, nebo byt. Jaké charakteristiky by měl mít kvalitní obývací pokoj, ložnice, nebo jídelna. A co dětský pokoj? Víte jak na něj? Rádi vám v tomto článku uvedeme pár základních pravidel užitečných při zařizování interiéru. Přečtěte si, co je nejlepší z hlediska psychologie bydlení, a i na to berte při hledání domova a zařizování interiéru zřetel.

 

     

 

Jak na kvalitní nábytek a kvalitní interiér

Ačkoli psychologie navozuje pocit něčeho zcela vědeckého, v podstatě jde jen o návrat k základním a prověřeným principům bydlení a důsledné použivání zdravého rozumu. Důležité je zjistit, kde se skutečně cítíte dobře bez ohledu na na trendy nebo představy celebrit.

 

Dostatek světla

Denní světlo má pozitivní vliv na biologické hodiny i vnímání dne i noci. Když ho nemáme dost, jsme podráždění a nervozita v domácnosti zbytečně stoupá. 
Češi mají ztohoto pohledu docela štěští na štědrou stavební normu, která určuje míru světelnosti budov a stanoví, kolik se k vám okny dostane světla. Zářivky a žárovky bohužel nemají na podvědomí moc velký vliv. I tak je ale lepší instalovat v tmavých místnostech světelné zdroje s přirozeným spektrem denního světla. Třeba jako naše babičky a dědečkové, kteří používali prostor nade dveřmi jako další okno, často umně vyzdobené barevnými tabulkami skla.

Volný prostor

Volný prostor nechá volně proudit myšlenky, takže se pak lépe věnujeme práci i rodinnému životu. Výzkumy prokázaly, že lidé žijící a pracující v místnostech s vysokými stropy mají sklon řešit nastolené problémy mnohem kreativněji, než ti, kteří se krčí v nízkých kancelářích. Pod vysokým stropem se snadněji nadechnete a máte pocit větší volnosti. Ale i nízké místnosti mají výhody, protože naopak umožňují soustředit se na detaily, dobře se v nich počítají složitá čísla nebo provádějí operace.

Daleký výhled

Předkové dobře věděli, proč stavějí domy na kopcích. Dokázali se pak snáz povznést nad nepodstatné maličkosti. Funguje to i dneska. Skoro každý, kdo přijde do  našeho bytu v devátém patře, nejdřív přistoupí k oknu a nějakou chvíli se kochá.

 

 

Původní prvky

Každý dům i  byt má svého ducha. Když  se ho snažíme příliš násilně přetvořit, nevede to většinou k ničemu dobrému. Přesně z tohoto důvodu naši designéři vždycky tolik násají nad zachovalými původními prvky, jako jsou stará krásná okna a dveře bytů, kování, kachlíky nebo i nefunkční topné těleso. Pečlivá práce s materiály, kterou řemeslníci vkládali do staveb třeba za první republiky, ale někdy i později, je dodnes patrná a často nenahraditelná.

Tradičně nebo vědecky

psychologie bydlení je v dnešní době seriózní vědecký obor, který se vyučuje na univerzitách a zkoumá v psychologických labolatořích. Moderní svět přitom vlastně jen znovu objevuje principa, které před tisícem let objevili učenci na dálném východě a západní civilizace je zná pod názvem feng - šuej.

I současný domov lze vylepšit

Vůbec nevadí, že se zrovna nikam nestěhuje nebo nehledáte nový byt. Psychologickou kvalitu totiž dokážete posílit i tam, kde žijete třeba desetiletí - tedy samozřejmě v případě, že tam nejste úplně spokojeni. Zkoušejte vymýšlet nová řešení a psychiku tak trochu obcházet. Máte za oknem dálnici? Osaďte ji bylinkami a pořiďte si vzrostlý strom.

Zkoušejte

Konkrétní věci, které dělají právě vám dobře, neobjevíte jinak, než praxí. Proto si s prostorem hrajte, zkoušejte různé varianty dispozice na papíře i ve skutečnosti, doplňujte staré rozmístění nábytku, nebo naopak ubírejte kousky, které už se přežily. Až příjdete někam  na návštěvu, ať je to u přátel, na letním výletě na zámku nebo v galerii, zkuste si v hlavě bod po bodu rezebrat, jak se tam cítíte, a především odhalit, proč to tak může být.

Výměna

Nezapomínejte na to, že s léty se mění okolí stavby i potřeby majitelů. Když  vybíráte nový dům nebo byt, představte si, co by Vám kde vyhovovalo, a nenechávejte dispozici stejnou jen proto, že před sto lety nevedla pod okny ložnice magistrála.