Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Masivní dřevo, překližka nebo dřevotříska - co vybrat?

Při výběru nového nábytku hraje u většiny nakupujících roli především barva, design a samozřejmě cena. Méně už jich věnuje pozornost materiálu, ze kterého je nábytek vyrobený.

Obecně se nejčastěji můžete setkat s výrobky z masivního dřeva, z laminátových desek neboli lidově řečeno dřevotřísky, překližky, případně polotvrdé dřevovláknité desky označované zkratkou MDF. Jak se tyto materiály liší a kterému dát přednost?

                                                                            

 

Překližka

Při výrobě překližky se používá nejčastěji dřevo ze stromů bříza, buk, olše nebo borovice. Překližka je tvořena z tzv. "kompozitního materiálu", tedy tenkých vrstev dřeva, zvaných dýhy, o tloušťce 0,4 až do 3 milimetry, které jsou křížem poskládané na sebe a spojené a zesílené vysoce kvalitním lepidlem.

Konečná tloušťka celé desky může být až čtyři centimetry a je to právě tloušťka a kvalita použitého lepidla, které ovlivňují trvanlivost a funkčnost desek.

Výhodou překližky je nízká hmotnost a relativně vysoká životnost. Díky lepení tenkých vrstev se také snadno ohýbá a moduluje a svými vlastnostmi dobře napodobuje přirozenou strukturu dřeva. Zároveň je oproti masivnímu dřevu levnější.

                                                                              

Laminátová deska neboli dřevotříska

Jak už napovídá název dřevotříska, desky se vyrábějí z dřevěných třísek a hoblin, které se promíchají s průmyslovým lepidlem a při teplotě 200 °C se slisují v rovnoměrnou desku o tloušťce 6 až 38 mm. Opět platí, že v kvalitě hraje roli tloušťka desky a použité lepidlo.

Takto zpracované desky se následně polepí dekoračním laminovacím papírem o tloušťce 0,1-0,2 milimetru a požadovaném dekoru, ať už vzoru dřeva nebo různých barev, a zalijí melaminovou pryskyřicí. Použité třísky jsou často zbytkovým materiálem, proto je dřevotříska oproti masivnímu dřevu výrazně levnější a patří k nejpoužívanějším materiálům pro výrobu nábytku.

Díky možnosti vyrobit velkoplošné desky můžete mít i rozměrné části nábytku z jednoho kusu. Dřevotříska se navíc vyznačuje stálými a rovnoměrnými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi, na rozdíl od masivního dřeva, které mívá různé "přírodní vady" typu suky, trhliny nebo nerovnoměrnou hustotu a navíc změnou vlhkosti mění svůj tvar a rozměry.

 

                                                                               

MDF deska

Za touto zkratkou se skrývá anglické označení medium-density fibreboard neboli česky polotvrdá dřevovláknitá deska. Vyrábí se ze směsi vláken z tvrdého a měkkého dřeva, které se zasucha spojí pomocí vosku a pryskyřicového pojidla a za vysokého tlaku a teploty se z nich vylisují desky o požadované tloušťce. Stejně jako dřevotříska se povrch MDF desky dále upravuje, nejčastěji laminací nebo lakováním.

Oproti dřevotřísce má MDF deska silnější strukturu a výborně se opracovává. Stejně jako ostatní materiály na bázi dřeva je oproti masivu lehčí, levnější a má stálejší vlastnosti.

                                                                                   

                                                                                       

 

Masivní dřevo

Masivní dřevo je materiál, který zaručuje eleganci, všestrannost a nadčasový styl a - což je obzvlášť důležité - dlouhou životnost nábytku. Nábytek z masivního dřeva je investice na spoustu let a nezřídka bude sloužit několika generacím. Navíc se snadno udržuje i opravuje.

Nevýhodou je jeho vyšší váha, pořizovací cena a to, že velikost jednotlivých desek je limitována velikostí kmene stromu. Nečekejte tedy, že budete mít např. velké čelo postele z jednoho kusu dřeva.

Kvalita dřevěného nábytku závisí na druhu stromu, ze kterého byl vyrobený. Nejvyšší trvanlivost a odolnost proti poškození má nábytek z bukového, dubového a javorového dřeva.

                                                                                   

                     

 

Co tedy vybrat?

Otázka, jestli je lepší masivní dřevo nebo zpracované materiály na bázi dřeva, nemá jednoznačnou odpověď. Záleží na vašich osobních preferencích, jestli zvolíte levnější a lehčí nábytek z překližky, lamino nebo MDF desek, který se svým vzhledem díky povrchovým úpravám od masivního dřeva nijak neliší.

Nevýhodou zpracovaných materiálů je nižší životnost, menší odolnost proti poškození a obtížnější renovace. Naproti tomu masivní dřevo vyžaduje snazší údržbu, lépe se renovuje a vydrží desetiletí. Nábytek z masivu bývá stylový a nadčasový a pokud si chcete pořídit kus, který vám má dobře sloužit léta, je to investice, která se vyplatí.