Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


10 kroků, jak přeměnit dětský pokoj na studentský

Čas tak neúprosně letí a nejvíce je to znát na našich dětech. Ani jsme se nenadáli a děti už nás přerůstají.některým věcem rozumí dokonce více než my a hlavně, jejich vkus a potřeby se změnily. A tak je čas na přeměnu jejich dětského království ve studentský pokoj, místnost, kde budou mít dostatečně velkou postel na komfortní spaní, dostatečně velkou šatní skříň na všechny ty kousky oblečení, které nutně musí mít. Pokoj dospívajícího dítěte, to už by mělo být soukromé území, které bychom jako rodiče rozhodně měli respektovat. Ale jako rodiče stále máme poradní hlas a dnešní článek bude o tom, jak při přeměně dětského pokoje na studentský pokoj postupovat, jak zbytečně neutrácet více, než je nutné. Samozřejmě za přísného dozoru vaší velké ratolesti.

 

Krok číslo 1, opravdu musí jít všechno ven a kdy?

Před samotnou přeměnou je snad tím nejvíce podstatným krokem se zamyslet, zda ze stávajícího "dětského nábytku" přeci jen něco pro nový, již studentský pokoj nevyužijete. Pokud jste při zařizování dětského pokoje naslouchali designérům, četli jste naše články, kde jako prodejci od příliš dětského designu odrazujeme právě proto, aby některé z kousků nábytku mohlo vaše dítko využívat až do dospělosti, máte vyhráno. V tomto případě je nutná pouze jediná změna a to změna dětské postele na větší postel. Pro dospívající dítě je stále tím nejvíce důležitým kusem nábytku v pokoji. Psací stůl, šatní skříň, komoda, police, pokud jsou v neutrálních, trendy odstínech, třeba jako spojení přírodní imitace dřeva dub s bílou, opravdu v pokoji zůstat můžou. Na našem trhu, ale i v naší nabídce je celá řada kolekcí pro vybavení dětského pokoje, které nejsou příliš odlišné od nábytku pro dospělé. A tak než z pokoje vyházíte všechen nábytek, zamyslete se, zda je to opravdu nutné, zda některý z kousků dětského nábytku nevyužijete. A je už čas na přeměnu? Všeobecně platí, že pokud dítě dosáhne výšky 150 cm, je čas na větší lůžko, postel s větším rozměrem místa na spaní než je dětských 90x200 cm.

 

Dětský psací stůl Shelter, oak  Dětská komoda ve skandinávském designu Shelter, oak  Dětská šatní skříň ve skandinávském designu Shelter, oak

 

Krok číslo 2, začněte rozhodně postelí

Proč pořídit jako první postel? Protože zjistíte, nebo si předem změříte, kolik místa z prostoru vám zabere a kolik nábytku v původním dětském pokoji můžete nechat. Pokud máte to štěstí a pokoj je velká, pak pravděpodobně zachováte všechny kousky. Ale pokud by přeci jen něco z nábytku muselo jít ven, pak volit nábytek, který máte možnost vyřešit jiným způsobem. Třeba se můžete s vaším dítětem podělit o psací stůl ve vaší pracovně, nebo pracovním koutě a třeba máte dostatek prostoru ve vaší šatně, kterou může využít i dítě. Pakliže ano, není nutné, aby byla ve studentském pokoji zbytečně velká šatní skříň, která by zabírala místo. Jsou však i další způsoby, jak místo v pokoji ušetřit pro možné umístění větší postele, ale popořadě. 

 

Krok číslo 3, jak velkou postel zvolit?

Jakákoliv postel, která je větší než standardní rozměr dětské postele pro matraci 90x200 cm je řešením. Ale na našem trhu jsou již zavedené rozměry velikosti ložné plochy a vy tak můžete vybírat mezi rozměrem postele 120x200 cm, postele 140x200 cm, nebo postele 160x200 cm. Zdá se vám postel 120x200 cm příliš malá změna? Stále je to větší lůžko než dětská postel a pokud je váš pokoj opravdu malý i tato změna bude pro dítě prospěšná. Navíc je to ideální rozměr a dostačující pro drobné dívky. Takzvaný ideál a nejčastější volba padá na postel pro matraci o velikosti 140x200 cm. Dostatečný rozměr postele i pro vysoké chlapce, samozřejmě pokud v posteli spí sami. Ale pokud vaše ratolest je již natolik velká, že má přítele, přítelkyni a vy jako rodiče tolerujete občasné přespání, pak zvolte postel 160x200 cm. Alespoň vaší ratolesti usnadníte začátky, když z hnízda vyletí a začne si zařizovat vlastní bydlení. Z hnízda vyletí alespoň s postelí do začátku. A všichni si jistě pamatujeme, že začátky jsou těžké. A jen pro názornost, rozdíl mezi dětskou postelí a studentskou postelí je věříme na ilustračních fotografiích markantní. Větší dítě zkrátka větší postel potřebuje.

 

Čalouněná dětská postel Sun grey     Čalouněná postel 140 Sun grey

 

 

Krok číslo 4, jaký typ postele vybrat?

Než dáte průchod emocím a začnete vybírat jen na základě designu, tedy dáte přednost tomu, aby se postel hlavně líbila, zvažte, zda lze pořízením postele získat i něco navíc, než komfortnější místo na spaní. Především ti z vás, kterým se pořízením větší postele do pokoje nevměstná při nejlepší vůli třeba šatní skříň, vězte, že dnešní nabídka postelí má co nabídnout a dokáže překvapit. Takže při přeměně dětského pokoje na studentský mějte emoce na uzdě a dejte přednost praktickému využití prostoru.

 

                                                   Studentská postel s prostorem Travel

 

Pokud by v pokoji měla být šatní skříň či prostorná komoda, ale za cenu toho, že místnost by byla přeplněná nábytkem, vězte, že taková místnost není nic příjemného. Studentský pokoj, stejně jako ten dětský pokoj, nebo i vaše ložnice, má být místnost příjemná a lákající k odpočinku. Nemá to být skladiště, do kterého za každou cenu umístíte vše, co chcete. Především v bytovém designu je vždy něco za něco a méně znamená více. Zachovejte si v pokoji čerstvý vzduch, aby se vám lépe dýchalo, samozřejmě řečeno metaforou.

 

Krok číslo 5, prostor na hraní změňte na prostor na učení

Řada dětí se věnuje studiu několik let, v podstatě až do jejich dospělosti v případě, že to jsou vysokoškoláci. A pokud i vaše dítě studuje, tak druhým "kouskem" nábytku, hned po větší posteli by měl být právě dostatečně velký psací stůl s dostatečně velkým zázemím pro všechny studijní pomůcky a potřeby. Vězte, že takový psací stůl rozhodně nenajdete v žádné sekci dětského nábytku, ale musíte pátrat v klasických psacích stolech pro nás "dospěláky". Naštěstí nabídka psacích stolů je dnes tak široká, že každý z vás najde co potřebuje. Stejně jako když budete chtít ke stolu pořídit šikovný regál, nebo zásuvkový kontejner ke stolu.

 

                                           Psací stůl Led - dva způsoby sestavení

 

Krok číslo 6, nezapomeňte na komfortní židli

Židle má téměř stejnou důležitost jako postel. Studující dítě bohužel za psacím stolem prosedí dlouhé hodiny a tak kvalitní kancelářská židle má rozhodně dostat svůj velký prostor. I pro tento typ nábytku platí, že v sekci dětského nábytku kvalitní židli pro dospělou osobu nenajdete. Ne s dostatečnou nosností a ne s dostatečným, ergonomickým zpracováním. Takže na židli určitě pro své dospívající dítě nešetřete.

Krok číslo 7, úložné prostory

Ve studentském pokoji velká potřeba, dospívající dítě chce mít své soukromí. Ale co když pořízením větší postele, jste ztratili v malém pokoji tolik drahocenný prostor a šatní skříň v pokoji bude problém? Nejprve malé zamyšlení. Není lépe třeba dát pryč komodu, nebo zbytečně zabírající místo stojací lampu, taburet na sezení, nebo dokonce velké, úložné boxy na hračky? Třiďte, rozdávejte známým, kteří ještě malé děti mají, většina hraček zkrátka musí jít pryč a v pokoji si nechte jen opravdové srdcovky. A pokud se s hračkami přeci jen nedokáže vaše dítě rozloučit i přesto musí jít z pokoje pryč, třeba úhledně zabalené v nějakém boxu na půdu. Když je málo místa, dejte přednost komfortnímu spaní a komfortnímu prostoru na učení a především, není nic jednoduššího, než vybírat novou postel pouze mezi postelemi s prostorem. Další variantou jsou pak vyvýšené postele, kdy prostor pod lůžkem můžete využít na psací stůl. Vyvýšené postele jsou dnes naštěstí v rozměru pro matraci 140x200 cm. 

 

Čalouněná postel s prostorem 140 Mathew light gray   Vyvýšená postel s prostorem Travel

 

 

Krok číslo 8, využívejte také stěny v pokoji

Je stále řada z nás, která ještě nemá velké zkušenosti s možností umístění nábytku na stěnu, nebo vyklápěcími systémy. Jako prodejci sice nejsme velcí příznivci zavěšené postele na zdi, kterou lze na noc vyklopit, raději doporučujeme vyřešit pokoj tím, že umístíme úložné prostory do jiné místnosti, ale když je málo místa i takové možnosti dnešní bytový design nabízí. Ovšem police, skříňky, další úložné panely s možností zavěšení na stěnu, to už je jiná písnička. Vy získáte úložné prostory, které nezabírají nic z drahocenného prostoru a interiér rozhodně získá na netradičním vzhledu.

 

Krok číslo 9, dejte dítěti svobodu

Je pro mnohé z nás těžké přijmout, že naše dítě už nás tolik nepotřebuje, že si radí samo. A právě proto, že je tolik těžké, často sami se sebou svádíme boj a chceme dítěti do života neustále mluvit a radit mu. Když zařizujete studentský pokoj společně, nadechněte se a nedejte průchod svým emocím, když si vaše dítko začne do téměř hotového pokoje vybírat dekorace a doplňky. Možná jeho, její vkus nedělá dobře vašemu designovému oku či vlastní představě o tom, jak by měl být pokoj zařízený, nebo kolik to všechno stálo a dítě si teď do pokoje pověsí černý obraz na stěnu, nebo do rohu v místnosti postaví kostlivce. A určitě nedělejte tu chybu, že i v jeho téměř dospělosti budete mít potřebu v pokoji vystavovat hračky, ke kterým máte nějaké nostalgické vzpomínky. To jsou vaše vzpomínky a ty jeho, ty se teprve utváří. A třeba tou nejhezčí vzpomínkou na dětství bude právě vždy dokonalý pokojíček až do dospělosti.

 

Krok číslo 10, máme dvě děti s velkým věkovým rozdílem

Zařídit pokoj pro dvě děti s velkým věkovým rozdílem je snad nejtěžší z možných situací. Ale i na takový pokojíček se dá vyzrát důmyslným designem, trochou přemýšlení a kombinací. A jelikož tato tématika je blízká tolika z vám, můžete se právě na rady a nápady, jak zařídit pokojíček pro předškoláka a studenta už brzy s námi těšit. Nápadů a možností je tolik, že se této problematice budeme věnovat v celém dalším článku. Jsme tady pro vás, jsme vaše Aldo. S námi nenajdete dokonalý nábytek, protože takový neexistuje, ale dokonalá řešení ano.