Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Interiér pro seniory

Bydlení je potřeba přizpůsobovat i našemu věku. Nelze čekat, že to, co nám vyhovovalo ve dvaceti, nám bude vyhovovat i v šedesáti. Bydlení pro seniory je stále velmi opomíjenou oblastí, ačkoliv seniorem bude dříve či později každý. V současné době sice vznikají bytové projekty určené pro osoby vyššího věku, ale ty pro svou finanční náročnost řeší problém jen z opravdu malé části. Běžnější jsou úpravy v bytě, kterými je možné seniorům přizpůsobit interiér. Jak by takový prostor měl vypadat? Vyžaduje pouhou výměnu nevhodného nábytku, nebo předpokládá zásadní stavební úpravy? Na našich stránkách nábytek Aldo si určitě vyberete a právě starší generace nejčastěji navštěvují kategorie rustikální nábytek.

 

Změna v bytě

Základním problémem vyššího věku je snížená pohyblivost a zároveň neochota cokoliv měnit. Starší lidé bývají konzervativní, špatně snášejí stěhování i změny v bytě, takže je třeba k nim přistupovat s maximálním citem. Pokud jsme se rozhodli například přistěhovat do společného domu nebo bytu staršího příbuzného, je třeba s ním interiér konzultovat. Oranžovou stěnu pravděpodobně neocení a móda v nábytku je pro něho to, na co byl zvyklý v mládí.

 

Obývací pokoj

V obývacím pokoji je nejdůležitějším prvkem pohovka. Sedák by měl být tvrdý a pohovka nesmí být hluboká. Nábytek pro tak zvané neformální sezení, lépe řečeno polehávání, starší člověk neocení. Špatně se mu do něj usedá i vstává a opření zad není pohodlné. Vedle pohovky by neměl v obývacím pokoji chybět ušák, respektive současná obdoba tohoto křesla s vysokým opěrákem. Je ideální na čtení a senioři ho opravdu vítají. Vedle takového křesla by měla stát kvalitní stojací lampa s pohyblivým ramenem. Na nábytku Aldo pohovky nenabízíme, ale velkou část naší nabídky jsou tradiční designy, které se nám dříve narozeným velmi líbí.

 

        

Kolekce rustikálního nábytku Elise francouzského výrobce

 

Ložnice

Postel v bytě seniora nemůže být malou tvrdou a nízkou válendou, jakou bychom možná vydrželi v pokoji studenta. Plocha matrace by měla být ve výšce nejméně padesát centimetrů, protože z takové postele se mnohem lépe vstává. Pohodlné by mělo být i ovládání světel. Inspirujme se v hotelech, kde se všechna svítidla dají snadno zhasnout z postele. Má to svůj důvod.

 

       

 

 

Kuchyň

Kuchyňský prostor musí být maximálně praktický. Pracovní deska kuchyňské linky by měla být nižší, než je obvyklé, aby se u ní dalo pracovat vsedě. Není to problém, protože kuchyňská studia jsou už dnes na podobný požadavek zvyklá. Stejně důležité je kvalitní osvětlení, protože zrak ve stáří slábne. To ostatně platí také o zbytku bytu. Například ve věku šedesáti let vyžaduje lidské oko až dvojnásobnou světelnou hladinu než ve dvaceti.

 

Koupelna

Koupelna je v bytě seniora největším kamenem úrazu…, a to doslova. Vana by měla mít vždy zdrsněné dno a sprchový kout zase sedátko. Obojí je běžně na trhu. Rozhodování mezi vanou a sprchou určitě hovoří spíše pro sprchu. Vstupování do prostoru vany totiž činí seniorům značné potíže. Na koupelnové předložky volně položené na dlažbě bychom měli zcela zapomenout.





Na těch snadno uklouzne i mladý a pohyblivý člověk. Snad nejdůležitější v bytě je kvalita podlahy. Špatně zvolená podlahová krytina může být nebezpečnou překážkou. Nelze doporučit kluzké laminátové plovoucí podlahy, stejně jako kusové koberce. Ideální jsou klasické dřevěné podlahy.