Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Kancelářské židle a jejich nároky

Jak správně a dobře vybrat kancelářskou židli? Doprava zdarma, rychlé termíny, atraktivní ceny, to vše vám nabízí, Nábytek Aldo! Kancelářská židle je nezbytnou součástí života, na které většina z nás stráví denně mnoho hodin. Všichni dobře víme, že dlouhodobé sezení na nevhodné kancelářské židli může přivodit vážné zdravotní potíže. Na jakou kancelářskou židli si sedneme, tak se také cítíme.

Správný výběr

Rozhodně se vyplatí výběr dobře promyslet, co vlastně od kancelářské židle očekáváme. Kancelářské židle je potřeba vybírat podle funkcí, které nabízí. Jiné nároky jistě budou na manažerské kancelářské křeslo, které by mělo také reprezentovat a jiná kritéria budou nastavena při výběru kancelářské židle například pro pracovníka provozu nebo účetní. Před výběrem konkrétní kancelářské židle vždy zvážíme, kolik času na ní budeme pravděpodobně trávit. Kromě klasických křesel s područkami a jednodušších židlí se do kategorie kancelářské židle počítají také židle určené k příležitostnému sezení, takzvané jednací. Při výběru pracovní židle sledujeme především stabilitu, regulovatelnou výšku, sedák, opěradlo, područky a zejména snadné ovládání.

 

    

 

Zdravé sezení

Sebelepší kancelářská židle s luxusním potahem neposkytuje dostatečný komfort sezení, není-li nastavená a správně používaná. Kancelářské židle a křesla by při dlouhodobém sezení (4 a více hodin) měly podporovat tzv. dynamické sezení, které poskytují ergonomické židle. Ergonomie je celá věda, která se zabývá vztahem mezi člověkem, prostředím a nástrojem. Jedná se tedy o kancelářskou židli, která tvarem sedáku přiměje sedícího sedět vzpřímeně a předcházet tak křivení páteře. Při dynamickém sezení by člověk měl mít neustálý pohyb.

 

    

Při takovém sezení se tělo neustále bezděky pohybuje a tak trochu cvičí. Kromě synchronního sedacího mechanismu by ergonomicky tvarovaná kancelářská židle měla dovolovat nastavení sedáku, opěradla i područky přesně podle parametrů sedící osoby. Běžné kancelářské židle umožňují nastavení pouze základních funkcí, zpravidla výšku sedu. Moderní ergonomické kancelářské židle jsou však vybaveny synchronní mechanikou, nastavitelnými područkami, bederní oporou zad, hlavovou opěrkou a mají nastavitelný posuv sedáku atd.