Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Kuchyň - ušetřete až 60 %

Pokud se právě chystáte zařídit si novou kuchyň, několik málo rad, jak ušetřit až 60 %. Nevěříte? Jak bude vypadat kuchyň příštího desetiletí, jaké bude mít tvary, barvy a co všechno bude umět? Každé z těchto témat bývá občas námětem časopiseckých článků. Někteří pak spekulují, nakolik se vlastně bude ještě klasicky vařit a nakolik bude kuchyň budoucnosti jen jakou si úpravnou polotovarů. Jedno je ale jisté už teď. Kuchyň budoucnosti bude (muset) být tzv. zelená. Víte, kolik spotřebují vaše elektrospotřebiče? A znáte takové výrobky, které spotřebují až o 60% méně?

 

 

 

Ekologie nemusí být v přímém rozporu s ekonomií. Ekologické výrobky a ekologické chování dokáže být prospěšné nejen životnímu okolí, ale lidově řečeno i vaší peněžence. A jak to souvisí s „kuchyní budoucnosti“? To je prosté. Kuchyň budoucnosti bude vzhledem k celosvětovým trendům kuchyní ekologickou,  což tedy znamená, že by měla spotřebovat méně energií a v důsledku by tedy její provoz měl být levnější. A ideálně, respektive reálně o zmiňovaných 60% a více. O tzv. třídách „energetické účinnosti“ už se mluví několik let a stejně tak se výrobky pracující ve třídě „A“ staly běžně vyžadovaným druhém zboží. U nás si ale na tuto skutečnost lidé teprve zvykají.

 

Budoucnost kuchyní

Kuchyň je prostředí, které si dnes už není možné představit bez celé řady technologií, z nichž některé chápeme již jako naprostou samozřejmost. A v podstatě všechny jsou pak závislé na dodávce elektrické energie.


TIP
: zkuste si spočítat, kolik ročně utratíte za elektřinu. Bude to 20 nebo 30 000Kč? A nebo více? A přibližně polovina z toho je za elektrospotřebiče, kterým většinou říkáme „bílá technika“. Takže otázka zní: chcete ušetřit 10 – 15 000Kč ročně? 

 

 


Ve srovnání např. se spotřební elektronikou je bílá technika opravdu nenasytným konzumentem elektřiny a např. lednice svou spotřebou předčí spotřebu obyčejného obývacího pokoje, tedy pokud se v tom pokoji běžně používá televize, přehrávač a pak také např. domácí stereo souprava či domácí kino. Ale může to být i jinak. Stačí se jen obyčejně zeptat, ve které třídě „energetické účinnosti“ ten či onen spotřebič pracuje. Tato informace musí být uvedena v návodu k přístroji, spotřeba je uvedena také na zadní straně přístroje  a hlavně vám takovou informaci musí podat v každém obchodě, kde zvažujte zakoupení např. právě nové lednice. Za takový přístroj zaplatíte většinou o cca 15 % více, než za nemoderní spotřebič, ale vyšší pořizovací náklady se vám díky úspoře nákladů provozních vrátí přibližně už za půl roku.