Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak opticky zvětšit pokoj krok za krokem

Existuje několik různých tipů, jak můžete zvětšit pokoj. Pokud to ale myslíte s úpravou svého bydlení vážně, máme tady pro vás několik kroků, díky kterým pokoj přeměníte v příjemnější a značně prostornější místo.

1. Vyhoďte zbytečnosti

Pokud se nestěhujete do nového domu, ale chcete zvelebit svůj stávající, tak vyhození přebytečných věcí je základem. Ačkoliv si k věcem, kterými se obklopujete vytvoříte po nějaké době vztah, je důležité zamyslet se nad tím, jestli je skutečně využíváte nebo je to jen lapač prachu.

Suvenýry, doplňky, které jste dostali dárkem, ale nehodí se vám do interiéru a další věci – to vše musí pryč. Pokud se s nimi nechcete rozloučit, schovejte je do krabice a jednou za čas ji otevřete a zavzpomínejte. Ačkoliv se jedná o maličkosti, ve výsledku působí pokoj přeplněně.

2. Zbavte se dveří

Pokud to daná místnost umožňuje, tak se zbavte dveří. Volně průchodné místnosti vzbudí dojem otevřeného prostoru. Pokud ale chcete i tak od sebe oddělit místnosti, postačí barevně. Opticky budou působit rozděleně, ale zároveň prostor domu nebude rozkouskovaný na stísněné místnůstky.

 

 

3. Barva zdí a podlah promění velikost místnosti

Světlé barvy zvětšují, to je věc jasná. Ale rozhodně to neznamená, že váš domov musí být sterilně bílý a návštěva se zde bude cítit jak u doktora.

Aktuálně vám hraje do karet trend pastelových barev. Nejenže jsou stylové, ale navíc na stěnách zaujmou, a přesto nebijí do očí. A to, že se dají skvěle kombinovat mezi sebou je také nesporná výhoda.

Pokud nefandíte pastelkám, tak si můžete vybírat z rozličných odstínů béžové či šedé – je jen na vás, zdali jsou pro vás příjemnější teplé nebo studené odstíny.

Strop ponechte bílý, barevný strop by zbytečně uzavřel místnost. U bočních stěn je jen na vás, zdali vymalujete všechno, protilehlé nebo jen jednu stranu. Ale čím více barevných ploch, tím by měly být světlejší.

Sice je výměna podlahy náročnější než přemalování zdí, ale výsledek za to stojí. Pokud v celém domě zvolíte souvislou podlahovou krytinu, tak získáme dojem neohraničeného prostoru a přesně o to nám jde – pokud chceme opticky zvětšit více než jednu místnost.

 

 

I zde doporučíme podlahy v co nejsvětlejším odstínu, ale ty nemusí být zrovna praktické. Zajímavého rozšíření prostoru docílíme i tím, že zvolíme tmavý odstín podlahy.

 

4. Nezabírá nábytek více místa, než je nutné?

Podlahy i stěny máte vyřešené, tak svou snahu nezničte špatně rozmístěným nábytkem. Ačkoliv automaticky dáváme nábytek ke stěně, abychom ušetřili více místa, není to nejlepší řešení. Takto akorát zdůrazníme menší prostory. Odsuňte nábytek od zdí do prostoru a hned uvidíte rozdíl.

Multifunkční nábytek je skvělým řešením, jak využít jedno míst na několik způsobů. V ložnici je postel s úložným prostorem je nutností. 

                    

 

V dětském pokoji pomohou patrové postele – obzvlášť jestli máte dvě děti. Ale pokud máte jedno dítě, i tak patrovou postel nezavrhujte. Je široký výběr patrových postelí, které mají místo spodní postele skříň či psací stůl.

Oblečení vyřeší vestavěné skříně. Pokud budete mít klasickou skříň, tak vybírejte mezi těmi, co mají posuvné dveře, nikoliv ty, které se otvírají do prostoru.

Pro obývací pokoj je typická obývací stěna. Zde se zamyslete, zdali je u vás vážně nutností. Pokud ano, tak volte ty méně mohutné a ve světlých odstínech. Ale dost často ji dokáže nahradit několik vhodně umístěných poliček.

5. Sklo a zrcadla umí kouzlit s prostorem

Sklo dokáže odlehčit i masivnější kusy nábytku. Využijete je jak do dveří, vestavěných skříní, obývacích stěn i do částí kuchyňské linky.

Zrcadla dokáží kouzlit s prostorem. Na malé praktické zrcadlo zapomeňte. Nebojte se velkých zrcadel, ideálně bez mohutných rámů a připevněte je naproti oknu. Zdánlivá maličkost a dokáže pokoj znatelně zvětšit. Zrcadla díky odrazu místnost i prosvětlí.

 

6. Posviťte si na tmavé kouty

Tím se dostáváme i k světlům, tmavý byt nebude nikdy působit prostorně a vzdušně. Díky bodovým světlům projasníte i tmavé kouty pokoje. Naopak výrazný lustr uprostřed pokoje upoutá pozornost.

7. Doplňky vybírejte s rozumem

U doplňků se rozhodně řiďte pravidlem, že méně je někdy více. Pokud se bez nich neobejdete, tak radši zvolte pár kousků, které ale budou výrazné.

Tmavé závěsy by pro vás měly být passé, místo toho pořiďte jemné průsvitné záclony, které do bytu propustí dostatek světla. Pokud i přesto toužíte po originalitě, tak volte světlé odstíny a jemné vzory.

Pokud se budete držet našich rad, tak vám ručíme, že váš domov prokoukne a bude působit mnohem větší, než kolik tvrdí půdorys. A především se v něm budete cítit mnohem lépe. A o to přece jde.

Jestliže se zajímáte, jak zefektivnit využití malého prostoru, budou vás zajímat i další články na toto téma ze sekce Tipy pro malé prostory.