Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Počítač a děti

Počítač se dnes často stává neodmyslitelnou nutností moderních domácností. Zatímco mnozí dospělí jsou v jejich užívání doma více zdrženliví, děti u nich dokáží strávit dlouhé hodiny denně. Děti jsou navíc na negativní působení počítače ještě náchylnější. Měli bychom jim vytvořit co nejvhodnější podmínky, které škodlivé dopady na jejich zdraví zmírní. Děti mají tendenci pokládat kolem počítače v dětském pokoji různé předměty. Najdeme tu odložené knihy, časopisy, školní pomůcky, oblečení i hračky. Dále mohou na stole neprakticky zabírat místo zařízení, která k počítači patří, jako např. klávesnice, myš, herní konzole, tiskárna, skener, manuály, hry, cd a dvd. Všechny tyto věci dokáží nepříjemně zmenšit pracovní prostor, který potom chybí pro pohodlné a zdravé sezení. Je proto vhodné pořídit počítačový stolek nebo můžeme speciálně upravit běžný kancelářský stůl. Potřeby dítěte a na to nezapomínejme, se také mění s věkem. Zcela jiné potřeby na velikost pracovní plochy bude mít školáček a zcela jiné student.

 

Počítačový stolek

Výhodou počítačových stolků, nebo chcete-li dětských psacích stolů, bývá jejich mobilita, kdy je můžeme přesouvat podle potřeby. Důmyslné uspořádání poliček, výsuvů a skříněk šetří místo. Na ergonomickou vysunovací desku  psacího stolu se umístí klávesnice. Klávesnice je tak při nečinnosti schována ve výsuvu pod dětským stolem, šetří místo a navíc je chráněna před ušpiněněním, politím nebo poničením. Klávesnice by měla být v takové výšce, aby byly paže volně spuštěny dolů a s předloktím svíraly pravý úhel. Monitor může být umístěn na otočném podstavci, který umožňuje variabilní natáčení.

 

   

Nabídka dětského nábytku německého výrobce přináší ergonomické řešení

 

 

Upravený kancelářský stůl

Kompromisem může být i umístění počítače do sériově vyráběného, ale speciálně upraveného stolu. Aby byla plocha dětského stolu maximálně využitelná, lze počítač zavěsit třeba pod stolní desku. Můžeme ho umístit i do zakryté skříňky, ale musíme zajistit dostatečné odvětrání. Monitor můžeme umístit na vysunovací kloubové rameno.

 

Důležité parametry

Výška dětského stolu by měla být nastavitelná podle výšky uživatele. Pod psacím stolem musí být dostatek místa, aby se daly natáhnout nohy. Ideální je podpěra nohou. Tyto podpěry bývají ve tvaru pedálu, který známe z auta. Dokonce ho přišlápnutím můžeme nastavit podle chuti do jiného úhlu. Využíváním podpěry pomůžeme jak nohám, tak i zádům a krku.

 

 

Dětská židle, nezapomínejte na ni

Na kvalitní dětskou židli k psacímu stolu rozhodně nešetříme. Výška sedadla i opěradla by se měla dát upravit podle výšky člověka, který bude před monitorem sedět. Nezapomeňme na to, že dítě rychle roste. Židle by měla mít opěrky na ruce a dostatečně široký opěrák zad. Nohy sedícího člověka by měly svírat se stehny pravý úhel, aby nebylo bráněno v oběhu krve.

 

Klekačka

Přestože se klekačka doporučuje jako zdraví prospěšný výrobek, nemusí to platit pro každého. V populaci se objevují tři druhy zakřivení páteře. Zatímco většině lidé hodiny strávené na klekačce prospějí, zbytek mívá velké problémy. A nemusí být vždy vhodným sedacím nábytkem k psacímu - počítačovému stolu.

 

Monitor

Monitor by měl být umístěna v úrovni očí, přesněji řečeno, horní řádek na monitoru by měl být ve stejné úrovni jako kořen našeho nosu. Vzdálenost obrazovky je závislá na velikosti písma, ale ani ta nejkratší by neměla a klesnou pod 40 cm. Skandinávští designéři zjistili, že neustálým kmitáním pohledu od obrazovky na klávesnici se namáhají oči. Přesouvání pohledu od klávesnice na monitor může být tak časté, že slzní kanálky nestačí zvlhčovat rohovku a oči pak pálí. Tyto stavy mohou být často doprovázeny i bolestmi hlavy. Designéři tedy navrhli monitor, který je zapuštěn do pracovní desky. Lékaři však oponují, pokud ponecháme hlavu ve strnulém stavu bez pohybu, může to mít za následek bolesti páteře. Pokud tedy nejsme s počítačem absolutní začátečníci a nemusíme při každém úderu do klávesnice sledovat prsty, platí pravidlo, že horní část obrazovky je v úrovni našich očí.