Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Nábytek pro českého zákazníka

Před nedávnem jsme přemýšleli, jak dalece se liší vkus zákazníků ve výběru nábytku z nejrůznějších zemí. A přivedlo nás to na myšlenku, udělat takový malý průzkum. A jelikož společnost nábytek Aldo prodává nábytek nejen v Čechách, ale také na Slovensku a rovněž v Polsku, můžeme srovnávat, porovnávat a vyhodnocovat. Neméně také proto, že nábytek, který nabízíme a dovážíme, pochází od francouzských a holandských výrobců. Mohli jsme tedy porovnat také oblíbenost nábytku u francouzských a holandských zákazníků, jednoduše tím, jaký produkt, který představujeme pro Vás na našem trhu, je které z jmenovaných zemí blízký také lidem z různých zemí.

 

                                              Široká nabídka regálů

 

Nábytek, který je oblíben všude

Výsledky studie byly velmi překvapující. Mezi nábytek, který se těší stejné oblibě patří dětský nábytek. Nejen jako daná kategorie, to víme, že rodiče pro své děti udělají vše. Raději pořídí nový dětský pokoj, ložnice počká. A tak je to  zcela správně. Děti by měly být na prvním místě. Dětský nábytek je tedy ve všech zemích prodáván nejvíce. Co nás však překvapilo je fakt, že ve všech zemích se prodávají stejné typy kolekcí. Znamená to tedy, že francouzskému zákazníkovi se líbí do dětského pokoje tytéž barvy a stejný design jako zákazníkovi českému, nebo holandskému. Další informací, kterou jsme se dozvěděli je, že se prodá ve všech zemích více dětských pokojů pro holky, než pro kluky.

 

Dětská postel s třemi nádstavci a šuplíky Snoop   Patrová postel Bibliobed pro dvě i tři děti

 

Tedy dobrá zpráva nebo zlá? Nu, zkrátka se nás dívek, mladých slečen, žen, rodí více. Na druhé pozici se umístily dětské pokoje unisex, tedy takové, které svým designem mohou posloužit v jednom pokoji holce i klukovi. Neutrální design, bez příznačných barev modré, nebo růžové.

 

Nábytek, každý pes jiná ves

Použili jsme rčení, které velmi dobře charakterizuje výběr ložnic. Nábytek pro vybavení interiéru ložnice se v každé z jmenovaných zemí liší. Pro nás velmi zajímavá informace. Tak kupříkladu Francouzi a Holanďané nejvíce pořizují manželské postele s rozměrem pro matraci 140x200 cm. pro mně osobně kupříkladu nepředstavitelně málo prostoru. Ve Francii pak zákazníci velmi často vybírají z kolekcí rustikálních ložnic, Holanďané dávají přednost modernímu designu, či typicky holandskému, kde v posledním roce jsme se například mohli setkat s reliéfy či fotografiemi umístěnými na šatní skříni. Čeští zákazníci začínají dokonce upřednostňovat rozměr pro matraci 180x200 cm a velmi často pořizují také postele s úložným prostorem v podobě šuplíku. Slováci se přiklání, či nejčastěji pořizují ložnice s rozměrem na spaní 160x200 cm a oblíbenou barvou pro ložnici je stále přírodní odstín. Nic odvážného. U Čechů se v posledních letech dostává do popředí zájmů bílá a černá a často také ve vysokém lesku. Na polském trhu se často setkáme s výběrem ložnic tak trochu ze všeho chuť.

 

Ložnice Aalborg black    Ložnice Aalborg oak

 

A kolik za nábytek utratíme??

V dobách naštěstí dávno minulých se v zemích jako naše, ale taky Polsko a Slovensko pořizoval nábytek tzv. na celý život. Dnes je tomu jinak. Nábytek a jeho cena šla až neuvěřitelně dolů, oproti minulému století a tak je častěji obměňován. U nás ještě méně než v zemích ze západního bloku, ale postupně se i český zákazník mění.

 

Psací stůl Rox white     Rozkládací jídelní stůl Kiona

 

Také všichni o své příbytky více pečujeme, či lépe řečeno více je zařizujeme, jelikož je z čeho vybírat. V dnešní době není nic zvláštního na tom, že ložnici vyměníme po deseti letech, stejně jako kuchyň. Či změníme vybavení obývací stěny za modernější. Ne proto, že by stěna již nesloužila, ale proto, že se nám jiná prostě více líbí. A tak se za posledních deset let i z nábytku pomalu, ale jistě stává spotřební zboží. Stále si ale ještě Češi váží věcí více, než třeba ve Spojených státech, kde je vztah ke spotřebnímu zboží zcela na jiné úrovni.