Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Kombinace barev

Barvy nábytku podle slunce

Napřímém slunci působí většina barev velmi výrazně. Pokud vaše sedací souprava je sytých barev, na slunci budou ještě ostřejší. Jak uvést teorii do praxe? V místnosti, která je většinu dne zaplavena sluncem, působí barvy mnohem intenzivněji než jinde. Ráno převažují ve spektru slunečního světla modré ultrafialové paprsky a v průběhu dopoledne neustále nabývají na síle. Plochy, které jsou osvětleny přímo , mají jeho působením výraznější barvu  a odrážejí část  dopadajícího světla na zbytek místnosti. Na to je třeba myslet při volbě barev. Na přímém světle se zřetelně zesiluje působení žluté, modré, nebo zelené a tak například u dětské postele Kiwi v barvě trávy v kombinaci s bílou a šedou (fotografie), by odstíny barev mohly být příliš ostré. Je tedy třeba lépe ve slunném interiéru pořídit dětský pokoj v odstínu třeba buku s bledě modrou. To je ukázka kombinace a výběru barev.

 

 

 

Barvy ze studené části spektra , např. tóny modré a zelené, naopak ztrácejí na intenzitě, nicméně dokážou prostor příjemně projasnit. Vnesou do interiéru nabitého slunečním světlem trochu uklidnění, uvolnění a ochlazení. Zvláštní pozornost při výběru vhodné barvy věnujte stěně, která je přímo proti oknu, stojí v cestě slunečním paprskům a odráží je do místnosti. Ta bude nejvíce ovlivňovat celkovou atmosféru pokoje.

 

   

 

Mírné rozptýlené světlo - okno na sever. Místnost  situována na sever postrádá přímý svit slunečního světla, a proto se v ní barvy mění nejméně. Okny směřujícími na sever nebo různě zacloněnými vniká do  místnosti rozptýlené světlo a vytváří stejnoměrné osvětlení po celý den. Nedochází tu k ostrým přechodům ze světla do  stínu, a tím  pádem  ani  k  velkým rozdílům ve vnímání barev v průběhu celého dne. Atmosféra místnosti je jednotvárná až ospalá a oživit ji může promyšlená volba barev. Pokud v nich chcete vytvořit příjemné a útulné prostředí, volte optimistické, rozjasňující odstíny, které vyberete z teplé části barevné škály, jako je žlutá, meruňková apod. Nebojte se jasných barev, ale počítejte také s tím, že teplé barvy prostor opticky zmenšují. Není však  nutné vymalovat celý pokoj sytou barvou, či pořídit si v tomtéž odstínu všechen nábytek, stačí někdy jen málo. Třeba jeden kus nábytku, jedna stěna.