Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Bezpečnost dětí v dětském pokoji III

Při zařizování dětského pokoje pamatujte také na skutečnost, že dítě roste a mnohdy nás rodiče dokonce velmi rychle "přeroste". Dětský pokoj - od školního věku až ke studiu.V našich domácnostech se až příliš často řeší zařízení dětského pokoje pomocí starších kusů nábytku, které se už nikam nehodí. Názor, že děti to už doničí, je pro ně vlastně návod, jak mají zacházet s věcmi kolem sebe. Ne, děti nepotřebují mít kompletně novou sérii nábytku podle poslední módy. I ty starší kusy se dají využít, ale bylo by dobré, kdyby se přizpůsobily dítěti. Například starou skříň můžete společně natřít barvou a s trochou fantazie ji proměníte v kus nábytku podle vkusu vašeho dítěte. Na starém stole se dají vyměnit nohy za nové, neodřené a na pracovní plochu položit plexisklo, pod nímž budou fotografie či obrázky oblíbených filmových postaviček. I finančně nenáročné triky pomohou dítěti zabydlet se ve svém dětském pokoji, oblíbit si ho a vážit si věcí kolem sebe.

 

    Levné dětské postele na nábytku Aldo

 

Nezapomeňte, že dětský pokoj má být jeho světem, nikoli vaším. Kudy chodí, tam kreslí? Podpořte jeho výtvarné ambice a předem počítejte s nástěnnými malbami. Připravte mu podklad z umyvatelného nátěru nebo papíru připevněného na stěnu. Řešením je i tabule na stěně. Stejně tak podlaha v dětském pokoji by měla odolat náporu při dětských hrách. Myslete i na sousedy pod vámi a chraňte je před nechtěnou účastí na každé hře vašich dětí, proto vyberte takovou podlahu, která má i funkci zvukové izolace. Vhodný je koberec s krátkým vlasem, protože se snadněji uklízí a udržuje. Neměl by však být příliš barevný, protože hodně barev působí rušivě. Koberec musí dát dětem prostor pro uplatnění fantazie. Ty s předznačenými cestičkami pro auto fantazii dost omezují. Neberte koberec tak vážně. Klidně ho rozřežte na čtverce a poskládejte podlahu z nich. Existují lepicí kobercové pásky, jimiž se tyto čtverce přilepí na zem. Podobně můžete vytvořit i řeky a ostrovy, které příležitostně poslouží jako cesty nebo parkoviště. A když se stane nějaká nehoda, zničený kousek prostě vyřízněte, vyperte a po vyschnutí ho opět vložte zpátky.

 

   

Máte více dětí? Řešením může být levná patrová postel Leo francouzského výrobce.

 

Krok 3
Dětský pokoj jako výchovný prostředek
Všechno v dětském pokoji by mělo být univerzální a mělo by spíše podporovat dětskou tvořivost, než dítěti nabízet hotovou věc.
Nechte děti, aby se podílely na zařizování svého pokoje. Týká se to například barevnosti – ta podle výběru rodičů bývá nejednou přehnaná či nevhodná. Ne všechna děvčata jsou nadšená z růžové a ne všichni chlapci by si vybrali modrou barvu na stěnách. Děti mají rozhodně větší představivost. Možná bude váš potomek trvat na bílé nebo černé barvě stěny. Je důležité respektovat dětské představy, protože tak podpoříte schopnost dětí vyjádřit vlastní názor a zároveň naslouchat názorům ostatních. 
Podpořte u dítěte zodpovědnost například tím, že umístíte do jeho pokoje květinu, o niž se musí starat (samozřejmě ne jedovatou). Možná byste mohli povolit i nějaké domácí zvířátko, tady je ale důležité předem si dohodnout a jasně formulovat povinnosti, jejichž plnění budete muset důsledně vyžadovat.

 

Aby pokoj děti zároveň vychovával, doporučujeme:
• nechat děti podílet se na zařizování dětského pokoje,
• podpořit u dítěte zodpovědnost
• Inspirujte se metodami a principy feng-šuej a vytvořte dětem harmonické prostředí stimulující zvědavost a fantazii, které zároveň nepotlačuje jejich vlastní pohled na krásu. Pokažené a polámané hračky zastrčené pod postelí nepřispívají k proudění dobré energie v místnosti. Hračky, s nimiž si dítě už nehraje, určitě potěší někoho jiného například u sousedů a ty polámané je třeba bez milosti vyhodit. Zbavte dětský pokoj špatné energie.
• Když se dětský pokoj promění ve sklad nepřiměřeného množství hraček, dítě si nevyvine přirozený vztah k pořádku. Aby si dokázalo uklidit své hračky, když si dohraje, musí mít pro to vytvořené vhodné, dostatečné a snadno přístupné odkládací prostory. Odolné věci, například plyšová zvířátka určená pro malé dítě, lze skládat do krabice. Pokud však budete stejně zacházet s modelovými auty, rychle se zničí.
• Hra je pro dítě vždy učení. Při hře se například učí i to, jak si jednou bude dělat pořádek a jak si bude věci udržovat nepoškozené. Při vytváření odkládacích prostorů na různé hračky proto myslete na to, jak si s nimi bude dítě hrát. Vysype krabici, aby se dostalo k hračce? Když ho naučíte všechny hračky házet do krabice, bude si i v dospělosti házet do krabice košile? Nejlepší je začít, dokud je dítě malé. I malé dítě zvládne používání vhodně umístěných polic a skříněk.