Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Oblíbený nábytek z masivu

Dřevěný nábytek z masivu je oblíben zejména pro svou krásu a kvalitu. Přednosti dřeva zná asi každý, protože se jedná o staletími prověřený tradiční materiál, který dokáže vnést kousek kouzla přírody do každého interiéru. Dřevo je přírodním ekologickým materiálem, který je zahrnován mezi obnovitelné zdroje. Nábytek z masivu jsme vybrali na Aldo především tak, aby nabízel vysokou kvalitu zpracování a doporučenou tloušťku desky, která mnohdy nebývá zachována a pak je již nadsázkou nazývat nábytek masivním.

 

 

Výhody versus nevýhody

Masivní nábytek se vyrábí přímo z velkých kusů dřeva a jeho struktura je tedy celistvá. Hledáte-li zdravotně nezávadný, čistě přírodní a tedy i ekologický výrobek, pak se v masivu nemůžete splést. Vybavit dům celodřevěným nábytkem je prostě optimální řešení, jak si nastěhovat zdraví a přírodu domů. Především je třeba zdůraznit krásu a originalitu nezaměnitelného přírodního motivu kresby dřeva a zároveň trvanlivost při správné péči. Největším nepřítelem dřevěného nábytku je vlhkost. Neprospívá mu ale ani velké sucho. Jediné místo, kam se masiv pro náročné podmínky nedoporučuje, tvoří kuchyně nebo koupelny. Masivu totiž vyhovuje stálé prostředí bez výrazných výkyvů teplot a vzdušné vlhkosti. Zvýšená vlhkost zapříčiňuje i vznik barevných změn na povrchu dřeva. Dřevo je vysoce porézní materiál schopný přijímat a poté vydávat poměrně velké množství vlhkosti z okolního prostředí. Není tedy divu, že dřevo může mít pozitivní vliv na mikroklima v interiéru. Jeden centimetr krychlový dřeva může při teplotě 20 °C absorbovat a uvolňovat 25 mg vody při změně své vlhkosti od 7 do 13 %.

 

   

Na nábytku Aldo představujeme nábytek z masivu od německého výrobce

 

Dřevo se tak stává do jisté míry regulátorem kolísavého stavu vlhkosti v interiéru. Dřevěný nábytek může být tedy spolehlivým ukazatelem zdravého prostředí, ve kterém žijeme, a pozorování případných změn nám napovídá, že není v naší domácnosti něco v pořádku. S ohledem na možnost opravitelnosti je možné jako trvanlivější označit masiv. Oprava probíhá buď prostřednictvím vložení vysprávky, přibroušení nebo zaretušování. Nadměrně suchý vzduch působí na nábytek rovněž nepříznivě, zejména v bytech s ústředním topením. Oba tyto vlivy působí především na vlastnosti dřeva, které se nadmíru smršťuje nebo bobtná. Mohou se tak uvolnit spoje jednotlivých prvků nábytku – židle a stoly jsou nestabilní, dochází ke zvětšování spár mezi prkny a k vypadávání spojovacích dřevěných prvků. Ostré sluneční paprsky zanechávají na nábytku rovněž své stopy, mění barvu dřeva, které tmavne. Části dřeva, které osvětluje slunce, získávají jiné zbarvení než části ostatní. Nepříznivý vliv na vzhled povrchu dřeva má i prach, neboť vzniká i do nejjemnějších pórů a dřevo šedne. Používáním nábytku, jeho provozem – otevíráním a zavíráním dveří, zásuvek, sklápěním a vyklápěním – se postupně opotřebovává nejen dřevo, ale i kování, až nastane čas, kdy je musíme obnovit. Příčinou nutných oprav je i mechanické poškození nábytku.

 

    

Dnešní nabídka nábytku z masivu to jsou také moderní designy v nejrůznějších odstínech

 

 

Jak ošetřovat nábytek z masivu

Dřevo na povrchu nábytku ve vnitřních prostorách je z části vystaveno vysokému zatížení a potřebuje zvláštní ochranu. Přitom ale nesmí být omezeny přírodní vlastnosti dřeva. Dřevo musí mít možnost „dýchat“, aby si uchovalo svou elasticitu a mohlo pozitivně působit na klima v místnosti. Při péči o nábytek se používají přípravky určené pro dřevo a hlavně je nutné zamezit kontaktu s vodou (například při přelití pokojové květiny je nutné povrch nábytku ihned otřít).


Vhodnou ochranou je voskovaný povrch. Voskovaný nátěr je pórovitý, neodlupuje se, nepraská a netvoří šupiny. Může se jednoduchým přetřením znovu renovovat. Je odolný proti vlhku a vodě, opotřebení, necitlivý proti nečistotám. Nedochází k žádným tzv. vodním flekům. Znečištění se nechá snadno setřít. Dekorační vosky a tvrdé voskové oleje se vyrábí z vybraných přírodních surovin. Vhodné jsou například Osmo-nátěry do vnitřních prostor. U nábytku vyrobeného z borového masivu doporučujeme povrchovou úpravu bezbarvým voskem, čímž vynikne bohatá kresba dřeva. Po čase tmavne až na hnědočervenou barvu. Ponecháte-li však nějaký předmět na nábytku z borového dřeva po delší dobu, po předmětu zůstane světlejší místo.