Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Domácí uskladnění vína

Víno je kulturní nápoj, který kromě jiného vyžaduje také citlivý přístup při svém uskladňování. Pokud si nebudujete archiv, není uskladnění žádnou vědou, ale i tak je potřeba dodržovat alespoň základní pravidla. Koupit pěkný stojan na víno nestačí. Dekorace mohou příjemně oživit interiér a stojan na víno navíc patří k dekoracím, které jsou i praktické. Nepodceňujte dekorace, jsou to detaily, které tvoří celek. Dekorace v podobě stojanu na víno mohou být i milým dárkem pro vaše blízké. Nábytek Aldo sice nepředstavuje stojany na víno, ty jsou spíše doménou vinoték, ale netradičních doplňků do všech interiérů, včetně kuchyně u nás najdete celou řadu.

 

   

Německý výrobce přináší na stránky nábytek Aldo řadu užitečných pomocníků

 

 

Základní pravidla

Běžně se stává, že si lidé převezou několik láhví vína z dovolené a nebo víno dostanou jako dárek, který je potřeba uskladnit tak, aby jej bylo možné při vhodné příležitosti otevřít a vypít. Pokud nemáte doma vinotéku, pak je dobré dodržovat níže uvedená základní pravidla. V opačném případě se vám víno zkazí, neboť je tzv. živým nápojem a jeho vlastnosti a tedy i složení se každým dnem mění a to i když je zazátkované v láhvi.

 

Stálost teploty

Není ani tak důležitá teplota uskladnění, jako její stálost. Zásadním pravidlem je tedy víno nechat na místě, kde se teplota konstantní. Teplota by neměla by být vyšší než 15° C. I když si koupíte třeba ve specializovaném obchodě hezký stojan na víno, který by se mohl stát zajímavým doplňkem interiéru, pak opravdu není vhodné skladovat víno při pokojové teplotě a to platí i pro víno červené. Víno má rádo klid a vyhovuje mu spíše tmavá místnost. Víno uskladňujeme v leže.
Rozhodně není dobrá dávat víno do komory, kde by s ním neustále někdo manipuloval, přenášel, odsunovat, kde o něm můžeme zakopávat atp.
TIP: dejte víno do kartonové krabice, kterou před tím vystelte pilinami nebo třeba novinovým papírem a strčte ji pak do sklepa. Před otevřením si nápoj vychlaďte na vhodnou teplotu. Po otevření nechte láhev cca alespoň 30 minut vydýchat, víno se rozvoní a teprve pak jej podávejte a pijte.