Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak správně vybrat postel?

Pokud se právě rozhodujete, zvažujete, jakou postel pořídit do ložnice, nebo dětem do dětského pokoje, třeba vám přijde vhod dnešní povídání. A výjimečně se nezaměříme až tak na vlastní design, ale materiály. Na našem trhu existuje nepřeberné množství postelí pro jednu osobu, ale také manželských postelí či postelí pro dva a samozřejmě rovněž dětských postelí. Pokud právě vybíráte postel, ať už pro kohokoliv, je pro vás primární jen to, jak postel vypadá na pohled? Zajímáte se vůbec při výběru nábytku, z čeho je vyrobený? A samozřejmě zda je vůbec materiál pro vás vhodný? Ano, i takové pohledy při výběru postele jsou zapotřebí, ne-li nutné. Dnes můžete pořídit postel z celé řady dostupných materiálů, od mdf desky, masivního dřeva nejrůznějších typů, až po postele laminátové či čalouněné. A protože materiál laminátu a čalounění, tedy potahová látka jsou nejčastější volbou při výběru postele, tak právě těmto materiálům se dnes budeme věnovat.

 

Manželská postel s prostorem Lanka white    Manželská postel s prostorem Bess

 

 

Postel z laminátu, pro a proti

Možná si nejprve pojďme připomenout, co je to vůbec laminátová deska? Lamino, lamino desky, ve zkratce LTD, což znamená laminátová dřevotřísková deska, je deska polepená dekoračním povrchem, ať už papírovým, nebo v tom lepším případě, vrchní vrstvou se stává kvalitnější dýha, kterou vždy jako prodejci před papírovými fóliemi upřednostňujeme. Celkově je pak postel více odolná vůči mechanickému poškození. Velmi důležitá jak pro laminátovou desku, tak i povrchovou úpravu je tloušťka. Pro laminát za nás jako prodejce platí, že nábytek s menší tloušťkou desek než-li 15 mm snad ani nemá smysl pořizovat.

 

                                                             Manželská postel s nadstavcem Bridge white

 

Na našich stránkách se proto snažíme tloušťku laminátu dodržovat v rozmezí od 15 do 30 mm, kdy 15 mm tloušťka laminátu je použitá více na police, nebo čela šuplíku, skříně a nosné konstrukce, jako například bočnice postele či bočnice patrové postele, pak u nás dosahují 18 až 25 mm. Měrná jednotka platí i pro povrchovou úpravu, pokud se jedná o dekorační papírovou fólii, pak je to 0,2 mm, ale pokud hovoříme o kvalitnějším povrchu za použití dýhy, tak zde je rozměr, tloušťka již 0,8 mm, až 1 cm. Už na základě těchto několika málo čísel věříme, že řada z vás poznala jakou postel si vybrat. Ano, minimálně z laminátu s tloušťkou 18-25 mm a povrchovou úpravou z dýhy, nebo papírové fólie, ale s dostatečnou tloušťkou, kdy je navíc papír zalitý melaminovou pryskyřicí, ne jen nalepený. Spolehlivý prodejce nábytku tyto informace o tloušťce materiálu vždy u produktu poskytuje v parametrech, nebo ve formě on-line návodu k montáži, kde jsou uvedeny všechny detailní rozměry včetně tloušťky daných desek. Spolehlivý prodejce rovněž vždy uvádí zemi původu, kde se daná postel vyrobila. 

 

                  Manželská postel Most



Co tedy hovoří pro pořízení laminátové postele oproti čalouněné posteli? Rozhodně snadná údržba a především laminátová postel je vhodnější pro ty z vás, kteří trpíte alergiemi. Laminátová postel je rovněž vhodným řešením pro domácí mazlíčky. Přiznejme si to, domácí mazlíček je velmi častým hostem v naší ložnici, v naší posteli a laminátová postel je k těmto návštěvám rozhodně vhodnějším materiálem. Malé chloupky se do materiálu laminátové desky nedostanou. Oproti tomu u čalouněné postele jsou chloupky velkým problémem, protože v potahové látce je jim opravdu dobře a drží jako "přikované". Samozřejmě s nadsázkou. Ale nejen mazlíčci, i pro rodinu s malými dětmi bychom doporučili spíše materiál laminátu. Malé děti s námi rodiči velmi rády tráví svůj čas a mnohdy k nějakým těm nehodám dojde. Třeba rozlitý čaj z laminátové desky velmi snadno setřete vlhkým hadříkem, u čalounění je to již větší problém a většinou tyto nevzhledné skvrny již na posteli, potahové látce zůstanou, protože čalouněnou postel do pračky jednoduše nedáte. Ano, jsou zde "tepovače" či jiná zařízení, ale už to nikdy nebude ono.

Ale jaká jsou proti u laminátové postele? Povrch je studený, není tak příjemný na dotek, ve většině návrhů se jedná o minimalistický návrh bez vysokého čela, o které by se dalo pohodlně opřít. V neposlední řadě, největším neduhem laminátových postelí jsou ostré hrany. Čím méně kvalitnější laminátová postel, tím ostřejší hrany. Proto se vracíme na začátek povídání, pokud postel z laminátu, pak takovou, aby byla dostatečně silná deska, ideálně s povrchovou úpravou dýhy a ABS hranou. Pak i ostré hrany laminátu se stávají méně ostrými.

 

Čalouněná postel, pro a proti

Něco málo k čalouněné posteli jsme vám již naznačili, ale pojďme se na tento typ postele podívat trochu z blízka. I zde platí, že postel je tak kvalitní, jak kvalitní jsou použité matriály. A není látka jako látka, důležitým parametrem při výběru čalouněné postele není pouze její odstín, ale především její gramáž. Ale možná začněme úplně od začátku a to otázkou, co je vlastně čalounění? Je to povrchová úprava materiálů a vyplnění nosných prostorů, tedy potažení látkoukůží, koženkou, síťovinou či dalšími typy materiálů. Oproti tomu polstrování je hlubší výplň únosnými pružnými materiály nebo pružinami.

Čalouněná postel je tedy o pevnosti látky, její gramáži, ale i o kvalitě výplně, v neposlední řadě, rozhodně není jedno, z čeho je vyrobena, jaké materiály jsou použité pro vlastní konstrukci postele. Bohužel, dnes jako prodejci nábytku, kteří se snažíme prostřednictvím našich stránek představovat jen kvalitní designy, vidíme velmi často čalouněné postele doslova za pár korun. Tenká látka, která se za několik málo měsíců prodře a je vidět vlastní materiál, třeba laminátu, výplň, která se stejně jako u nekvalitních matrací za krátkou chvíli jednoduše "proleží". Kvalitní čalouněnou postel nepořídíte levně, respektive byli bychom opatrní u podezřele nízkých cen. Určitě ani vy nechcete postel za dva roky měnit, kdy se výhodná koupě při pořizování další, nové postele, stává nevýhodnou.

 

 

Čalouněná dětská postel s rámem 90 - Coll růžová    Čalouněná postel s prostorem 180 Lemon antracite

 

 

U kvalitních čalouněných postelí můžete počítat s tím, že konstrukce je vyrobena z masivního dřeva, nejčastěji buku či dubu, dřeviny s vysokým stupněm tvrdosti a dílem i z mdf desky či laminátové desky. Hrany jsou zpevněné tak, aby nedošlo k prodření potahové látky. Často je rovněž čelo postele navíc prošité, zde opět pozor, aby prošité opravu bylo a nejednalo se pouze o vizuální dojem či řekněme efekt, protože knoflíky, které se tak často k tomuto účelu používají, vám opravdu vydrží jen na několik opření. A jaké jsou tedy výhody a nevýhody při pořízení čalouněné postele?

Jako velkou výhodu, možná tu největší, můžeme označit zaoblené hrany, které nejsou ostré a rozhodně se o ně nezraní ani malé dítě. Proto také jsou čalouněné postele tolik oblíbené jako řešení místa na spaní v dětském pokoji. Rozhodně vyšší komfort díky vysokému, čalouněnému čelu, které lze využívat k opření při čtení knížky či sledování oblíbeného pořadu. Celkově je samozřejmě příjemnější na dotek. Pokud hledáte postel s velkým úložným prostorem, pak ty největší úložné prostory získáte právě pořízením čalouněné postele. Vyšší ložná plocha, která je příjemnější jak při vstávání, tak večer při ulehání. I to je důvod, proč je čalouněné postel tolik oblíbená u starších osob. Velmi elegantní celkový design a rozhodně větší výběr odstínů i velmi netradičních, než nabízí laminátové postele.

 

                                                              Čalouněná postel s prostorem 160 Mathew beige yunus

 

Nesmíme však zapomínat ani na nevýhody. Jak jsme ostatně už zmínili, látka je přeci jen látka a rozhodně není tak snadná na údržbu jako laminát. Proto, pokud máte malé děti, ale rovněž domácí mazlíčky, pořízení čalouněné postele bychom zvážili. Nejednou jsme viděli fotografie poškozené látky v důsledku kočičích drápků. Pozor také, pokud trpíte alergiemi. Můžete dbát na pořádek sebevíce, ale usedání prachu do čalounění postele jednoduše nelze zabránit. Také z tohoto důvodu, stejně jako plyšové hračky, ani čalouněnou postel nedoporučujeme pro děti do pěti let. Dalším důvodem, proč nepořídit čalouněnou postel může být i malý prostor pro vybavení vaší ložnice. Bohužel, pravdou je, že krása a elegance čalouněné postele, která když je kvalitní, tak je pořádným kusem nábytku, vynikne více ve velké ložnici. Navíc ložnice je místo, které by opravdu nemělo být místností přeplněnou nábytkem, ale vzdušným prostorem, který je vhodný ke spaní. Ale asi ze všeho nejvíce proti u většiny z vás, na základě našich zkušeností, proti je opravdu náročná údržba. Když se postel zašpiní, nestačí vzít vlhký hadřík a jednoduše setřít, ale bude to náročnější proces případnou skvrnu odstranit.

Dnes jsme se vám snažili zodpovědně uvést všechny pro a proti, doufáme, že alespoň trošičku jsme vám rozhodování usnadnili, nebo alespoň vás ve výběru zastavili, aby jste vše důkladně zvážili, než si vyberete tu správnou postel. Nikdo z nás určitě nemá v plánu při výběru postele šlápnout vedle, protože postel není levnou záležitostí, alespoň ta kvalitní. Přejeme všem dokonalý a spokojený spánek.