Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Krásné velikonoce, s Nábytkem Aldo

Jak vlastně vzniklo slovo Velikonoce? A jaká je vůbec historie Velikonoc? Podle čeho se určuje datum, kdy dostaneme pomlázkami pěkně přes zadek? Tak dnes se všechno dozvíme.
Velikonoce jsou hlavně svátky jara. Jsou však také nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve - spojené s památkou umučení a vzkříšení Ježíše Krista.

 

 

Velikonoce se však slavily ještě v době předkřesťanské. Zřejmě navazovaly na svátek židovský - pesach - památka vysvobození Židů z egyptského zajetí a později také oslavovali příchod Mesiáše. Pohané vítali jaro a začátek zemědělských prací. Velikonoce jsou pozůstatkem roku řízeného současně sluncem - slunovrat a měsícem - úplněk. Od počátku se křesťané snažili oddělit Velikonoce od židovského svátku pesach. Vedli se také spory o datum mezi Alexandrií a Římem. Asi koncem 6. stol. byl přijat obecně způsob výpočtu data Velikonoc - Alexandrijský způsob. Vychází ze zásady slavit Velikonoce po jarní rovnodennosti - 21.3. - v neděli po prvním jarním úplňku. Na stanovení přesných dat se používají různé tabulky. Slovo Velikonoce vzniklo jedné noci, kdy byl ukřižován Ježíš. Té noci se stal zázrak - zmrtvýchvstání, proto se tato noc nazývá velkou. Ani jedna pověst neudává přesné datum, kdy se tak stalo, ale tradicí je vždy na první jarní úplněk, tento svátek slaví i Židé. Je to vždy neděle a v tento den prochází slunce jarním bodem. A uměli byste vyjmenovat celý velikonoční týden?

 

 

Je to přeci snadné:

• Škaredá středa
• Zelený čtvrtek
• Velký pátek
• Bílá sobota
• Boží hod Velikonoční
• Velikonoční pondělí
• Bílá neděle


K Velikonocům patří spousta symbolů, jako třeba vajíčka, kraslice, beránek, pomlázka, kterou dostáváme pravidelně na zadek každý rok, také velikonoční zajíček a vysévání obilí, které symbolizuje začátek zemědělských prací. Slavíte ještě Velikonoce podle tradic? Slavíte Velikonoce z povinnosti nebo raději neotvíráte dveře? Ať už tak, či onak, Nábytek Aldo, Vám přeje příjemně strávené velikonoční svátky. 

Autor článku: Petr Král