Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jaká je bezpečná tloušťka materiálu?

Věříme, ač je nám to určitě líto, že jste si už někdy vybrali nádherný kus nábytku, ať už pro vás dospělé, nebo pro vaše děti, ale fotografie zcela neodpovídala skutečnosti. Jak se takovému nešťastnému nákupu vyhnout? Jak vybrat nábytek kvalitní, tak, aby jste byli spokojeni a měli jistotu, že bude vypadat stále stejně po několik let? A jaká je správná tloušťka materiálu nejen pro bezpečí vašich dětí, ale i vás, především pak v posteli? Dnes se v našem povídání změříme právě na materiály a jejich můžeme říci, opravdu minimální tloušťku, která je pro bezpečí a zachování kvality zásadní.

 

                              Patrová postel Urban grey   Patrová postel Shelter

 

 

Na typu postele nezáleží, to je oč tu běží

Přesně tak, ať už pro vaše ratolesti pořizujete patrovou postel z laminátu, nebo patrovou postel z masivního dřeva či klasickou dětskou postel, případně domečkovou postel, pro všechny zkrátka platí stejné pravidlo. Čím je materiál silnější, používejme označení tloušťka desek, tím je každá postel kvalitnější. A nejen postel, ale jakýkoliv typ nábytku všeobecně. A rovněž se tato tloušťka liší dle materiálu. Pokud pořizujete dětskou postel z laminátových desek, o kterých jsme si rovněž psali v minulém článku "laminátová, nebo čalouněná postel, pak je ideální tloušťka nad 15 mm. A rovněž tuto tloušťku najdete u všech typů postelí na našich stránkách, nejčastěji pak pro patrové postele, multifunkční postele či postele pro dva je tloušťka bočnic 20-25 mm. Ostatní díly na posteli, jako jsou třeba čela šuplíků, čela šatní skříně, nebo psací stůl, pokud je součástí postele, dosahuje tloušťka materiálu 15 mm. Zde je to zcela v pořádku, jelikož tyto díly nejsou součástí nosné konstrukce, jako je tomu v případě bočnic každé postele.


                 Schůdky rozhodně musí snést vysokou zátěž       Čelo šuplíku nevyžaduje takovou tloušťku materiálu

 

Pokud narazíte na krásný design, ale uvedená tloušťka laminátové desky, nebo mdf desky je pod 15 mm, rozhodně bychom vám jako prodejci, kteří se věnujeme designu již druhé desetiletí, doporučili takový typ postele jednoduše nepořizovat. Ať už postel pro děti, nebo pro nás dospělé, postel je vystavena vysoké zátěži a čím jsou desky slabší, tím větší poranění hrozí. Navíc, nevěříme tomu, i když jste postel pořídili lacino a máte z tak výhodné koupě radost, že vám postel bude k užitku sloužit více, než dva roky. Taková nekvalitní postel vyrobená z tenkých desek, se jednoduše po roce, po dvou zničí. Vrže, desky se rozcházejí a nelze je již přitáhnout, protože nekvalitní, tenká deska je jako papír a otvor pro šroub při používání postele již dávno nemá velikost, aby v ní držel. Zcela stejná pravidla samozřejmě platí pro pořizování manželské postele, nebo postel 140x200 cm třeba jen pro vás. Nepořizujete postel, kde tloušťka desek je méně jak 15 mm a za nás i 15 mm je nedostatečných, ideální tloušťka materiálu pro bočnice je opravdu v rozmezí 20-25 mm. A pro ostatní díly, opět třeba čela šuplíků u postele, nebo police, nadstavec, zde postačí již zmiňovaných 15 mm.

 

  Postel s úložným prostorem Lodge      Manželská postel Escale

 

Také vám u postele propadává rošt na zem?

A proč je tak důležitá tloušťka materiálu, především pak u postelí? Pokud je laminát o síle 15 mm vystavený zátěži a to při pohybu na posteli je, pak se slabé desky při silnějším pohybu prohýbají, třeba když děti po posteli skáčou, i když ví, že by neměly, a stane se to, že vám jednoduše bude rošt propadávat. Otvor pro jeho umístění se prohnutím desek, protože jsou tenké, zvětší a rošt propadne. A s rukou na srdce, určitě se to již některým z vás stávalo. Špatnou zprávou je, že nepoctiví prodejci dávají od takové reklamace ruce pryč, protože jediným řešením je, že vám jednoduše vrátí peníze. Moc dobře ví, že postel vám prodali levně jen díky tomu, že tloušťka materiálu je nedostatečná a tak je možnost takovou postel za "neuvěřitelnou" cenu nabídnout. Pokud pořídíte postel s tloušťkou materiálu 12-15 mm, pak je samozřejmě o polovinu levnější, než postel s tloušťkou desek 20-25 mm, protože materiálu u výroby postele se spotřebuje o polovinu více.

Kvalitní patrová postel má hmotnost od 150 -230 kg, manželská postel pak hmotnost bez roštu minimálně od 45 kg pro rozměr 160x200 cm. Čím větší plocha na spaní, tím samozřejmě vyšší hmotnost postele jako takové. U silných desek se při pohybu rošt nepropadne, protože desky o síle 25 mm se neprohnou. To by už musela být vyvinuta opravdu velká síla, velký tlak na ně. Rovněž před pořízením postele chtějte znát tloušťku materiálu, pokud není uvedena, ale opět, spolehlivý prodejce uvádí nejen tloušťku materiálu automaticky, je to pro takového prodejce údaj standardní, ale rovněž  hmotnost produktu, který vám zákazníkům také hodně o kvalitě napoví. V neposlední řadě, spolehlivý prodejce uvádí zemi původu, kde byla postel vyrobena, certifikát kvality, ten je u postele s tloušťkou desek 15 mm a méně pro výrobce rovněž nemožné získat, nechybí ani on-line návody k montáži k nehlédnutí před pořízením produktu.

A za nás ještě dodáváme, že by měly být u každého produktu uvedeny všechny i ty nejvíce detailní rozměry v podobě "okótovaného" technického výkresu a to, jak daný typ nábytku vypadá také ve skutečnosti. Proto právě na našich stránkách najdete tolik fotografií, které jsme pro vás pořídili z reálně sestaveného nábytku. Další faktor, který vás rovněž může přesvědčit o kvalitě, fotografie z reálně sestaveného nábytku a ne jen vizualizace z počítače. Pak dochází rovněž k tolika zklamáním, kdy se na nábytek těšíte a barva neodpovídá realitě a bohužel mnohdy ani celkový design. 

 

Jak poznám kvalitní domečkou postel? Ano, dle tloušťky desek

Nedá nám to, především na základě tolika zpětných vazeb, se nezastavit i u domečkových postelí z masivního dřeva. Ono totiž není masiv, jako masiv a v určitých konkrétních případech, které samozřejmě nemůžeme jmenovat, se častokrát divíme, že daná postel je jako masivní vůbec označena. Zákazníci pořídili domečkovou postel levně a pak nakonec zvolili sice dražší, ale kvalitní domečkovou postel z naši nabídky. Ano, radost z levného nákupu u domečkové postele po chvíli zmizí, když se vám dítko několikrát za noc propadne, protože rošt v otvoru nedrží. A ptáte se proč? Ano, opět za to může nedostatečně silná masivní deska. Netroufli bychom si desku označit za masivní, pokud má tloušťku pouhých 10-15 mm. Ale u domečkových, respektive kvalitních, domečkových postelí je pravidel pro správný výběr mnohem, mnohem více.

 

Dětská postel se skluzavkou Dallas white   Dětská postel Cabi House white small

 

Předně tedy, ale k tloušťce desek. Pokud jsou z masivního dřeva a je jedno jakého typu dřeva, pak by bočnice měla dosahovat 25-35 mm. Pokud pořizujete domečkovou postel z masivního dřeva v kombinaci s mdf deskou, ta by opět měla mít 20-25 mm. Velký pozor na nosnou konstrukci postele, tedy hranoly, nebo můžeme říci obvodovou konstrukci kolem postele, ty by měly být minimálně 5x5 cm, na našich stránkách často najdete i hranoly 7x7 cm. Dřevo rovněž musí být velmi dobře opracované, hladké, především pak u skluzavek je to zásadní, aby se dítě škaredě neporanilo. Dřevo bez kazů a suků, řádně vysušené a samozřejmě s povrchovou úpravou nejčastěji vodou ředitelným lakem, ale v několika vrstvách. Domečkové postele děti milují, ale vy rodiče je musíte pečlivě vybrat, abyste za pár měsíců nehledali postel novou. 

Doufáme, že dnešním článkem jsme vás zase o kousek přiblížili k tomu, v čem spočívá tajemství kvalitního nábytku a jak vybrat nábytek tak, aby jste byli opravdu vy i vaše děti maximálně spokojeni. A loučíme se s jedním z pravidlem, že podezřele levný nábytek, opravdu nemůže být kvalitní.