Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Technika v kuchyni

Sporáky, varné desky, trouby obyčejné, horkovzdušné, mikrovlnné -spotřebiče, bez nichž se neobejdeme. V kuchyni dávno nekmitají jen hospodyňky. Generace mužů, kteří dokázali připálit i vodu, je už dlouho odsouzena k vyhynutí. A pravděpodobně právě díky mužům, kteří propadli kouzlu vaření, se dnešní kuchyně podobají malým laboratořím, kde se stále více zabydluje elektronika. Nábytek Aldo vám poradí jak elektroniku do kuchyně vybírat.

 

Když kuchyň zařizujeme

Kuchařky z 19. století by tu poznaly maximálně tak plynový sporák, všechno ostatní by pro ně bylo nepochopitelné. Nějaké vlny že ohřívají jídlo, že dovedou rozehřát desku, o kterou se nespálím, nějaký drát pohlídá, jestli je pečeně dostatečně propečená a přitom křehká - tomu by uvěřily jen těžko. Dnešní nabídka na vybavení kuchyně je pestrá a bohatá, navíc se všechny spotřebiče modernizují a zdokonalují neuvěřitelným tempem, takže běžný uživatel není mnohdy s to všechny zásadní změny postřehnout. Kuchařky z 19. století by tu poznaly maximálně tak plynový sporák, všechno ostatní by pro ně bylo nepochopitelné. Nějaké vlny že ohřívají jídlo, že dovedou rozehřát desku, o kterou se nespálím, nějaký drát pohlídá, jestli je pečeně dostatečně propečená a přitom křehká - tomu by uvěřily jen těžko. Dnešní nabídka na vybavení kuchyně je pestrá a bohatá, navíc se všechny spotřebiče modernizují a zdokonalují neuvěřitelným tempem, takže běžný uživatel není mnohdy s to všechny zásadní změny postřehnout.

 

       

V nabídce kuchyní na nábytku Aldo najdete v převážné většině návrhy francouzských výrobcůNejprve se musíme rozhodnout, zda zvolíme spotřebiče plynové nebo elektrické, případně kombinované. Oba druhy energie mají svá pro i proti. U plynu si uživatelé cení rychlost a menší finanční náklady (ale to se může změnit), u elektrických spotřebičů jejich větší bezpečnost, čistší provoz, větší variabilitu funkcí.
Dále musíme zvážit, zda si vybereme klasický sporák nebo varnou desku a k tomu troubu, ať již normální, horkovzdušnou nebo mikrovlnnou. A posléze, zda si zvolíme samostatně stojící spotřebiče či vestavěné. A ještě jinak se bude rozhodovat ten, jehož kuchyň rozměry připomíná malý sál, a jinak majitel kuchyně malé.

 

Sporáky

Ty budou patrně volit ti, kterým vyhovuje klasické uspořádání - hořáky, případně plotýnky nahoře, ve spodní části trouba. Vyrábějí se převážně v rozměrech 50 x 60 x 85 cm, ale na trhu najdeme i sporáky se šířkou 90 cm, které jsou v zahraničí velmi oblíbené. Se sporákem z časů našich prababiček mají společný jen tvar, ale i ten se mění v závislosti na módních vlnách. Poslední typy jsou vybaveny výkonnou elektronikou, takže stačí zadat základní údaje o připravovaném pokrmu a spotřebič sám si nastaví a pohlídá teplotu, délku a kvalitu přípravy.
Výrobci myslí na naši bezpečnost. O sporák vybavený bezpečnostním sklem se nemůžeme spálit, pojezdy v troubě jsou upraveny tak, aby nám při manipulaci nemohla nádoba vypadnout na podlahu, při uhašení plamene překypělou tekutinou se hořáky automaticky vypnou atd. Samozřejmě jsou konstruovány tak, aby jejich údržba byla stále snazší.

 

 

Trouby

S přibývajícím počtem jednočlenných a dvoučlenných domácností se výrazně změnily požadavky na vybavení kuchyně. Zvyšuje se zájem o varné desky doplněné samostatnou troubou (pečicí, horkovzdušnou, parní, mikrovlnnou), která se montuje do výše úrovně očí. Obsluha takto umístěné trouby je snazší a bezpečnější. V souvislosti se změnou našich stravovacích návyků (stravujeme se přece jen zdravěji, inspirujeme se zahraničními kuchyněmi) se v našich kuchyních zabydlely speciální hořáky pro pánve wok ad. Na mikrovlnné trouby jsme si zvykli velice rychle. Už dávno neslouží jen k ohřevu potravin. V nejmodernějších typech můžeme vařit, péct, rozmrazovat i hluboce zmrazené potraviny. Oblíbené jsou i grily. Stále více příznivců si získává horkovzdušná a parní trouba, v nichž se potraviny upravují opravdu šetrným způsobem a podstatně rychleji. A v poslední době do našich domácností pronikají lávové kameny (v obchodech je k dostání maso speciálně připravené pro úpravu na nich).Elektrické trouby jsou vybaveny mnoha funkcemi, které usnadňují a zkvalitňují pečení. Např. tzv. spodní pečení je určeno pro pečení moučníků, horní pro křehké pečivo a cukroví, ale i k zapékání a gratinování, některé mají speciální program pro pečení pizzy. Je možné péct několik plechů najednou. Teplotní sonda pohlídá, aby bylo maso správně propečeno a přitom zůstalo křehké a křupavé.