Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak vyzdobit byt Vánočně?

Milí přátelé designu,

také patříte k těm, kteří milují Vánoční svátky? Je to snad jeden z mála svátků, kde je co se týká designu, vše dovoleno. Dokonce si právě o Vánocích můžeme dovolit určitou přeplácanost, mnohdy až kýčovitost, protože takové jednoduše Vánoce přeci mají být. Každý si přeje mít všeho dostatek, od jídla, pití, dárků, až po dekorace. Ale i pro tento svátek, nám designéři rok co rok představují, co je takzvaně trendy a jak by to u nás doma mělo vypadat, aby jsme byli IN. Třeba v letošním roce je trendy Vánočním odstínem hnědá v nejrůznějších tónech. Nevím jak vám, ale mně se rozhodně nechce každý rok být "IN" a neustále kupovat a shánět nové, trendy ozdůbky a cingrlátka. Deset let máme v naší rodině stále stejné vánoční dekorace s menšími obměnami, kdy sem tam nějaký ten hezký, nový kousek pořídíme. U nás je tou nejkrásnější, Vánoční dekorací příjemná atmosféra a hlavně, že jsme všichni spolu, že jsme se všichni zase v čase Vánočním setkali. A tak pokud jste nestihli letos trendy Vánoční dekorace, nebo zkrátka patříte k těm, kteří vnímají Vánoční svátky podobně jako to máme u nás doma, možná jen pár drobností, které vám třeba přijdou vhod a možná, se i někteří z vás nechají inspirovat.

 

Vánoční atmosféru přeci nemusíte mít jen u stromečku

Ti z vás, kteří milujete dekorace a především ty Vánoční, nebo se vám Vánočních cingrlátek opravdu za všechny ty roky nashromáždilo nějak moc, pak přeci nikde není psáno, že vyzdobený má být jen štědrovečerně jídelní stůl a v obývacím pokoji stromeček. Pokud tedy nemáte stromeček v jiné místnosti, protože je řada z nás, hlavně z mladší generace, kteří žijí v jednopokojovém bytě a slaví spolu první Vánoční svátky a na stromeček opravdu moc místa není a už vůbec ne na jídelní stůl. Zkrátka a dobře, přeci i ložnice může být zahalena do Vánoční atmosféry, nebo pokoj dětí, o kterém jsme si povídali minule.

 

                                                                         Manželská postel s šuplíky Most 160x200 cm akácie

 

Dnes lze opravdu zařídit Vánočně vše, k dispozici na našem trhu jsou Vánoční přikrývky, polštáře, pyžama, nebo jak jsem zmínila, máte stejně jako já, za celé ty roky tolik Vánočních ozdob (také jsem se snažila být každý rok trendy, ale už jsem to vzdala), že je to tak akorát pro výzdobu dalšího pokoje. A právě ložnice, může určitě vytvořit nádhernou atmosféru. To se to pak bude koukat na pohádky z pohodlí postele. Ano, víme, známe, odborníci radí a doporučují nedívat se na televizi v ložnici, ideálně jí v ložnici vůbec nemít. No, my ji doma tedy v ložnici máme a je to ten největší relax, nejen o Vánocích.

 

Vánočně vyzdobený, může být přeci jakýkoliv kousek nábytku

Pravdou je, že právě nábytek se dekoruje velmi snadno a dobře. Třeba prostorná komoda v jídelně, ta za mně po Vánočních dekoracích jenom volá. Pokud máte vedle jídelního stolu také komodu, aby jste měli vše při stolování po ruce, je to pro Vánoční svátky vítaná kombinace a patříte k těm šťastným. Věřím, že i u vás doma je na Štědrý den jídelní stůl přeplněný nejrůznějšími dobrotami a tak komoda se stává praktickou, prodlouženou součástí jídelního stolu.

 

                              Komoda Wendy

 

Na komodu stačí jen položit pár drobností, Vánoční svíčky, větvičku jmelí, nebo jehličnatého stromu a máte vystaráno. Ano, nábytek nazdobíte snadno a rychle, ale místnost se zcela změní, když není ozdobený jen stromeček.

 

Jídelní stůl je rozhodně v hlavní roli

Tam se vše odehrává, tam to vše pro děti začíná. Dárky čekají pod stromečkem a tak nevím jak u vás, ale u nás by bylo ideální, kdyby jsme večeři "zhltli" za deset minut. Ale i těšení se dětí na dárečky pod stromečkem, má přece svůj půvab a upřímně, to jak jsou natěšené, jak se nemůžou dočkat, poté odbalují dárky, je z celých Vánoc pro mne to nejhezčí. Věříme, že všichni pravidla Vánoc znáte, ale jen v rychlosti malá rekapitulace co u štědrovečerní večere ano a co ne, dle starých pověr a zvyklostí. Na jídelním stole by určitě mělo být prostřeno pro jednu osobu navíc. Zvyk z dob dávno minulých, kdyby nějaký pocestný přeci jen na dveře chaloupky zaklepal, aby mohl být také pohoštěn. Na jídelním stole by neměl chybět celý bochník chleba. Rovněž by mělo být na stole dvanáct druhů jídel, jako je měsíců v roce. Jak usednete za jídelní stůl, už by nikdo z vás, ani ten, kdo večeři chystá, neměl od stolu vstávat a odcházet a to proto, aby jste zase na přes rok všichni setkali. A pak je spousty dalších zvyklostí, které věříme, máte i u vás doma zavedeny. 

 

Jídelní stůl Travis v industriálních designu    Nábytek do jídelny Wendy

 

Věřím, že i pro vás je mnohdy nelehký úkol, jak vše na stůl umístit. Najednou se vám jídelní stůl, který běžně stačí, zdá nějak menší? Ale ať je, jednou v roce přeci může být přeplněný pochutinami. Jak jsem zmínila, ideální je v jídelně komoda, která velmi pomůže jako odkládací plocha navíc, dnes lze pořídit i velmi praktické a hezké servírovací stolečky. Možností je vždy celá řada, ale hlavně nezoufejte, pokud váš jídelní stůl nebude dokonalý, protože jste museli nějakou tu dekoraci odstranit, aby bylo více místa ke stolování. Vánoce přeci nejsou o dokonalosti, Vánoce jsou o našich blízkých. A dokonalé určitě budou, když budeme všichni šťastní a bude nám hezky teplu u srdce.

 

                                                        

 

Milí přátelé designu, dnešní článek byl jedním z posledních v letošním roce, protože věříme, že nyní, už moc času na čtení nezůstane. Vánoce se kvapem blíží a tak začíná obligátní shánění dárků, pečení cukroví, ano, dekorování. Ale určitě se na vás budu těšit i v roce příštím, kdy věřím, že spolu opět strávíme příjemné chvíle u povídání o nábytku, dokonalém dětském pokoji a bydlení vůbec.

 

Přátelé, hlavně pamatujte na to, že dokonalé to všechno opravdu nemusí být, ale šťastné, to ano a právě šťastné Vánoce všem přeji.

 

AB, Nábytek Aldo