Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Ideální řešení- shrnovací dveře

I přesto, že na našem portále shrnovací dveře nenabízíme, píšeme vždy o všem. A jelikož se nábytku věnujeme již řadu let, něco málo o shrnovacích dveřích rádi napíšeme. Každý, kdo si zařizoval vlastní bydlení, určitě u některých pokojů zapřemýšlel nad shrnovacími dveřmi. Kromě pěkného designu a možnosti velmi elegantně a jednoduše propojit prostor dvou místností, má volba takovéhoto řešení i celou řadu praktických opodstatnění. Shrnovací dveře se staly velmi módní záležitostá v polistopadové době. Dnes je jim dáván opravdu praktický význam a to v prostorech, kde místa je opravdu málo a křídlo pevných dveří by vám překáželo. Shrnovací dveře - to je praktické řešení bydlení za dostupnou cenu.

 

Shrnovací dveře trochu jinak

V malých bytech umožňuje lepší využití prostoru, protože shrnovací dveře nikde nevadí a nenarážejí do nábytku nebo stěny, tak jako ty otevírací. Svoje místo určitě mají i v bytech vozíčkářů nebo starších lidí s pohybovým omezením, protože jim nepřekáží práh a jejich otvírání je nesrovnatelně jednodušší. Alternativou k často využívaným lehkým posuvným stěnám nebo shrnovacím dveřím jsou klasicky konstruované dveře, které se zasouvají do stěny. Na rozdíl od lehkých posuvných stěn si zásuvné dveře zachovávají všechny výhody klasických dveří – jsou pevné, stabilní a je možné je zamknout. Dveře, které se zasouvají do stěny, dokáže vyrobit každý běžný výrobce dveří. Od standardních otvíracích se kromě kování totiž nijak neliší. Jejich tajemství spočívá ve stavebním pouzdře, do kterého se zasouvají. To tvoří kovová konstrukce, která se osazuje do stěny nejlépe ve fázi hrubé stavby. Pouzdro lze samozřejmě osadit i dodatečně, ale pak je potřeba počítat se stavebními úpravami. Při rekonstrukcích a dodatečné instalaci posuvných dveří se obvykle pouzdro osazuje do sádrokartonové příčky. Jedinou podmínkou pro možnost použití zásuvných dveří je dostatečná šířka a hloubka stěny, do které mají dveře zajíždět.

 

    

Často shrnovací dveře slouží pro rozdělení interiéru obývacího pokoje od jídelny (kolekce Ceram, Francie)

 

Shrnovací dveře nabízí mnoho možností

Pouzdra pro posuvné dveře jsou nabízena v několika typech. Ty umožňují jednoduché osazení jednokřídlových i dvoukřídlových dveří. Nejběžnější typ pouzdra pro posuvné dveře je pouzdro jednoduché, určené pro dveře jednokřídlé. Další variantou je pouzdro dvojité, do kterého se dají zasunout dvě dveřní křídla jedním směrem paralelně za sebou. Pohyb dveřních křídel je zde synchronizován. Pro dva sousedící pokoje, které jsou uzavírány vlastními jednokřídlými dveřmi, je určeno dvojité pouzdro, do kterého se zasouvají dvě křídla dveří v opačném směru. Pro jednokřídlé dveře, které se mají vysouvat proti sobě, je pak určena sestava dvou stavebních pouzder spojených vodicí lištou. Pohyb křídel dveří je možné u této sestavy rovněž synchronizovat.

 

Kvalitní stavební pouzdra jsou vyráběna většinou z pozinkovaného plechu. Horní vodicí kolejnička, která zabezpečuje tichý a hladký posun dveří, se obvykle vyrábí z kvalitní slitiny hliníku. Ceny se pohybují přibližně od 5 do 22 tisíc korun dle typu a velikosti. Pouzdra by jinak měla být certifikována pro všechny výrobce dveří, aby do nich bylo možné použít dveře jakéhokoli designu a vzhledu, které jsou na českém trhu k dostání, celoskleněné dveře nevyjímaje.