Nejčtenější články
Buďme v kontaktu
Zabydlená klasika
Mysleli jste si, že klasickým kuchyňským interiérům už dávno odzvonilo a že je navždy smetla módní vlna strohých, minimalistických nábytkových sestav ve stylu sterilních labolatoří? Možná vás překvapí, že opak je pravdou a útulnou klasiku vzývá stále početnější houf jejich příznivců. Klasika se objevuje nejen v kuchyních, ale i obývacích pokojích, ložnicích, nebo pracovnách, které ve starém a elegantním provedení dob dávno minulých jsou zvláště reprezentativní a elegantní.
Značkový nábytek Nova Solo od dánského výrobce nabízí klasiku ze dřeva mahagon
Rustikální, selský, nebo klasický, i tak lze označit styl nábytku, připomínající staré dobré časy. Tento nábytek v nás evokuje pocit útulného a zabydleného domova. Představme si takovou kuchyň po babičce. Rustikální styl oslovuje především ty, kdo stále vyznávají tradiční hodnoty a zároveň hledají interiér, jenž se svým designem poněkud vymyká současným moderním trendům. Přitom není pravda, že se kuchyně v klasickém stylu hodí pouze do venkovského stavení nebo na chalupu.
Staletím prověřený evergreen, rustikální nábytek
Typickým materiálem klasického nábytku je masívní dřevo, které najdeme zejména na průčelích nábytku, jako jsou komody, šatní skříně apod. Korpus nábytku pak bývá často zhotoven z dýhy. Dřevo se lakuje nebo moří do nejrůznějších odstínů, často mu bývá také ponechán jeho přirozený vzhled, jako tomu je u nábytku z masivu, který najdete ve stejnojmenné kategorii na Aldu. Ani umělé umělé povrchy, které zdařile napodubující kresbu přírodního dřeva nejsou ničím netradičním. Pokud máme zájem o tzv. retro efekt, dosahují jej výrobci speciální úpravou dýhy, např. tzv. drásáním. Tato úprava i následné patinování se provádí ručně, neboť jedině tak je možné zajistit skutečně prvotřídní výsledek. Další žádanou povrchovou úpravou je také imitace napadení dřeva červotočem nebo zdůraznění sukovitosti dřeva.
Šperky pro marnivou krásku
Některé typy nábytku se vyznačují bohatou zdobností, za což bývají zejména svými odpůrci někdy označovány za nevkusné až kýčovité. Typické jsou pro ně například malé zásuvečky, mřížky, obloučky, drobné keramické dózičky a úchytky. Stylově dekorovanému nábytku však nechybí moderní vybavení jako jsou tlumící písty pojezdu zásuvek dovírání dveří skříněk či integrované osvětlení.
Hlásí se 21. století
Stylový interiér kuchyně, obýváků, či ložnice však žádá také stylové bytové doplňky. Například v případě stylové kuchyně je to mosazné nádobí, stylové spotřebiče, u nichž se snoubí tradiční retro vzhled s vysoce moderními technologiemi ukrytými uvnitř. Stylové spotřebiče bývají ale většinou dražší, proto často nezbývá, než moderně vyhlížející spotřebič raději skrýt za dřevěnými dvířky, aby nenarušil celkovou koncepci kuchyně. Ta svým vzhledem sice připomíná sice dávné časy, ale je vybavena keramickými vložkami s dlouhou životností.
Kouzlo doplňků
Celkový ráz interiéru utvářejí doplňky. Nezapomeňte například na obklady, které se do stylového interiéru hodí nejlépe v některém z přírodních odstínů. Nedílnou součástí kuchyně jsou i textílie. Vděčnými doplňky jsou také nejrůznější vázy, proutěné košíčky, staré obrazy, keramické vázy a talíře, plechové krabičky, starý gramofon, nebo starý telefon, dřevěné podnosy a spousty dalších....