Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Buďme v kontaktu

Facebook Twitter Youtube Pinterest


Dekorace- pověsit na zeď

Přestože se současný design ubírá k minimalismu, v němž vynikají uprostřed holých všelijak barevně pojatých stěn nábytkové solitéry, okolnosti nebo vkus nás často přinutí tu a tam na zeď něco pověsit. Svá pravidla má však rovněž připevnění obyčejné poličky, lampičky či obrazu.

 

Poličky na nosnou zeď

Pokud uvažujeme pověsit na zeď polici nebo regálový systém, měl by viset na nosné zdi s pomocí kvalitního a spolehlivého upevnění. Při zavěšování policového systému volíme podpěru podle jeho hmotnosti: pevné konzoly pro lehké, střední, větší nebo velké zatížení; stavitelné systémy dřevěné či kovové na lehkou, střední nebo velkou zátěž. Z bezpečnostních důvodů police nikdy nevěšíme nad místem, kde sedíme nebo spíme!

 

Police nad televizním stolkem v obývacím pokoj je častým řešením (kolekce Palace, Francie)

 

Rozmísťování doplňků

Při rozmísťování doplňků uvažujeme také s pohybem okolo nich – lampa, polička, obraz by neměly viset a zasahovat do frekventovaného koridoru třeba směrem k toaletě. Roh předmětů na stěnách by neměl být ve výši očí.

 

   

 

A co obrazy?

A jak je to s obrazy? V případě obrazů je variant mnoho. Můžeme je věšet v řadách – horizontálně či vertikálně – nebo ve skupinách. Záleží na jejich počtu, žánru, výtvarné technice. I zde se můžeme řídit základními pravidly: velká plátna vyniknou na velké stěně, malé obrázky na úzké. Šířka obrazu nemá přesahovat šířku nábytku, nad nímž visí. Pro grafickou sbírku je užitečnější jednotný rám a pasparta. Ať už je pověsíme do řad nebo skupin, budou vypadat lépe, než když je každý obrázek jinak zarámovaný. Díla pověšená v horizontální linii působí uklidňujícím spořádaným dojmem a opticky místnost rozšiřují. Obrazy pověšené vertikálně (nad sebou) opticky zvýší strop. Když obrazy pověsíme úhlopříčně (to se běžně praktikuje nad schodištěm), budí zdání pohybu. Symetrické umístění obrazů zdůrazňuje formálnost, navozuje pocit bezpečí a klidu. Nesymetričnost vyvolává dojem vitality, pohybu, neklidu.