Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jaký je ten "pravý" skandinávský design?

Určitě už každý z vás alespoň párkrát někde slyšel označení daného typu nábytku či zařazení jako "skandinávský design". Jaký je ale skandinávský design? Jaké má charakteristické znaky? A kde to bude tomuto designu nejvíce slušet? To vše se v dnešním článku dozvíte, o tom všem si budeme dnes povídat. Takže skandinávský design. Je to design, který pochází se skandinávských zemí a jeho charakteristickými rysy jsou minimalistické linie, přírodní materiály, nebo jejich věrohodné imitace, funkčnost, maximální využití daného prostoru a především světlé barvy, kterými jsou nejčastěji bílá ve spojení s imitací dřeva světlého dubu.Psací stůl do dětského pokoje Scandi      Dětský nábytek od narození až po dospělost bílý - kolekce Kiddy

 

Ale možná vás bude zajímat, odkud se vlastně tento elegantní a funkční design vzal u nás, ale nejenom u nás, v podstatě skandinávský design dnes najdeme snad ve všech zemích, včetně zámoří. Zlomový pro skandinávský design byl rok 1954, kdy se ve Spojených státech konala jedna z prvních celosvětových výstav nábytku. Tato expozice putovala následující tři roky po celých Spojených státech a Kanadě a tím se skandinávský design dostal poprvé do podvědomí zákazníků v zámoří. A byla jen otázka času, kdy se tento fenomén rozšíří po celém světě. Víte které země označujeme za skandinávské? Dánsko, Finsko, Norsko a Švédsko. Opravdu do této skupiny zemí nepatří žádná jiná, pokud by vám někdo tvrdil opak. Co ale může skandinávský design nabídnout v naší zemi, čím pro vás může být přínosný?

Skandinávskému designu to sluší v každém interiéru

Na prvních fotografiích jsme vám představili skandinávský design v podobě minimalistické obývací stěny a televizního stolku, který nabízí možnost zavěšení na stěnu. Oba návrhy jsou rovněž ideálním řešením do malého prostoru. Pokud třeba bydlíte v bytě panelákového typu, pak skandinávský design vám zajistí vzdušnost, funkčnost a daný pokoj nebude působit stísněně. Samozřejmě, pokud nepořídíte příliš mnoho "kusů" nábytku, pamatujte na zlaté pravidlo v bytovém designu, že méně, znamená více.

 

Kolekce nábytku Elio je velmi elegantní    Ložnice ve skandinávském designu Aalborg

 

Skandinávský design je velmi originální, jak jsme zmínili charakteristický. Pokud i vy jste propadli jeho kouzlu, ale váš stávající interiér je již zařízený, můžete si udělat třeba radost alespoň jedním kouskem, který vhodně umístíte. Třeba jako právě komoda, která interiér, byť i zařízený, může příjemně doplnit. Skandinávský design sám o sobě plní funkci v řadě případů jen jako dekorativního nábytku a tak jeho umístění je velmi flexibilní. Můžete vybírat ale i z menších nábytku, než jsou komody, v případě, že ve vašem pokoji je méně místa. Někdy udělá radost i malý odkládací stolek v podobě konzoly, nebo elegantní psací stůl.

Skandinávský design jako vhodné řešení tmavých, malých místností

A my znovu ještě dodáváme, také rozměrově malých. Většina z nás disponuje například malou, tmavou předsíni a skandinávský design je pro vybavení předsíně opravdu tou nejlepší volbou. Především pro minimalistické linie a rovněž pro světlé odstíny. Bílý odstín do tmavé místnosti rozhodně patří. Nábytek do předsíně je velmi specifický, mnohdy v malé předsíni uložit všechny potřebné věci je opravdu velkým "oříškem". V posledním roce se však na našem trhu objevují zcela nové návrhy skandinávského design právě určené pro vybavení velmi malých předsíní. Posuďte sami, jak to nábytku do předsíně na fotografiích sluší.

 

                                                Předsíňová šatní skříň Ghost

 

Také skandinávský design podléhá módním trendům

I když musíme říct, že jen velmi málo, stále si drží to podstatné, co ho charakterizuje, ale přeci jen nějaké "novinky" i na tomto poli jsou. Návrhy jako takové zůstávají zachovány, ale designéři si začali pohrávat s novými odstíny a sami posuďte, zda je to změna vítaná a příjemná. Místo bílé popelavě šedá, nebo černá?

 

 

                                                 Nábytek do ložnice ve skandinávském designu, kolekce Aalborg, black

 

 

Za nás jako prodejce, kteří se věnují designům již druhé desetiletí, je tato změna příjemně osvěžující. Líbí se nám zachování vlastního tvaru nábytku a změnou je opravdu pouze odstín. Navíc, design v této podobě stále můžeme řadit do kategorie světlého nábytku. 

Věříme, že jsme vám dnes představili nábytek tak, že opravdu již budete vědět, co je a není skandinávský design. Co je pro něho charakteristické a zda by vám rovněž vyhovoval. Nabídka skandinávského designu na našem trhu začíná být složitá a ne vše, co je deklarováno jako "skandi style" je opravdu tímto tradičním, elegantním designem.