Showroom info

Navštivte náš nově otevřený showroom v Brně a prohlédněte si naše produkty.

Zákaznická podpora: +420 724 777 014 (Po-Pá 8:00 - 17:00)
stylové bydlení
0
0 Kč
Košík je prázdný. Pojďme to napravit!
0

První dojem dvakrát neuděláte. A vaše předsíň také ne. Zařiďte si ji se stylem.

Doprava
zdarma nad 2 000 Kč
Doručení
za 3-7 dní

I vaše koupelna si zaslouží vypadat krásně jako vy. Zařiďte si ji stylovým nábytkem a vybavením.

Doprava
zdarma nad 2 000 Kč
Doručení
za 3-7 dní

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Masivní dřevo, překližka nebo dřevotříska - co vybrat?

Při výběru nového nábytku hraje u většiny nakupujících roli především barva, design a samozřejmě cena. Méně už jich věnuje pozornost materiálu, ze kterého je nábytek vyrobený.

Obecně se nejčastěji můžete setkat s výrobky z masivního dřeva, z laminátových desek neboli lidově řečeno dřevotřísky, překližky, případně polotvrdé dřevovláknité desky označované zkratkou MDF. Jak se tyto materiály liší a kterému dát přednost?

 

Překližka

Při výrobě překližky se používá nejčastěji dřevo ze stromů bříza, buk, olše nebo borovice. Překližka je tvořena z tzv. "kompozitního materiálu", tedy tenkých vrstev dřeva, zvaných dýhy, o tloušťce 0,4 až do 3 milimetry, které jsou křížem poskládané na sebe a spojené a zesílené vysoce kvalitním lepidlem.

Konečná tloušťka celé desky může být až čtyři centimetry a je to právě tloušťka a kvalita použitého lepidla, které ovlivňují trvanlivost a funkčnost desek.

Výhodou překližky je nízká hmotnost a relativně vysoká životnost. Díky lepení tenkých vrstev se také snadno ohýbá a moduluje a svými vlastnostmi dobře napodobuje přirozenou strukturu dřeva. Zároveň je oproti masivnímu dřevu levnější.

 

Laminátová deska neboli dřevotříska

Jak už napovídá název dřevotříska, desky se vyrábějí z dřevěných třísek a hoblin, které se promíchají s průmyslovým lepidlem a při teplotě 200 °C se slisují v rovnoměrnou desku o tloušťce 6 až 38 mm. Opět platí, že v kvalitě hraje roli tloušťka desky a použité lepidlo.

Takto zpracované desky se následně polepí dekoračním laminovacím papírem o tloušťce 0,1-0,2 milimetru a požadovaném dekoru, ať už vzoru dřeva nebo různých barev, a zalijí melaminovou pryskyřicí. Použité třísky jsou často zbytkovým materiálem, proto je dřevotříska oproti masivnímu dřevu výrazně levnější a patří k nejpoužívanějším materiálům pro výrobu nábytku.

Díky možnosti vyrobit velkoplošné desky můžete mít i rozměrné části nábytku z jednoho kusu. Dřevotříska se navíc vyznačuje stálými a rovnoměrnými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi, na rozdíl od masivního dřeva, které mívá různé "přírodní vady" typu suky, trhliny nebo nerovnoměrnou hustotu a navíc změnou vlhkosti mění svůj tvar a rozměry.

 

MDF deska

Za touto zkratkou se skrývá anglické označení medium-density fibreboard neboli česky polotvrdá dřevovláknitá deska. Vyrábí se ze směsi vláken z tvrdého a měkkého dřeva, které se zasucha spojí pomocí vosku a pryskyřicového pojidla a za vysokého tlaku a teploty se z nich vylisují desky o požadované tloušťce. Stejně jako dřevotříska se povrch MDF desky dále upravuje, nejčastěji laminací nebo lakováním.

Oproti dřevotřísce má MDF deska silnější strukturu a výborně se opracovává. Stejně jako ostatní materiály na bázi dřeva je oproti masivu lehčí, levnější a má stálejší vlastnosti.

 

Masivní dřevo

Masivní dřevo je materiál, který zaručuje eleganci, všestrannost a nadčasový styl a - což je obzvlášť důležité - dlouhou životnost nábytku. Nábytek z masivního dřeva je investice na spoustu let a nezřídka bude sloužit několika generacím. Navíc se snadno udržuje i opravuje.

Nevýhodou je jeho vyšší váha, pořizovací cena a to, že velikost jednotlivých desek je limitována velikostí kmene stromu. Nečekejte tedy, že budete mít např. velké čelo postele z jednoho kusu dřeva.

Kvalita dřevěného nábytku závisí na druhu stromu, ze kterého byl vyrobený. Nejvyšší trvanlivost a odolnost proti poškození má nábytek z bukového, dubového a javorového dřeva.

 

Co tedy vybrat?

Otázka, jestli je lepší masivní dřevo nebo zpracované materiály na bázi dřeva, nemá jednoznačnou odpověď. Záleží na vašich osobních preferencích, jestli zvolíte levnější a lehčí nábytek z překližky, lamino nebo MDF desek, který se svým vzhledem díky povrchovým úpravám od masivního dřeva nijak neliší.

Nevýhodou zpracovaných materiálů je nižší životnost, menší odolnost proti poškození a obtížnější renovace. Naproti tomu masivní dřevo vyžaduje snazší údržbu, lépe se renovuje a vydrží desetiletí. Nábytek z masivu bývá stylový a nadčasový a pokud si chcete pořídit kus, který vám má dobře sloužit léta, je to investice, která se vyplatí.

 

Novinky do schránky

Každý týden to nejzajímavější ze světa bydlení.
Kdykoliv budete chtít, můžete se odhlásit.