Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Ratanový nábytek - exotika domova

Ratanový nábytek je stále oblíbenější zařízením našich domácností. Tento materiál na nás přímo dýchá exotikou, přináší kousek přírody do našich domovů. Hodí se téměř do každého interiéru a pomáhá vytvořit příjemnou atmosféru. V tomto článku si povíme několik slov o původu a vlastnostech ratanu, o druzích ratanu a o tom, jak o ratanový nábytek pečovat, aby vám dělal radost po mnoho let. V neposlední řadě vám představíme ne zcela typickou nabídku nábytku dánského výrobce, který pro výrobu nábytku zvolil nejen ratan, ale i dřevo mahagon.

 

   

Ratan z pralesů

Ratanový nábytek je přímo stvořený pro milovníky přírody. Ratan je totiž čistě přírodním materiálem pocházejícím z asijských deštných pralesů. Je popínavou rostlinou, která vyrůstá přímo ze země a okolní stromy využívá jako svou oporu. Oproti bambusu je ratan mnohem ohebnější. Pro využití na nábytek se dnes ratan pěstuje spíše v pralesních zahradách, nedochází tak k ničení pralesa, a sklízí se jen několik let starý. Po sklizni se ratan umyje a prochází procesem vyuzení, tak dochází ke změně jeho zelené barvy na žlutou. Po tomto celodenním vyuzení se ratan vysouší na přímém slunci, což trvá další dva až tři dny. Pak je ratan připraven na použití. Pro ratanový nábytek je určeno asi 60 % produkce ratanu. Ratanové tyče jsou dále nahřívány v horké páře a tvarovány do požadované formy. Po ukončení výroby je ratanový nábytek pečlivě zkontrolován a zabalen, pak již putuje kontejnerovou přepravou do naší země. Ratanový nábytek může být také mořením upraven do mnoha barevných odstínů. Mějte však napaměti, že hovoříme o čistě přírodním produktu, tedy může docházet k určitým barevným odchylkám. Každý kus je zkrátka jedinečný.

 

   

Různé druhy ratanu

Výběr správného druhu ratanu vám pomůže dokreslit vyznění vašeho domova podle vašich přání. Neloupaný ratan bývá označován jako „pulut“. Odolná kůra tohoto typu ratanu předurčuje jeho použití na nábytek na terasy a do zahrad. Loupaný ratan se nazývá „pitriet“, jeho povrch je hladký a hodí se do zimních zahrad a interiéru. Novinkou je ratan černý, označovaný též jako krokodýlí hnízdo. Roste v močálech, jeho barva je šedočerná, krášlí ho nepravidelné žíhání. Nábytek z tohoto materiálu se již nepřibarvuje, pouze lakuje. Černý ratan je mnohem pevnější, proto je jeho zpracování náročnější. Novinkou je i ratan šedý, nábytek z něj není také mořen, jeho typické barvy se dociluje pouze při zpracování samotného ratanu.

 

                                                   

 

Péče o ratanový nábytek

Pokud se budete o svůj ratanový nábytek dobře starat, bude vám sloužit řadu let. Jen je potřeba uvědomit si některé charakteristiky tohoto přírodního materiálu a podle nich o nábytek pečovat. Jak jsme již řekli, ratan pochází z Asie, tedy z oblasti s velkou vzdušnou vlhkostí. Není tedy vhodné umisťovat ratanový nábytek do přímé blízkosti topení, docházelo by k jeho nadměrnému vysušování. Také ratanový nábytek nepřetěžujte, ujistěte se dobře o jeho nosnosti. Venkovní nábytek je sice odolnější, přesto není vhodné vystavovat ho trvale přímým slunečním paprskům, či ho nechávat venku v dešti či mrazu. Za deště je lepší ho přikrýt a na zimu uklidit např. do garáže. Dále je vhodné, pokud venkovní nábytek nestojí přímo na zemi, ale na dřevě či dlažbě, tak se významně sníží riziko vzniku plísní. Pokud se vám přeci jen stane, že se uvolní výplet, stačí jej zpátky přilepit nebo přitlouct malými hřebíčky bez hlavičky ohnutými do skobičky. Běžná údržba ratanového nábytku není nijak náročná. Ratanový nábytek zbavujte prachu prachovkou či měkkým kartáčem. Jednou za čas můžete ratan otřít vlhkou houbičkou, pokud se jedná o větší znečištění, přidejte trochu saponátu. Omytý nábytek nechte volně uschnout. V žádném případě ho nesprchujte! Jednou za dva roky je vhodné nábytek přelakovat, dojde tak znovu k navrácení jeho svěžího vzhledu.