Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jaká je správná výška dětské postele?

Milí rodiče, pokud právě pro své dítko, nebo rovnou dvě, tři děti, hledáte vhodné řešení místa na spaní, třeba vám právě přijde vhod naše dnešní povídání. Výška dětské postele, výška patrové postele je velmi individuální a ta správná výška se odvíjí hned od několika faktorů. Především v daném věku má každé dítko výšku jinou, ale od toho jste zde také vy rodiče, aby finální rozhodnutí bylo přeci jen  na vás. Vy své děti znáte nejlépe a víte, co zvládnou a co by bylo pro ně příliš. Jsou však určitá pravidla, která můžete brát jako jakousi "nápovědu" či vodítko, aby váš výběr byl nejen správný, ale především pro děti komfortní.

 

Dětský pokoj pro tři děti - kolekce Bo7 cascina, white    Dětská postel s přistýlkou Amori open

 

A pokud si přeci jen nejste jisti, především pak u dětí předškolního věku, stále je zde pomůcka, nebo řekněme bezpečnostní prvek v podobě zábrany, kterou dnes můžete pořídit u řady prodejců samostatně, nebo jsou rovnou součástí návrhu postele. Zábrany jsou lehké na montáž, v podstatě jen nasadíte na boční část postele a jak jí nebude dítko potřebovat, zase velmi snadno zábranu odstraníte. Ideální je pak vybírat zábranu takovou, aby jste do krásné, nové postele nemuseli vytvářet nevzhledné "otvory" navíc pro její uchycení. Ale zpátky k vlastní výšce místa na spaní.

Dětská postel pro předškoláka

Tento věk dětí můžeme definovat jako velmi turbulentní. Dítě začíná být velmi živé, neposedné, to, že se naučilo před nedávnem chodit, chce patřičně využít. Pro nás rodiče je to období, kdy neustále dítě pronásledujeme a to nám neustále utíká všemi směry, hlavně ne tím, kterým předpokládáme. Ale co v noci? Když nejsme a ani nemůžeme být dítěti neustále na blízku, pokud chceme, aby bylo samostatné. Na nás rodičích je přeci dítěti zabezpečit ty nejlepší podmínky pro jeho vývoj a dětská postel, patří mezi velmi důležitý aspekt v životě dítěte. Na dětské posteli, potažmo rovněž matraci se nesnažte šetřit. Postel a matrace velmi ovlivňují zdravý růst dítěte. Dětská postel musí mít nejen vhodnou výšku, ale také velikost, máme tím na mysli čistý rozměr místa na spaní. 

 

                         Dětská postel s třemi nádstavci ErwanDětská postel s třemi nádstavci ErwanDětská postel s třemi nádstavci ErwanDětská postel s třemi nádstavci ErwanDětská postel s třemi nádstavci ErwanDětská postel s třemi nádstavci ErwanDětská postel s třemi nádstavci ErwanVyberte si dětskou postel Erwan také z nabídky dalších odstínůVyberte si dětskou postel Erwan také z nabídky dalších odstínůV ceně postele kvalitní rošt v dřevěném rámu Dětská postel s třemi nádstavci ErwanPro předškoláky rozhodně platí, že jejich lůžko by nemělo být příliš vysoko. Patrová postel je i zde řešením, pokud máte dvě děti a nemůžete si dovolit dvě klasické postele samostatně, ale rozhodně by dítě předškolního věku mělo vždy spát na dolním lůžku. Starší z dětí pak na horním lůžku. Dolní lůžko má zpravidla výšku stejnou, jako klasická lůžka a to v rozmezí od 25 cm do 45 cm. Je to zcela bezpečná výška ložné plochy. A hovoříme o výšce ložné plochy, nebo chcete-li lůžka, ne o dětské posteli jako takové. Celková výška dětské postele je vždy i s čelem postele, nebo vždy je uváděná dle nejvyššího bodu daného návrhu. Výška ložné plochy je rozměr, v jaké výšce je usazen rošt. K této výšce pak ještě musíte přičíst výšku matrace, kterou jste pořídili. V každém případě, ložná plocha pro předškoláka by neměla být výše než 45 cm včetně matrace. Pokud vybíráte postel pro své dítko u některého z internetových prodejců, pak u spolehlivého prodejce tento důležitý údaj vždy najdete, nebo vám ho na požádání prodejce poskytne, pokud si nejste jisti na základě uvedených rozměrů v technickém listu. Ale dnes na našem trhu najdete i dětské postele, z kterých i když se vaše dítko skutálí, opravdu se mu nic nestane. Třeba právě postel, kterou vám představujeme na následující fotografii. Vše má, ale svá pro a proti a tato nízko položená ložná plocha bude trošku na obtíž, když dítko vyroste, bude jednoduše méně komfortní, než klasická výška postele. Takže jak jsme zmínili hned v úvodu, poslední slova je na vás rodičích.

 

                                             Dětská postel Cabi House white

 

Pokud nechcete dětskou postel za období, kdy dítě roste, několikrát měnit, pak jako prodejci, kteří se věnují designu již téměř 20 let vás svědomitě můžeme říci, nebo doporučit, pro předškoláka stejnou výšku ložné plochy jako pro školáka. Postel, která pak bude vaše dítko provázet od tří let do řekněme jedenácti, dvanácti let, kdy už je vhodné postel změnit především s ohledem na velikost ložné plochy. Dětská postel má zpravidla rozměr místa na spaní pro matraci o velikosti 90x200 cm, pro dospívající dítě bychom rozhodně doporučili zvažovat větší ložnou plochu. Minimálně alespoň 120x200 cm, ideálně pak 140x200 cm. A když je dítko ještě v předškolním věku, jak jsme předeslali, na trhu je na výběr celá řada variabilních zábran, které lze v pozdějším věku snadno "demontovat". Rozhodně je finančně méně náročnější pořídit na nějaké to období zábranu za pár "set korun", než každé dva roky měnit dětskou postel dle vzrůstu dítěte.

Dětská postel pro školáka, vše dovoleno?

Pokud jste se jako rodiče, rozhodli svému dítěti předškolního věku přeci jen pořídit "maličkou" postel s rozměrem místa na spaní o velikosti 70x140 cm a s ložnou plochou těsně nad zemí, pak nyní opravdu postel musíte změnit. Především zhruba od pěti, šesti let věku dítěte je vhodné mít již ložnou plochu o velikosti 90x200 cm a výška? Tak zde si opravdu můžete vybrat. A rovněž pro školáka je snad nabídka dětských postelí, ale i vyvýšených lůžek či patrových postelí se stolem, nebo patrových postelí pro dvě i tři děti, opravdu největší. Zkrátka všeho chuť a zaostřeno není až tak na výšku ložné plochy, ale maximální úsporu místa v dětském pokoji, kterou nejvíce ušetříte právě výběrem vhodného designu dětské postele. Právě pro dítko školního, později studentského věku, si můžete dovolit pořídit vysokou postel. Pro nás starší a pokročilé jsou vysoké postele také velkým přínosem, ale do určitého limitu či řekněme výšky, na patrovou postel by se nám už zrovna dvakrát nechtělo šplhat. Ale děti v tomto věku vysoké postele milují a je to ideální řešení do malého prostoru z mnoha důvodů.

 

Patrová postel s prostorem na spaní a stolem Urbanic black    Vyvýšená postel se psacím stolem fuchsia - limitovaná edice

 

 

I pro vyvýšené postele či patrové postele existují limity a pravidla

Pokud si vaše dítko přeje patrovou postel se stolem, nebo vyvýšenou postel či potřebujete právě patrovou postel pořídit s ohledem na skutečnost, že máte děti dvě, nedá nám nezmínit pár pravidel. Patrové postele bohužel dnes na našem trhu vidíme i takové, že pro dítko vlastní výškou nejsou vhodné. Pro patrové postele platí, že by celková jejich výška neměla být vyšší, než 190 cm. Ptáte se proč? Především vysoká patrová postel nad 200 cm nemůže mít certifikát bezpečnosti, tedy není to certifikovaný design. Patrová postel získá certifikát kvality a bezpečnosti do výšky 200 cm, což znamená výšku ložné plochy horního lůžka maximálně do 170 cm. Důvod je velmi prostý. Lůžko příliš vysoko pod stropem je především v zimních měsících kdy všichni topíme, velmi nebezpečný. Pod stropem je vzduch příliš suchý a všichni jistě víte, že když se topí, pak nejtepleji není u země, ale pod stropem. Samozřejmě, že někteří z vás můžou namítnout, ale my máme podlahové topení. Ano, ale i v tomto případě dané rozměry platí. Vzduch v každé místnosti cirkuluje a i když máte podlahové topení, situace je stejná. Nemluvě pak o tom, jak cirkuluje prach a nečistoty v místnosti. Takže největší pozor při výběru vyvýšené postele či patrové postele si musíte dávat na to, jak vysoko je položené horní lůžko.

 

                                               Vyvýšená postel s psacím stolem Flow - bílá

 

A když už hovoříme o výšce lůžka, pojďme alespoň na okraj zmínit výšku psacího stolu, který je tak často součástí návrhů patrových postelí či známých multifunkčních dětských postelí. Ano, pro dítko školou povinné, pro studenta, stejně jako pro nás dospělé platí, že výška pracovní plochy by měla být v rozmezí od 70 do 75 cm. Opravdu je cenově méně náročnější pořídit psací stůl i když je dítko menší s jistotu, že máte na dlouhou dobu vystaráno, než pořizovat nejrůznější stolečky či rostoucí nábytek, který budete muset měnit. Není jednodušší pořídit židli, kde nastavíte výšku sedu adekvátně k psacímu stolu? Je a jako prodejci, pokud vám můžeme poradit jak trochu ušetřit "penízky" při zařizování bydlení, nejsme zastánci rostoucího nábytku, ale klasického, o to kvalitnějšího dětského nábytku s certifikací, který vám však bude sloužit řadu let.

 

Nevíte si rady s výběrem patrové postele? Vše potřebné najdete v článku "10 kroků, jak správně vybrat patrovou postel"