Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Rady a tipy pro koupelnu

Příjemná koupelna patří k důležitým prostorám, které dělají domov domovem. Koupelna je prvním místem, kam se ráno často ještě rozespalí ubíráme, a večer posledním očistným a zároveň i relaxačním prostorem před zaslouženým odpočinkem. Zvolené barvy a použité materiály by měly být pro obyvatele co nejpříjemnější, aby ráno pomohly k nastartování nového dne a večer uklidnění a odpočinutí. Koupelnový nábytek na Aldu představujeme v široké nabídce od francouzských výrobců. Můžete si vybrat sestavy o různém počtu skříněk, v odlišných dezénech a koupelnový nábytek představujeme ve stylu moderním, až minimalistickém, nebo klasickém, s nádechem antiky. Koupelnový nábytek představujeme rovněž ve velmi elegantním provedení s bílým vysokým leskem jako povrchovou úpravou a ve velmi nadstandartní kvalitě.

 

   

 

Jaká barva koupelny

Co člověk, to samozřejmě jiný názor a jiný pocit. Proto nelze obecně doporučit, které barvy do koupelny použít a které jsou tabu. Spousta lidí zejména u nás je podle odborníků stále ovlivněna konzervatizmem a nepouští se do příliš odvážných variací. Běžně se mnoho Čechů přiklání k neutrálním barvám, jako je béžová či šedá. Pokud se v takovéto koupelně cítí příjemně, je to jistě rozhodnutí správné a není co řešit.

Pokud nás ke „klasice“ nutí spíše předsudky či strach, zda si první návštěvník nepomyslí, že jsme se museli zbláznit, je nasnadě se zamyslet. Můžete využít poradenství specializovaných firem, které umějí vytvořit počítačové vizualizace zákazníkových představ, a třeba zjistíte, že konečný výsledek není tak úplně od věci.

 

Dřevo v koupelně

Kromě keramiky, která je pro koupelny materiálem již tradičním a nelze jí nic vytknout, obzvláště zbavíme-li se pocitu „studené dlažby“ doplněním podlahy vhodným koberečkem, rohoží či instalací podlahového vytápění, se stále častěji v koupelnách objevuje dřevo.

 


Vzhledem k jeho přirozeným vlastnostem se mnoho lidí obává dřevo v koupelně použít, a to zejména kvůli vysoké vlhkosti. Existují ale dřeviny, které jsou pro koupelnu jako stvořené. Vzpomeňme například podlahy lodní paluby, které musely odolávat nejen drsnému drhnutí službu konajícími námořníky, ale také samozřejmě vysoké vzdušné vlhkosti, dešti či mořské vodě, která se na palubu dostala během plavby. Onou odolnou dřevinou myslíme exotický teak, který se pro tyto účely tradičně využívá. Na českém trhu se objevily skládané teakové podlahy a obklady určené přímo do koupelen. Tvoří je 41 mm silné pruhy z týkového dřeva, mezi kterými jsou pětimilimetrové spáry vyplněné elastomerickým tmelem černé nebo bílé barvy. Tmel nepropouští vlhkost, nezanechává otisky a je pružný, takže můžeme obkládat i oblé plochy.

 

Teakové dřevo

Teakové dřevo má specifické vlastnosti, díky kterým mu nedělá problémy umístění ve vlhkých prostorách koupelen. Odolává vlhkosti, plísni, nemění barvu, vykazuje vysokou odolnost vůči chemickým prostředkům, takže se nemusíme obávat obložit teakovým dřevem přímo sprchový kout či vanu. Stékající šampony, olejíčky a sprchové gely teaku neublíží a v neposlední řadě se snadno udržuje. K běžnému úklidu stačí pouze navlhčený hadr nebo mop. Stále však musíme mít na paměti, že teak je dřevo, a podle toho se k němu musíme chovat (např. nenechávat na podlaze kaluže vody).

Teakové obklady a podlahy se dodávají bud' přírodní s jemným nádechem šedé, nebo je lze napustit teakovým olejem, aby navozovaly pocit lesku a podtrhla se barva dřeva. Barvu v obou případech neztrácejí ani při frekventovaném používání. Teak je ovšem dřevo poměrně měkké, a tak se nedoporučuje procházet se po něm např. v jehlových podpatcích. K teakovému dřevu se hodí různé doplňky, dobře působí jak v moderních koupelnách, tak v těch konzervativně laděných. Dobře kontrastuje s černou, bílou a červenou barvou, příjemně ladí například s teplými odstíny žluté. Teakové panely lze pokládat na všechny běžné podklady (beton, DTD, MDF, překližka, minerální podklad apod.). Podklad však musí být suchý a v případě betonu vyzrálý. Při instalaci by teplota místnosti neměla klesat pod 15 oC. Ačkoliv je instalace poměrně snadná, platí stejně jako u keramických obkladů, že odborník bude pravděpodobně rychlejší a výsledek jistý. Při instalaci si lze pohrát s prostorem, dát panely do šachovnice, přidávat jednotlivé pruhy teaku apod. Teak ovšem není jediná dřevina, která dokáže přežít koupelnové očistné procedury.

Pro tyto účely se osvědčily i jiné druhy, vesměs exotické, např. muiraciatiara, cumaru, ipe apod. I tyto dřeviny se používají pro výrobu již zmíněných palub lodí, ale i venkovních teras, kde na dřevo celoročně působí velmi proměnlivé povětrnostní podmínky a přesto nedochází k deformacím.