Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Zahřejí i ozdobí interiér

Víte, že teplo vašeho domova nejspíš vzniká konvenčním způsobem? Radiátory, které vám ho dodávají, mohou v tom případě být ozdobou interiéru. A každý z vás jistě zná ten pocit, že ve vašem obývacím pokoji, ložnici, nebo dětském pokoji je vše dle vašich představ, ale ten radiátor....Naštěstí doba, kdy na trhu jsme znali pouze jeden design a to zejména v bílém provedení je dávno pryč.

 

   

 

Teplu, které nejdříve ohřeje vzduch a teprve od něj  se zahřejete vy a všechny věci v prostoru, se říká teplo konvenční. V tomto systému teplo vyzařují různé typy radiátorů, v nichž je nějaké médium ( nejčastěji voda, ale také olej )ohřívané elektricky, nebo pevným palivem. Topit mohou přímo také různé typy panelů, například skleněné nebo kovové, vyhřívané rovněž elektricky. V podlahovém vytápění teplo přenáší voda v trubkách uložených v podlaze nebo nebo ve stropě, případné teplo vzniká překonáváním odporu v elektrických kabelech. Stejným způsobem fungují tepelná čerpadla a solární panely. Efektivita tohoto způsobu vytápění pak  záleží na zdroji ohřevu.

 

Topí i zdobí

Ústřední vytápění, které je jedním z typů konvenčního topení, bylo kdysi spojeno s instalací mohutných a nepříliš vzhledných radiátorů. To se naštěstí zcela změnilo. Dnes máte na výběr nepřeberné množství typů radiátorů, které jsou velmi ploché a mají tvary, jež z nich činí svého druhu umělecké dílo. Tělo takového konvenčního panelu, v němž proudí voda pod tlakem, je většinou ocelové. Jeho vnější tvář však může být zdobena nejrůznějším způsobem. Vypadají jako skulptura či plastika, dokážou téměř splynout s okolím, nebo naopak tvořit dominantu v prostoru. Barvu, strukturu, ale i  krycí vrstvu může tvořit sklo, zrcadlo a jiné materiály. Ultratenké panely z  čirého skla, vyhřívané elektricky, jsou na stěně skoro neviditelné, ale mohou být také pokryty obrazem podle výběru zákazníka, třeba fotografií z jeho archívu.

 

Radiátorové rady

- vzhled radiátoru by měl odpovídat typu místnosti a stylu jejího zařízení
- nechte si  odborníkem spočítat potřebný tepelný výkon a raději ho poněkud zvyšte
- dobře uvažte, kam jej umístit, nejvyššího výkonu dosáhnete vždy při úhlopříčném zapojení a při použití správných 
  regulačních prvků
- před radiátory nestavte nábytek a nezakrývejte jej závěsy, záclonami či jinak. Přikrytím radiátoru snížíte jeho výkon
  až o 40 %
- nevěste nízko nad radiátory police nebo dokonce obrazy
- radiátory osaďte vhodnými regulačními prvky, které budou optimálně regulovat tepelnou pohodu a šetřit energii