Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Ložnice - pro klidné a zdravé spaní

Zařídit ložnici dle určitých pravidel je velmi důležité, tak jako je důležitý klidný a ničím nerušený spánek. Velmi často se hovoří o ložnicích z hlediska praktického a nebo z hlediska estetického. Už méně se ale uvažuje skutečnost, že třeba právě estetická stránka věci není jen o módě a nebo o trendech, ale také o psychické pohodě toho, kdo ložici používá a kdo tedy v ložnicí spí. Takže vlastně otázka „jak se vám vaše ložnice líbí“ je to samé, jako když se ptáte „…a jak se v ní cítíte?“.

 

 

 

Zvláštní způsobem se pak tento postoj ve výsledku shoduje s orientálními naukami, které se stávají praktickými návody pro každodenní život a tedy slouží i jako soubor rad a inspirací také pro zřizování vlastního bydlení. To je případ namátkou např. známého feng-šuej.



Psychická pohoda je rozhodujícím parametrem fungování lidského těla, které může pod tlakem stresu chřadnout, stejně jako se může pomocí dobrých zpráv a pocitu štěstí uzdravovat. A obytný interiér, potažmo ložnice, je pak místem, kde se v tomto smyslu můžete cítit dobře, stejně jako špatně, ale i výborně a nebo jinak. A právě „o tom“ pak bude kvalita vašeho spánku. Uspokojení vašeho vkusu a vašeho estetického vnímání tedy může vést k navození zmiňované psychické pohody a přispět k efektivnosti spánku. Pokud totiž usínáte klidní a vyrovnaní, je mnohem pravděpodobnější, že i váš spánek nebude ničím přerušován a že si vaše tělo odpočine takovým způsobem, který je pro něj nejlepší. Ale i tak není možné chápat váš vkus jako něco v důsledku zcela neomezeného. Pokud se vám líbí rudé sametové závěsy a k tomu černé kožené potahy, pak věřte, že takové vybavení ložnice jednoduše není ideální. A proč?

 

Ložnice pro klid duše

Ložnice by měla naplnit všechny tři tyto parametry bezezbytku. Měla by tedy být „klidná“, to znamená do značné míry také „tichá“ a je pochopitelné, že také musí nabídnou v prvé řadě prostor pro odpočinech.

1. příliš smyslné, emotivní a výrazné vybavení ložnice tedy není vhodné, neboť zkrátka stimuluje  k aktivitě a  ložnice by měla být prostorem spíše klidovým. Proto není černá kůže a rudý samet vhodným materiálem.

2.
klidové je prostředí např. s vyváženým poměrem teplých a studených barev, což ale neznamená, že není možné vytvořit klidové prostředí i jinak, např. s převahou studených barev. Velmi zajímavá je v tomto smyslu kombinace modré s bílou. Oproti tomu použití pouze teplých barev (červená, žlutá a dál, tedy např. oranžová atp.) je možná nevhodné právě pro svou přílišnou smyslovost