Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Jak správně sladit barvy v interiéru?

Pokud se chystáte zařídit některý z pokojů, nebo jste ve fázi stěhování a čeká vás zařizování celého interiéru, bydlení, tak je třeba pamatovat na skutečnost, že začít se musí hezky od podlahy. Pokud se vám stávající podlaha líbí, tak ne až tak doslova od podlahy, ale rozhodně by jste měli daný pokoj přizpůsobit alespoň trošku vybranému typu nábytku. Pokoj jako celek by měl v každém případě odstíny ladit, protože nezapomínejme, že detaily tvoří celek. A tak k černému nábytku se bude hodit zcela jiný odstín stěn, než k bílému nábytku či přírodnímu. Neméně důležité je pak sladit koberec, pokud nějaký budete do pokoje dávat a určitě je lépe i ze zdravotních a hygienických důvodů, které byly již mnohokrát popsány, nepokládat koberec na celou plochu pokoje, ale pořídit si jen kusový díl. Ideálně je vnímat koberec jako příjemný dekorativní doplněk a zvolit jeho umístění tam, kde chcete, aby vám bylo od podlahy hezky teploučko. Třeba pod jídelní stůl, nebo psací stůl a často je koberec také pod konferenčním stolkem. A opět, koberec by měl být vybrán jako tón v tónu s ostatním vybavením interiéru.

 

                                                          Kolekce nábytku do obývacího pokoje a jídelny - Ness oak nordic

 

Harmonicky sladěný interiér vám vždy bude zlepšovat náladu

Odstíny, které nás obklopují jsou velmi důležité, protože aniž by si možná mnozí z vás uvědomovali, velmi ovlivňují dobré rozpoložení, dobrou náladu. Například volba ostrých tónů jako je sytě růžová, tyrkysová, ostře zelená, fialová, nebo sytě modrá v dětském pokoji miminka, je zcela nejhorší volba. Miminko se na svět teprve začalo dívat a potřebuje kolem sebe příjemné, nenásilné odstíny, které budou uklidňovat, ne oči dráždit. A neplatí to jen pro miminka, ale i pro dospělé, agresívní tóny patří možná na letní oblečení, nebo sportovní vozy, ale rozhodně nepatří do interiéru, v kterém žijeme.

Na ilustrační fotografii návrh obývacího pokoje, který dodržuje pravidlo vybavení tón v tónu. I přesto, že se jedná v důsledku o kontrast bílé a tmavě hnědé, odstíny použité na rustikálním nábytku, interiér působí velmi harmonicky a věříme, že i na vás stejným, uklidňujícím pocitem. Ve skutečnosti jsou ale v interiéru použity tři odstíny, liší se pouze odstupňovanými tóny. Bílý odstín na nábytku, stěnách a záclonách, tmavě hnědý odstín na nábytku pouze na horních plochách, které korespondují s rámy oken a posledním, třetím odstínem je zde světle hnědá. Ano, v celém interiéru jsou pouze tři odstíny. Zkuste si nyní i vy spočítat, kolik odstínu je ve vašem stávajícím interiéru. Počítejte jen základní odstíny, pokud máte několik tónů hnědé, tak počítejte jeden odstín. Pokud však máte v jednom pokoji bílou, černou, zelenou, růžovou, do toho něco málo s přírodního odstínu, pak jste již za limitem, který vám umožní ve vašem pokoji odpočívat. Harmonie je zkrátka důležitá a správná volba odstínů tak, aby nábytek ladil s podlahou, výmalbou stěn, ale i kobercem či závěsy, je to podstatné, nad čím je třeba se zamyslet před zařizováním interiéru. 

 

                                                          Moderní nábytek do obývacího pokoje - kolekce Nums

 

Čím ale začít? Výběrem nábytku, nebo výběrem odstínu na stěnu? Nebo změnou podlahy? Vše je otázka toho, kolik do vybavení interiéru jste ochotni vložit finančních prostředků, vše je otázka také toho, zda jste byt či dům již pořídili s hotovými podlahami, je čerstvě vymalováno, nebo jste teprve před výběrem těchto základních prvků. Pokud se vám stávající podlaha líbí, nebo zkrátka jen nechcete novou podlahu měnit, pak se zaměřte na stěny. Zvolte si k vybranému nábytku takový odstín, aby byl v harmonii a podlahu zjemníte vhodným výběrem kusového koberce. Více na očích jsou stěny, než podlaha, kterou z části zakryjete nábytkem a z části kobercem. N druhé fotografii je návrh ložnice, kde opět najdete pouze tři odstíny. Tmavě hnědou, béžovou v několika tónech a přírodní dekor dřeva. Ložnice působí opět jako promyšlený, harmonický celek, kde oči nic neruší, vše je sladěno a krásně doplněno drobnými detaily. Ani jemný vzor na koberci není rušivý, protože odstínem je přizpůsoben ostatnímu vybavení ložnice. Nic v této ložnici na nás a my věříme, že i na vás, nepůsobí rušivě. 

 

                                                         Panel s nočními stolky k postelím 140,160 Greta

 

Kontrastní spojení odstínů dovoleno, ale za dodržení určitých podmínek

Jste milovníci kontrastních spojení odstínů ve stylu "black and white"? I takový interiér může působit velmi elegantně a harmonicky, jen je třeba si dávat větší pozor na umístění těchto odstínů. Pokud je nábytek bílý, pak na stěnu volíme ideálně tmavý odstín, pokud je nábytek černý, pak stěny musí být světlé. Nelze zvolit černý nábytek, tmavé stěny a na podlahu umístit bílý koberec. Zařízení interiéru se zcela mine cíleným účinkem. Ale nejlépe napoví či znázorní kontrastní spojení odstínů další návrh, třeba právě v předsíni.

 

                                                         Stolek pod televizi Astral oak nordic

 

Na našem návrhu je spojení opět pouhých tří základních odstínů. Bílý nábytek v podobě šatní skříně, černá stěna s elegantní tapetou a to vše je doplněno světle šedou, kterou zde zastupuje pohodlné křesílko a podlaha. Tři odstíny, které a to musíte uznat jsou velmi kontrastní, ale působí v jednom celku elegantně a harmonicky. Minimalistické linie pak ještě více podtrhnou celý záměr vybavení této předsíně, které je ideální tam, kde je k dispozici dostatek světla. Ano, tmavý nábytek do interiéru bez sluníčka nepatří, naopak tmavý nábytek si můžete dovolit do pokoje, kde je sluníčko od rána až do pozdních odpoledních hodin.

 

A co děti, ty přece syté odstíny milují?

Jak zařídit dětský pokoj, aby nekřičel všemi barvami a byl v příjemné symbióze také s dětskou dušičkou? Jak zařídit a sladit odstíny v dětském pokoji, aby byl barevný, nebyl nudný, ale přitom elegantní? Již několikrát jsme řešili problém malých princezen, které by rády měly růžové úplně všechno. Ale i růžový odstín má stovku nejrůznějších tónů a dokážeme růžovou krásně zjemnit bílou. Pokud je to i právě nyní vaše situace, pak je ideální více bílé, trošku jemně růžové a třetí odstín je již příliš v tomto případě. K růžové lze možná ještě jemně přidat světle šedé, nebo zelenkavé či v náznacích béžové, ale jen na doplňcích. 

 

                                                        Dětský pokoj pro holku v sestavě Biotiful

 

Krásné a elegantní vybavení pokojíku pro holčičku školačku, kde jsme dodrželi požadavek na růžovou a je zde v několika jemných tónech, celý pokoj jsme zjemnili praktickou, bílou postelí s nádstavci a šuplíky a vše doplnili světle béžovými dekoracemi, třeba právě i v podobě koberečku, na kterém školačka může sedět, když si hraje na podlaze. Jak se vám líbí holčičí pokojík pro školačku?

Ale co kluci, jak těm zařídit ryze klučičí, reprezentativní pokoj? Určitě u kluků můžeme volit tmavší odstíny, dávají jim přednost a tak nějak k nim patří. Nenechte se unést zastaralými dogmaty, že vše pro kluka musí být modré. Dnešní škála odstínů možná mnohé z vás překvapí a při správné volbě odstínů celého pokoje lze i klukovi pořídit třeba bílý nábytek, nebo dětskou postel v běleném přírodním dekoru jak je tomu na dalším návrhu.

 

                                                       Dětská palanda se stolem a skříní Urbanic - shade

 

Tento návrh pokoje pro kluka vznikal již do stávajícího interiéru, kdy majitelé bytu nechtěli měnit podlahy. Přesně situace, kterou jsme si popsali hned na začátku. Ale i přesto, že v návrhu nekoresponduje podlaha daným regulím barevnosti a dodržování odstínu v jednom interiéru, si myslíme, že pokoj pro studenta se povedl a je harmonický. Podlahu, aby jsme obrátili pozornost jinam, jsme "narušili" kobercem se silným vzorem, ostatní vybavení je již pak tón v tónu a to spojení světlého dekoru dřeva s šedou, samozřejmě v několika tónech. Tmavě šedé bylo použito pro výmalbu stěn, světlé šedé na doplňky jako je pohovka, židle a povlečení. Koberec pak navazuje na zařízení pokoje tím, že v sobě spojuje tmavě i světle šedou a tím dává interiér do pomyslného celku.

Dnešní povídání o barvičkách zdaleka není u konce, protože odstínů jsou stovky. A tak i v dalších článcích se budeme věnovat tomu, co lze spolu spojit tak, aby vaše bydlení bylo nejen krásné, ale i harmonické a vy jste se v pokoji opravdu cítili jako doma.