Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


10 pravidel, jak zajistit bezpečí dětí v patrové posteli

Milí rodiče, vybíráte dětský nábytek podle vzhledu, zájmu dětí, odstínů, nebo tak, aby bylo vybavení dětského pokoje vašich ratolestí praktické a měly vše potřebné, byť je místnost k tomuto účelu určená, kterou máte vy jako rodiče k dispozici, opravdu velmi malá? Bohužel převážná většina z nás nemá to štěstí, aby disponovala pro vybavení pokoje ratolestí velkým prostorem a už vůbec ne, dokonce dvěma místnostmi. Pořízení patrové postele je tak pro většinu z nás logickým krokem, logickou volbou, jak maximálně ušetřit prostor v dětském pokoji, aby nejen zůstalo místo na další potřebný nábytek, který v pokoji nesmí chybět, ale rovněž nějaké to místo na hraní. A navíc, asi většina z nás si přeje, aby pokojíček dětí byl příjemným, vzdušným místem, nepřeplněným nábytkem. Že je patrová postel tou nejčastější volbou je tedy nasnadě, ale víte že, i pro patrovou postel platí určitá pravidla, aby vaše děti byly v bezpečí? Věříme, že všichni z vás, milí rodiče máte jedno velké přání, zařídit vašim ratolestem dokonalý dětský pokoj. A ten určitě nenajdete v nereálném světě.

 

                                                   Dětská palanda Bo1 90x200 - cascina, bílá

 

 

Pravidlo 1 - vhodný věk dětí

Kdy je ta správná doba pro pořízení patrové postele? Kolik by mělo dětem být let? Tedy od kolika let je patrová postel vhodným řešením rozměrově malého dětského pokoje? Většina výrobců doporučuje patrové postele pro děti od šesti let, ale i jako prodejci, kteří se věnujeme designu již téměř dvacet let víme, že patrové postele se pořizují i dětem, kdy nejmladšímu z nich jsou tři ročky. Ano, je to možné, ale při zachování určitých pravidel tak, aby se vašim dětem a především tomu nejmenšímu dítěti nic nestalo. Pokud tedy plánujete pořízení postele, kdy nejmladší z dětí má tři, čtyři roky, pak rozhodně menší ze dvou dětí musí spát na dolním lůžku a starší na horním lůžku. A to je další pravidlo, které je v případě patrové postele, nutné dodržovat.

 

Pravidlo 2 - kdo bude nahoře a kdo dole

Jak jsme zmínili, malé dítě minimálně do pěti let, by mělo spát na dolním lůžku. V případě patrové postele pro tři děti, pak na přistýlce jako nejmladší z nich. Ale také jsme rodiče a víme, že nemůžete s dítětem být neustále. Kromě toho, že jako rodiče určíte, kdo z dětí bude spát nahoře a kdo dole, je třeba ještě zabezpečit schůdky v případě, kdy máte svojí práci a nemůžete nejmladší z dětí hlídat. Máte dvě možnosti. Pokud je starší z dětí zodpovědné a má vaší důvěru, řešení je velmi snadné, mladšího brášku, nebo sestřičku jednoduše pohlídá. Ale ani starší z dětí nemůže být neustále v dětském pokoji, má své zájmy a mladší sourozenec se v pokojíčku ocitne někdy přeci jen samo. Není nic jednodušší, než zabezpečit schůdky tak, aby se dítě na horní postel nedostalo. Naštěstí dnes jsou na trhu skvělé bezpečnostní prvky, které vaše děti ochrání. A ochrana schůdků tím, že je zabezpečíte, aby nebyl možný přístup k horní posteli, nám přijde jako nejjednodušší a hlavně nejbezpečnější řešení.

 

                                              Patrová postel s prostorem na spaní a stolem Urbanic black

 

Patrová postel je ideálním řešením, o tom není pochyb, ale vždy je velkým problémem, když jsou obě dětí malé. Pokud jste rodiče dvou malých dětí třeba jen s ročním odstupem, nebo dokonce jste rodiče dvojčátek, pak o to více je třeba zajistit horní lůžko, aby se děti k němu nedostaly. Pokud pořizujete patrovou postel pro děti s větším, věkovým rozdílem, věřte nám, budete mít o hodně méně starostí, než když máte maličké děti téměř ve stejném věku. Pro tuto situaci bychom přeci jen patrovou postel, jako řešení dětského pokoje zvážili a spíše dali přednost klasické dětské posteli s přistýlkou.

 

Pravidlo 3 - vysvětlete dětem, co mohou a co ne

Děti jsou z patrové postele nadšené, věříme vám. Ale dejte si tu práci a vysvětlete dětem, jak správně patrovou postel používat, aby se jim opravdu nic nestalo. Vysvětlete staršímu z dětí, aby malého brášku, sestřičku hlídal. Upozorněte děti, že když budou skákat na šuplík, který třeba jedno z dětí využívá jako přistýlky ke spaní, tak jednoduše praskne. Vysvětlete dětem, že z horní postele se neskáče, od toho jsou pohodlné schůdky, která však nemají sloužit jako bradla v tělocvičně. Vše má svá pravidla a ani sebekvalitnější patrová postel neodolá všem nástrahám. 

 

                       Dětská palanda Bo1 90x200 - cascina, bílá

 

 

Holčička na okraji postele je situace, která by rozhodně neměla vzniknout. Předně je tak vyvíjený velký tlak na polici, která by měla být pouze odkládacím prostorem na knížky, ale hlavně a víte to všichni jako rodiče dvou dětí, mladší z dětí vždy napodobuje staršího sourozence. A pak vznikne tato nebezpečná situace, která může mít fatální následky v podobě škaredého zranění. Mladší bráška vlastně jen napodobuje to, co vidí u starší sestřičky.

 

                                         Malé, ani velké děti nesmí sedět na okraji palandy

 

 

 

Pravidlo 4 - kontrola všech spojů a sestavení po jednom měsíci

Patrová postel je již v dětském pokojíčku a děti jako ze všeho nového jsou nadšené. Věřte nám, že první měsíc dostane patrová postel nejvíce zabrat, právě proto, že děti si chtějí vše vyzkoušet. Milí rodiče, dalším krokem pro bezpečí vašich dětí je, že sestavení patrové postele řádně zkontrolujete, znovu přitáhnete všechny spoje, které povolily, zkontrolujete uchycení roštů a opravdu si dejte tu práci a sundejte i matrace z lůžek, aby jste se dostali i ke spojům mezi postelí a roštem. Tuto kontrolu opakujte po dalším měsíci ještě jednou a máte vystaráno na několik let. Proces důkladné kontroly spojů u nově sestaveného nábytku, doporučujeme jako prodejci i vám, třeba u manželské postele. Nový nábytek vždy pracuje, přizpůsobuje se a dotažením šroubů a řádnou kontrolou po nějaké době užívání opravdu nic nezkazíte, naopak životnost nábytku prodloužíte. 

 

Pravidlo 5 - skákání po posteli, skákání po šuplíku opravdu ne

Ano, my víme, že všichni to ví, ale stále nejčastější příčinou úrazu všeobecně u všech postelí, je skákání po lůžku. Rošt se pod váhou skoku prolomí především díky četnosti skoků na jednom místě, navíc při skákání se váha člověka, potažmo dítěte zdvojnásobuje. Uvedená nosnost u každého lůžka je uvedena při dodržení určitých pravidel, tedy sezení, ležení, zkrátka pohodové a patřičné používání postele. A věřte nám, že kvalitní patrová postel odolá i velké návštěvě kamarádů, ale za předpokladu, že po přistýlce, jako na fotografii níže, neskáčou

 

                                                                 Patrová postel Bibliobed pro tři děti

 

Přistýlka má nosnost 80 kg, ale děti jsou na přistýlce čtyři. I tuto situaci kvalitní patrová postel zvládne, za předpokladu, že děti po přistýlce neskáčou, jak jsem zmínili. Děti si chtějí společně strávené chvíle rozhodně užít, a tak jako rodiče jim vše nezakazujte, pouze je vhodně nasměrujte tím správným směrem. A hlavně, aby si děti každou patrovou postel mohly užít na maximum, opravdu vybírejte z kvalitních designů, které i za několik let budou jako nové. 

 

Pravidlo 6 - mladší z dětí vždy bude chtít být na horním lůžku

Neříkáme, že toto není možné, pouze doporučujeme, že mladší z dětí by mělo spát na dolní posteli, když ho nikdo nehlídá. Nelze mladšímu z dětí vstup na horní lůžko zcela zakázat, protože bude smutné a navíc o to více se bude vstupu na horní palandu dožadovat. Jednoduché pravidlo. Vždyť může strávit společně se starším z dětí krásné chvíle na horní posteli, nebo si horní lůžko může užívat v době, kdy vy jako rodiče jste v dětském pokoji spolu s ním. Pouze by dítě do čtyř let nemělo být na horní posteli samotné, vždy s někým a nemůže se nic stát.

 

Dětská palanda s prostorem Shelter oak    Dětská palanda Bo1 90x200 - cascina, bílá

 

 

Takže i horní lůžko je za určitých podmínek bezpečné pro malé dítě. Jste to přeci vy, rodiče, kdo určuje pravidla pro správné používání patrové postele a jste to vy, kteří dětem budou klást na srdce jak se chovat bezpečně. Pak je patrová postel tím nejlepším řešením malého prostoru.

 

Pravidlo 7 - správný výběr matrací

Každá patrová postel má v parametrech uvedeny rozměry místa na spaní, tedy rozměry potřebné pro matrace. Ve většině případů se uvádí délka a šíře, jako například 90x200 cm. Ale co výška? Co tvrdost matrace? Pružinová, nebo sendvič? I tyto parametry pro výběr matrace je třeba znát. Výška matrace by vždy, především u dolního lůžka, měla mít přesah přes okraj, bočnici lůžka. Když je matrace příliš nízká, dítě se o okraj postele může zranit. Ideálně a minimálně 3 cm nad jeho okrajem a bude vše v pořádku. U horního lůžka rozhodně matrace musí být tak vysoký, aby jste příliš neubrali z výšky bočnice, tedy v podstatě zábrany. Pro děti, které stále rostou a vyvíjí se, vám každý ortoped doporučí matraci spíše tvrdší. A zda pružina, nebo sendvič? Za nás jako prodejce sendvič, ale konečné rozhodnutí v tomto bodě je jen na vás, oba typy jsou pro děti vhodné.

 

Pravidlo 8 - jak vysoká zábrana je bezpečná

Pokud se řídíme pravidlem, že starší z dětí spí na horní posteli, pak 15 cm zábrany po obvodě celého lůžka je zcela dostačující. Ale pokud by samo dítě nemělo pocit bezpečí, nebo ho nemáte vy jako rodiče, není nic jednoduššího, než pořídit zábranu ještě navíc, dodatečnou a okraj lůžka tak o dalších 15 cm zvýšit. Dnes na našem trhu najdete celou řadu velmi vhodných, variabilních zábran k lůžku, kdy nemusíte ani do nově pořízené postele vrtat pro uchycení zábrany jakékoliv otvory. Zábrany se zasunují pod matraci a když je vaše dítko již větší, více jistější, jednoduše zábranu odstraníte. 

 

                                               Patrová postel do L Palatino - cascina, pink

 

Patrová postel nabízí celou řadu výhod, které vy jako rodiče můžete ještě dále navýšit dodržováním jistých pravidel. Zábranu můžete pořídit přeci i na dolní lůžko pro malé dítko, pak je tento způsob řešení místa na spaní opravdu bezpečným přístavem pro vaše děti.

 

Pravidlo 9 - v noci se spí, mobily a tablety v noci do postele nepatří

A je to zase na vás rodičích, aby jste své děti vedli správným směrem. Nové době určitě nezabrání, na tablety a mobilní telefony si zkrátka musíme zvyknout, ale jako rodiče bychom měli dětem čas strávený na těchto přístrojích rozhodně limitovat. A aby děti byly odpočaté, dobře vyspané, co je základním předpoklad pro jejich zdravý vývoj, zajistěte, aby děti v noci opravdu spaly. Zajistěte, aby nebyly do půlnoci na tabletu či jiném zařízení. A když to jinak nepůjde, zkrátka zajistěte, aby se tyto přístroje nové doby v noci v dětském pokoji nevyskytovaly. Uděláte to nejlepší pro vaše děti. 

 

     

 

Pravidlo 10 - patrová postel není určená k přípravě do školy

K tomuto účelu mají děti psací stůl, který jim do dětského pokoje jako rodiče jistě zajistíte. Dbejte na to, aby vše v dětském životě probíhalo na místech k tomu určených. Neduhem dnešní doby je, že děti v posteli dělají opravdu už úplně všechno. Od psací úkolů, přípravy do školy jako takové, sledování televize, a zase ty mobily a tablety. Primárně je přeci každá postel určená ke spaní a žádné z dětí by nemělo být v posteli celý den a pak ještě v noci. 

 

Věříme, že všichni z vás rodičů, se zamysleli nad těmito pravidly. Někdy je dobře si připomenout i to, co ve skrytu duše víme už jen proto, že dnešní doba je hektická a některé věci jsme jednoduše přestali vnímat. Třeba i skutečnost, jak dlouho jsou vlastně mé děti každý den na tabletu, nebo mobilu?