Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Děti v bezpečí

Dětský pokoj se snažíme zařídit bezpečně a s nároky pro potřeby a radovánky dítěte. Dětský pokoj ovšem není jedinou místností v našem bytě, kam dítě zavítá. Pomůžeme vám zorientovat se v možnostech, jak udělat svůj byt bezpečnějším pro děti. Pak už jim začne hrozit leda to, že se budou cítit příliš opečovávané.

 

12 tipů, aby byly děti doma v bezpečí

Dětský pokoj zařizuje s myšlenkou na bezpečí dítěte. Ale co ostatní pokoje, obývací pokoj, ložnice a především kuchyň, kde je nebezpečí pro naše děti snad největší? Jak vůbec vybavit místnosti tak, aby byla především pro ty malé děti opravdu bezpečné?

 

          

Nabídka dětských pokojů od francouzského výrobce je na nábytku Aldo velmi oblíbená

 

 

Pozor na výšky

Pád z výšky bývá jednou z nejnebezpečnějších příčin dětských úrazů. Nízký nábytek a police instalujte tak, aby se na ně nedalo snadno šplhat, a zabezpečete schody. Účinným prostředkem je schoďišťová zábrana - branka s jednoduchým mechanismem. Tyto branky můžete naistalovat i kdekoliv jinde, kde dítě nemá mít přístup. V závislosti na materiálu se cena pohybuje od jednoho do dvou tisíc korun.

Za pády dětí mohou také často kluzké povrchy podlah nebo koberce, které k nim nedostatečně přiléhají. Pod takový " létající koberec " použijte protiskluzovou podložku nebo oboustrannou lepící pásku. Děti kluzké povrchy rády využívají ke hrám - přítrž nepovolenému klouzání definitivně udělají protiskluzné ponožky nebo bačkůrky. Zvlášť nebezpečné jsou pády ve vaně nebo sprchovém koutě. Předejde jim protiskluzová podložka. Vybírat můžete mezi celistvou podložkou nebo jednotlivými protiskluzovými kousky, třeba ve tvaru chodidel, které se lépe přizpůsobí atypickým tvarům sanity.

 

Pes jako další bráška

Se zvířaty ze začátku nenechávejte dítě samotné bez dozoru a propátrejte přírodovědné atlasy. Prověřte, jestli doma nemáte nějaké jedovaté rostliny, a pokud ano, okamžitě je odstraňte z dosahu dětí nebo je raději věnujte známým - rozhodně ne však babičkám nebo hlídacím tetám, to by bylo prašť jako uhoď. Stejně to udělejte, chováte-li nějaké zvíře. Nevěřte tomu, že se pavouk nebo had z terária nedostane. Větší zvířata na dítě zvykejte postupně a od prvních dnů oba učte respektu k tomu druhému. Pes se s dětmi bude nejspíš snášet dobře a kočka si jich nebude moc všímat, ale ze začátku je raději ani při nevinných hrách nespusťte z očí.

Pojistky

Neštřete na pojistkách. Snadno se montujím, stojí jen pár korun, a až je nebudete potřebovat, zase je bleskově odstraníte. Funkci přitom mají k nezaplacení. Dětské pojistky mají nejčastěji jednoduchý mechanismus dvou pevných bodů, mezi nimiž je natažena odnímatelná páska. Pokud správně nezmáčknete mechanismus, nebo dokonce kombinaci bodů, nedá se pojistka otevřít. Pro vás to bude hračka, ale pro batolecí prstíky velký problém. Pojistky se hodí na všechno co se vysouvá či otvírá, od zásuvek po dvířka na lednici a hlavně okna.

Nábytek

Na děti myslete už při nakupování nábytku. Třeba úchytku nemusíte mít hranatou, dokonce ji můžete mít zapracovanou do dvířek tak, že nevystupuje do prostoru. Troubu umístěte do výše očí, stejně je to při pečení pohodlnější a plochou televizi přišroubujte na stěnu, kde nezabere tolik místa a nikdo ji nemůže na sebe shodit. Opravdu potřebujete přebalovací pult? Není snažší miminko přebalit na podlaze na podložce, odkud mimo jiné nemůže spadnout?

 

   

Úchytky zapracované do nábytku jsou jedním z mnoha bezpečnostních prvků v dětském pokoji

 

Nebezpečná manipulace

Dítě se prý musí spálit o plotnu, aby vědělo, že už to nemá dělat. Tuto filozofii ale určitě nemusíte v praxi cíleně realizovat. Dítě nebude moci manipulovat se sporákem, když zajístíte knoflíky jednoduchými kryty. Dalším řešením je trouba s vestavěnou pojistkou proti otevření. Děti se ale mohou spálit i jinde, a tak raději z jejich dosahu odstraňte například lampy s kovovými stínidly a další rozžhavené věci, třeba vrtačku, žehličku, ale pozor i na horkou vodu z baterie.

Elektronika

Elektronika pomáhá děti chránit, ale na druhou stranu jim může ublížit stejně snadno, jako ony jí. Zásuvky zaslepte ochrannými kryty a schovejte kabely. Buď pod podlahové lišty, nebo alespoň pod koberec. televize by měla mít dětskou pojistku a videu kupte bezpečnostní kryt.

Chůvičky

Vysílačky a chůvičky vám otevřou nové možnosti. Alespoň tam, kde dosáhne jejich signál. Nejlevnější analogové chůvičky vás nebudou stát ani tisíc korun, pouze má-li vaše dítě nějaké zdravotní problémy nebo jste prostě úzkostní, připravte si přes dva tisíce korun na monitor dechu. Úplnou novinkou jsou však venkovní hlídači. Svému dítěti dáte do kapsy malý plíšek, a pokud se od vás v parku vzdálí víc než chcete, začne vaše vysílačka pípat. Lepší varianty umějí dokonce potomka i vyhledat.

Dětský nábytek

U nákupu dětského nábytku i hraček dejte na osvědčené certifikáty a pečlivé dodržování norem. Parametry dětského nábytku upravuje předběžní evropská norma, podobné opatření pak existuje i pro dětské hračky. Řadu parametrů však při nákupu výrobku, ať už nábytku do dětského pokoje nebo hraček nezjistíte, například jakým lakem byl nábytek ošetřen nebo jaká barviva byla použita při výrobě dětského povlečení. Na www.dtest.cz/deti najdete řadu testů, databázi nebezpečných výrobků i doporučení týkající se dětského vybavení. Určitou záruku pak skýtají ekovýrobky, ale opět jen certifikované. Kamenné a internetové obchody Vám mnohdy poskytnou více informací než velké sítě a supermarkety.

 

   

 

Velký nákup

Chystáte-li se na velký nákup ochranných prostředků pro dítě, určitě se to vyplatí udělat přes internet. Nevýhodou je, že nakupujete tak trochu naslepo. V kamenném obchodě, kde nákup zabere více času, vám zase všechno ochotně ukážou. Nejlépe je zkloubit obě tyto varianty.

Chcete-li předejít ošklivým jizvám třeba po pádu na hranu nábytku nebo mnohem horším zraněním, raději předměty pečlivě zajistěte. Nejjednodušší a nejvzhlednější je vysoké skříně a knihovny přivrtat do zdi pomoci vrutů nebo hmoždinek určených pro daný materiál. Pokud to z nějakého důvodu nejde, vyzkoušejte popruhy na nábytek. I ty se sice musí upevnit ke zdi, ale jsou vhodnější pro sádrokartónové příčky a nábytek, do kterého nemůžete nebo nechcete vrtat. Drobné, ale těžké dekorace, třeba skleněné vázy nebo sošky, nezabezpečí nic. Raději jej do určitého věku dítěte odstraňte.

Závěrem

S příchodem dětí vybavte lékárničku. Každý věk vyžaduje trochu jiné léky a každému dítěti pomáhá něco jiného. Rozhodně by ale v ní neměly chybět náplasti v různých velikostech, nepálivý dezinfekční prostředek, léky proti bolesti, na rýmu dětské nosní kapky a krém proti opruzeninám. Až to všechno shromáždíte, pořiďte si ještě pěknou a hlavně uzamykatelnou lékarničku. Pověste ji třeba v koupelně vysoko na zeď nebo schovejte na nepřístupné místo. Na podobném místě by pak měly skončit všechny nebezpečné chemikálie včetně čistících prostředků a kosmetiky.