Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Světlo v kuchyni

Ať už z nutnosti nebo proto, že nás to baví, trávíme v kuchyni poměrně dost času. Tentokrát jsme si posvítili na kuchyňské osvětlení. Myslet bychom měli nejen na konkrétní umístění svítidel, ale také na typ světelného zdroje.

 

Osvětlení jídelního stolu

Měli bychom se držet zásady, že světlo nesmí osoby u jídelního stolu oslňovat, ale zároveň musí plochu stolu rovnoměrně osvětlovat. K tomu je nejvhodnější závěsné stropní svítidlo. Ideální je takové, u kterého lze regulovat délku závěsu a tím i intenzitu světla. Stropní svítidla mohou být také přisazená ke stropu nebo věstavěná do podhledu. Pokud nemůžete z jakéhokoliv důvodu naistalovat svělo nad stůl, sáhněte po nástěnném svítidle nebo stojací lampě s teleskopickým ramenem.

 

Nabídka jídelních stolů a nábytku do jídelny od německého výrobce na Nábytku Aldo

 

Osvětlení pracovní plochy

V podstatě celá pracovní deska včetně dřezu a varného centra vyžaduje kvalitní a dostatečně výkonné osvětlení. To je potřeba instalovat tak, abychom si při práci nestínili vlastním tělem a zároveň nám světlo nezasahovalo přímo do obličeje. Kvalitního osvětlení pracovní plochy dosáhnete naistalováním bodových nebo lineárních svítidel pod horní skříňky kuchyňské linky. Varné centrum a jeho okolí obvykle dostatečně osvětlí světlo zabudované v digestoři. Při instalaci svítidel se řiďte výškou pracovní desky. Jeli stejně vysoká po celé délce, pak i osvětlení instalujte do jedné výšky. Pokud jsou jednotlivé úseky pracovní desky různě vysoké, přizpůsobte výšku umístění svítidla nebo jeho tvar a výkon.

 

Náladové osvětlení

V kuchyni se setkává celá rodina, proto bychom měli myslet i na osvětlení, které navodí příjemnou atmosféru. Patří sem například osvětlení vnitřního prostoru prosklených částí horních skříněk, osvětlení zásuvek a třeba také světelné rampy nad kuchyňskou linkou, v nichž se nejčastěji používají LED diody.

 

 

Info

Voda a výpary z jídel způsobují změny vlhkosti a teploty v kuchyni. Proto musí být jednotlivá svítidla bezpečná. Intenzita osvětlení v kuchyni by se měla pohybovat kolem 300 luxů.

Typy zdrojů

Žárovka - klasické žárovky vytvářejí měkké světlo podobné dennímu. Jsou levné, ale také energeticky nevýhodné. Mají krátkou
                 životnost.
Halogen - halogenové žárovky vyzařují bílé světlo a jsou ideální pro bodové osvětlení. Mají delší životnost než žárovky.
LED -        Led diody vynikají mimořádnou trvanlivostí a úsporností. Jsou ideální do míst, kde je výměna světelného zdroje obtížná.
Zářivka -  kompaktní zářivka je nejefektivnějším zdrojem. Její světlo je jasné a rovnoměrně osvítí velkou plochu. Jen velmi málo energie  
                 se přemění na teplo.