Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Tipy na moderní jídelní stoly

Jídelní stůl je v domácnosti ústředním místem. Právě u něj se pravidelně ráno a večer scházíme s celou rodinou, abychom si vychutnali domácí jídlo, k němu zveme hosty a konají se u něj rodinné porady i každodenní konverzace. Výběr správného stolu proto hraje klíčovou roli pro domácí pohodu.

 

                                  Jídelní stůl rozkládací Aran industry

 

Kuchyně nebo jídelna?

V první řadě se musíte rozhodnout, kde bude váš ústřední hrdina stát. Soustředí se váš rodinný a společenský život spíše do kuchyně? Kuchyňské stoly dnes existují v nejrůznějších provedeních - obdélníková klasika, lavice nebo barové pulty. Naproti tomu pokud máte jídelní kout v obývacím pokoji nebo dokonce v samostatné místnosti, je vhodnější zvolit reprezentativnější kus nábytku - masivní obdélníkový či čtvercový stůl nebo moderní kulatý stůl.

 

                                 Jídelna v sestavě Manchester

 

Abyste vybrali ten správný stůl, začněte dvěma důležitými faktory - kolik místa máte k dispozici a kolik osob bude u stolu sedět. Kromě rozměrů stolu samotného počítejte s místem na židle, přičemž mezi židlemi a stěnou nebo jiným nábytkem za nimi by mělo být ještě zhruba 75 centimetrů místa, aby se člověk mohl od stolu pohodlně odsunout.

Co se týče pohodlného sezení u stolu, každý člověk by měl mít prostor zhruba 60x40 centimetrů. Nezapomeňte ale, že u osob sedících proti sobě musíte počítat ještě s místem pro nádobí mezi nimi. Pokud máte doma málo místa, ale čas od času se vás u stolu schází více, zvažte pořízení rozkládacího stolu.

 

                                 Jídelní sestava rozkládací stůl a čtyři židle Mirisi blue

 

Jak velký stůl vybrat? Kulatý jídelní stůl, nebo obdélníkový?

Při výběru správně velkého stolu se řiďte následujícími doporučeními:

Rozměry obdélníkových stolů a počet osob

 • 2 osoby - min. 60 cm x 90 cm
 • 4 osoby - min. 120 x 90 cm
 • 6 osob - min. 200x90 cm
 • 8 osob - min. 260x90 cm
 • 10 osob - min. 320x90 cm
 • 12 osob - min. 320x125 cm

 

                                 Jídelní sestava rozkládací stůl a čtyři židle Caro pink

 

Rozměry kulatých stolů a počet osob

 • 2 osoby - min. 70 cm v průměru
 • 4 osoby - min. 90 cm v průměru
 • 6 osob - min. 140 cm v průměru
 • 8 osob - min. 150 cm v průměru
 • 10 osob - min. 180 cm v průměru
 • 12 osob - min. 230 cm v průměru

                                                                               Jídelní sestava rozkládací stůl a čtyři židle černá, natur Niko

 

Tvar stolu pro každou místnost

Čtvercové stoly fungují dobře v menších místnostech. V základu poslouží pro 2-4 osoby, pro větší počet osob už zvolte raději rozkládací. Nejoblíbenější obdélníkové stoly se hodí do kuchyně i obývacího pokoje a vyrábějí se v nejrozmanitějších provedeních od malých kusů pro dvě osoby až po působivé stoly pro velká rodinná setkání a oslavy.

Kulaté stoly jsou efektivní a praktické a i u menších rozměrů se pohodlně nají více lidí. Kulaté stoly vypadají dobře uprostřed obývacího pokoje nebo v rohovém výklenku.

Jaký materiál zvolit

Stolní deska může být vyrobena z nejrůznějších materiálů - od dřeva a laminátové desky, až po kov a sklo. Nejběžnější je právě laminátová deska, která působivě imituje dřevo, ale je levnější a lehká. V závislosti na použitých materiálech a výrobních technologiích je tato stolní deska odolná i vůči vysokým teplotám.

                                  

                

 

Masivní dřevo je materiál, který vám vydrží dlouhá léta a naopak s přibývajícím časem při správné údržbě a čištění získává na ušlechtilosti a kouzlu. Moderní dřevěné stoly i laminátové imitace dřeva jsou nyní na trhu k dispozici v tolika různých provedeních, že dokonale zapadnou prakticky do všech interiérů - od klasických, přes minimalistické, až po retro nebo rustikální styl. Na výběr máte z nejrůznějších odstínů přírodního dřeva, bílé stoly i desky efektně kombinované s kovem.

Dekor dřeva se hodí do téměř jakékoliv kuchyně i obýváku. Bílý stůl zvolte do kuchyně v provensálském stylu, případně naopak jako kontrast k tmavému nábytku v obývacím pokoji. Stůl s kovovými nohami vynikne v industriálně laděném interiéru a kulatý stůl bude ozdobou v klasických a retro salonech. Výběr je jen na vás.