Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Moderní ložnice nebo klasická?

Kdybychom ložnice jako celé sestavy měli rozdělit dle designu, tak to jsou dvě kategorie. Moderní ložnice ve velmi jednoduchých, až strohých liniích, nebo ložnice klasické, které nabízí ve většině případů vyfrézované zakončení nábytku a teplé, přírodní odstíny. Nabídka je ložnice je vskutku velmi široká na českém trhu a ložnice jako sestavy se skládají ve většině případů ze stejných dílů. Postel, noční stolky, komoda a šatní skříň. Tyto díly nábytku platí jak pro moderní, tak klasickou ložnici. Rádi bychom vám však dnes ukázali několik základních rozdílů, mezi těmito designy a co by pro vás s ohledem na další zažízení vašeho domova tedy bylo přijatelnější.

 

                                                             Ložnice Toronto

 

Ložnice moderní

Výhodou ložnice moderní je bezesporu kladení výrobců a designéru většího důrazu na maximální funkčnost a využití jednotlivých dílů. Praktičnost, více úložného prostoru díky jednoduché linii. Mnohdy také multifunkčnost nábytku, kdy lze například postel složit do menších rozměrů, ale také rozložit do větších, křídlové skříně ze spoustou přihrádek a vysouvacích poliček. V případě moderních ložnic je často vnitřní prostor nábytku, či lépe jeho uspořádání velmi členité.

 

Postel s úložným prostorem Ely graphite     Postel Lanka white

 

Rozdíl bezesporu ale najdete také v odstínech. Jen těžko by jste u klasické ložnice hledali odstín bílého vysokého lesku, nebo černého lesku, či odstín zelenkavé, růžové, fialkové, či stříbrné. Tyto odvážné a mnohdy pro většinu z nás ještě netypické rozměry právě u moderní ložnice najdete. Také materiály pro výrobu nábytku jsou rozdílné. Moderní ložnici provází kov, sklo, voština, leštěné povrchy z mdf desky apod. U klasických ložnic se často používá masivní dřevo. Moderní ložnice jistě nabízí jednoduchou údržbu, například když je čelo postele z kůže, nebo z borovice, péče o nábytek je zcela rozdílná.

 

                                                 Ložnice Aalborg

 

Moderní ložnice s ohledem na funkčnost nábytku a kvalitu materiálu je však také dražší, než klasická ložnice. Moderní nábytek nabízí spousty bytových doplňků do ložnice. Ve stejném designu můžete pořídit stolek pod televizi, samozřejmě s lcd obrazovkou, spousty polic a regálů. Moderní ložnici však nikdy nepořizujte jen proto, že je moderní a byli by jste "in". Pokud Vám moderní design nepřirostl k srdci, je lépe nebýti "in" a držet toho, v čem se budeme cítit lépe bez ohledu na diktát módy.

Ložnice klasická, ložnice rustikální

Klasická ložnice může být taková, jakou si možná pamatujete u svých babiček. Klasická ložnice z borovice, bukového dřeva, či jiného masivu. Mohutný, těžký nábytek. Může být ale již také ve stylu retro, který se v posledních letech dostává hodně do popředí. Klasické ložnice mohou však být také nové. Spousty výrobců moderního nábytku často zařazuje do svých kolekcí klasický design. Nábytek je vyroben z mdf desky, nebo lamina, tedy současných materiálů, jen design je posunut o desítky let zpátky. Výhodou klasického designu, ale z novodobých materiálů vyrobených je snadná údržba a dlouhá životnost s ohledem na materiál. Klasická ložnice ze dřeva, pokud trváte na takovém materiálu nabízí originální vzhled, ale musíte počítat s tím, že  nábytek je těžký a náročný na údržbu. Na jednotlivé díly je třeba také dávat větší pozor co se mechanického poškození týká.

 

Ložnice Margaux white    Ložnice Margaux grey

 

Tvrdost masivu a například mdf desky je samozřejmě velmi rozdílná. A tak s ohledem na spousty faktorů, například jestli máte malé děti doma, nebo zda rustikální ložnice by se vyjímala v malém panelákovém prostoru, vybírejte také to, co je vhodné. Umístění starožitných, antických, nebo rustikálních dílů nábytku do panelákového bytu opravdu nepůsobí, bohužel pro milovníky tohoto designu, příliš přirozeně. Vybrat jakýkoliv nábytek a skloubit náš vkus s tím, co máme k dispozici k bydlení, je mnohdy těžké. Ale dnešní nabídka nábytku je tak široká, že opravdu lze bydlet velmi hezky, vkusně a prakticky.