Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Pravidla ložnice

Každý se dostal do situace a ve většině případů to je dvakrát za život, že vybírá novou ložnici. Ale jak vybrat ložnici správně? Který díl nábytku je nejdůležitější? Manželská postel, rošt, matrace, nebo celkový design?

 

   

Levný nábytek do ložnice z kolekce Easy od francouzského výrobce

 

 

Pořizujete manželskou postel, nebo celou ložnici?

Ano, tato otázka je rozhodující při výběru nábytku do ložnice. Pokud šatní skříň, komoda, nebo noční stolky Vám ještě dobře slouží, ale nejste již spokojeni s postelí, pořizujete pouze jeden díl nábytku, který by měl harmonicky navazovat na stávající interiér ložnice. Naštěstí dnešní nábytkářský průmysl nabízí nepřeberné množství postelí na výběr, neměl by tedy dokupovaný jeden díl nábytku být problémem.

Při výběru postele si především zvolte takovou velikost, aby spaní přinášelo dostatečný komfort. Rozměr postele je velmi důležitý a jsou pro něj daná, nebo spíše doporučená pravidla. Každý by měl při spánku mít prostor navíc, 10 cm a to nad hlavou i v nohách. Pokud jste si vybrali správný rozměr postele, je třeba dbát na kvalitní výběr roštu a matrace. Rošty v dnešní době jsou rovněž rozděleny do několika kategorií, které můžeme ve své podstatě rozdělit zjednodušeně na rošty pevné a polohovací. Pevné rošty, kterých je převážná většina, by pak měly být lamelové, zapouzdřené do kovového rámu. Pružnost roštu je velmi podstatná pro kvalitu spánku, stejně jako správná volba matrace. Při pořizování ložnice platí pro výběr  postele samozřejmě stejná pravidla, a ostatní díly nábytku do ložnice bychom měli vybírat s ohledem na rozměry dané místnosti. Odborníci na bydlení doporučují, aby ložnice, ostatně jako každá místnost v domácnosti, nepůsobila stísněne zbytečně velkým množstvím nábytku, ale lehce a vzdušně.

 

 

 

Jak správně vybrat matraci?

Dříve než začnete vybírat novou matraci do postele, vzpomeňte si, co Vám na staré nejvíce vadilo. Ujasněte si, pro jaký účel matraci pořizujete. Pro příležitostné spaní na chatě, chalupě nebo posteli pro hosty stačí jednodušší typy matrací s nižší nosností. Výběru matrace pro každodenní využití je třeba věnovat větší pozornost. Intenzivní zátěž u osob dlouhodobě upoutaných na lůžko vyžaduje speciální typy matrací.

Pro partnerské dvoulůžko volte raději dvě samostatné matrace, než jednu velkou, každá z nich respektuje individuální hmotnost, osobní nároky na tvrdost lůžka a zdravotní požadavky partnera. Ne vždy totiž vyhovuje jedna matrace oběma partnerům současně. Navíc lze jednotlivé matrace na lůžku během užívání snadněji otáčet, zabránit tak sležení a výrazně prodloužit jejich životnost. Typ matrace musí být vybírán s ohledem na její uložení. Pro některé matrace je vhodná spíše pevná podložka, jiné lze umístit také na laťkový nebo lamelový rošt.



Dětské matrace

Potah matrace a to především pro děti, by měl být snímatelný a snadno čistitelný. Hygienu lůžka totiž ovlivňuje také potahová textilie, která leží mezi Vaším tělem a jádrem matrace. Textilie musí mít odpovídající pevnost, pružnost a celkově poskytovat dostatečnou ochranu matrace. Její speciální úpravy zamezí růstu mikroorganismů (roztoči, bakterie a houby) a usnadní užívání, údržbu i čištění potahu. Výhodou je také podšití rounem a netkanou textilií, které umocňuje pohodlí při užívání matrace.

Klamoucí reklamy o zdravotních matracích
Žádná matrace neléčí – podobně jako neexistují zdravotní potraviny, nábytek, oblečení apod. V případě, že narazíte na „zdravotní matraci“, vyžadujte vždy certifikát nebo atest, který dokladuje oprávněnost užití výrazu „zdravotní“ a není pouze formou klamání spotřebitele nebo klamavé reklamy.