Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Správný věk dětí pro používání patrové postele, víte?

Patrové postele jako řešení malého prostoru dětského pokoje jsou ideální a rodiči i dětmi velmi oblíbené. Ale kdy je vhodné patrovou postel pořídit a do kolika let, nebo do jakého věku vašich dětí je odpovídajícím místem na spaní? Ptali jsme se odborníků za vás a v dnešním článku najdete řadu odpovědí ne jen na vhodný věk dětí pro využívaní patrové postele, ale řadu dalších zajímavostí. Navíc nabídka patrových postelí nabízí rok od roku důmyslnější design, který nás neustále překvapuje. A patrové postele dnes? To přeci není jen místo na spaní, ale jsou patrové postele s psacím stolem, šatní skříní či jinými doplňky. Některé z nich si dnes představíme. Vlastně jen malý zlomek, jelikož nabídka designů patrových postelí je opravdu velká.

 

                               Dětský pokoj pro tři děti - kolekce Bo7 cascina, white

 

Kdy je vhodné patrovou postel pořídit?

Prvním momentem vhodným pro pořízení patrové postele je, když očekáváte další přírůstek do rodiny. Vaše první dítě je v předškolním věku a má se narodit druhé? Postýlka pro druhorozené dítě vydrží maximálně do tří let. Vše do sebe hezky zapadá. První dítě už může spát na patrové posteli, vaše druhé dítě a tak je tomu v mnoha případech, může mít postýlku ve vaší ložnici a po třech letech se jen dítě přesune do patrové postele. Z počátku může spát na dolním lůžku starší z dětí a až mladší z dětí postýlce odroste, starší se přemístí na horní postel a druhé, mladší z dětí na dolní. To je typický příklad toho, jak do budoucna ušetřit nemalé náklady za zbytečné pořízení jedné postele, když víte, že druhé dítě je už na cestě. Vůbec přeci nevadí, že jedno z lůžek patrové postele bude nějaký ten rok prázdné, když vaše miminko je ještě v postýlce. Patrová postel se za tu dobu nezkazí.

 

Patrová postel pro tři děti s šuplíkem Bibliobed   

 

A samozřejmě, že už můžete myslet na to, že časem začnou děti chodit do školy. Nemluvě o tom, že se doporučuje psací stůl pořídit daleko dříve, než poslední prázdniny před školou. To vše můžete pomalu, s využitím do budoucna plánovat tak, aby jste zbytečně nepořizovali nábytek navíc. Všeobecně platí, že pro patrové postele s rozměrem místa na spaní o velikosti 90x190 cm, nebo 90x200 cm jsou vhodné od tří do patnácti let. Jakmile dítě měří více než 160 cm je již vhodnější se poohlížet po lůžku určeném pro matraci o velikosti 120x200 cm, nebo 140x200 cm. Takový rozměr je pak vhodný až do dospělosti, tedy osmnáct a více let.

 

Když se děti dostanou do "složitého" věku, patrovou postel nebudou chtít

A to nejen z toho důvodu, že jim bude lůžko malé, nepohodlné, ale dospívající děti chtějí mít své soukromí, prostor. Ale co když máte dvě děti s velkým věkovým rozdílem a dvě samostatné postele do dětského pokoje nedáte, navíc jednu velkou pro větší, starší z dětí? I pro tuto situaci výrobci nábytku našli řešení. Dnes jsou již běžně k dostání patrové postele s rozdílným místem na spaní. Na ilustrační fotografii jeden z mnoha příkladů, kdy dolní lůžko nabízí rozměr místa na spaní 140x200 cm a horní palanda pak klasických 90x200 cm. Ideální řešení malého dětského pokoje, který musí obývat předškolák i "puberťák" zároveň.

 

                                                               Patrová postel s lůžkem 140 a šuplíky, Scotte white

 

Vyřešíte malý prostor a obě děti budou mít navíc pohodlí. Patrová postel nabízí rozměr pro dolní lůžko 140x200 cm a rozměr pro horní lůžko 90x200 cm. A až starší z dětí z domu odejde za svým štěstím, mladší z dětí se jednoduše přesune na dolní postel. Proč pak nevyužít horní lůžko jednoduše pro návštěvy k občasnému přespání. Nebo pro třetí dítě na cestě? Ale to už necháme na vás.

 

                                           Dětský pokoj s patrovou postelí a psacími stoly Bibop

 

Problémem mnohdy je také to, že dospívající děti se za patrovou postel stydí, že je příliš dětská. Tak tomu bylo donedávna, ale jediným důvodem bylo, že nabídka patrových postelí byla svým designem tragická. Dnes je situace zcela odlišná a i patrové postele, ostatně jak můžete vidět na dnešních fotografiích, jsou velmi elegantní. Takže na otázku do kdy můžou děti využívat patrovou postel? Při správné volbě rozměru místa na spaní a designu, až do dospělosti.