Košík je prázdný. Pojďme to napravit!

Barvy dětského pokoje podle věku?

Děti tak jak postupně dospívají, samozřejmě mění svůj vkus. Když se narodí, vybavení dětského pokoje pro miminko je vlastně pouze záležitostí rodičů. Miminka se neumí vyjádřit co by se jim líbilo. Ale i pro ně je třeba v dětském pokoji dodržovat určitá pravidla, co do výběru barev. Zcela určitě by barvy neměly být agresivní, ostré, ale spíše tlumené odstíny jako smetanová, béžové, jemně zelenkavá, světle modrá, nebo světle růžová. V době předškolního věku by jsme našim dětem měli naslouchat a dětský pokoj můžeme vybavit už na základě jejich vkusu, nebo oblíbené dětské postavičky. Když dítě začne chodit do školy, i zde musíme dětský pokoj přizpůsobit jejich věku. Příjemné prostředí je pro učení a dělání domácích úkolů prioritní. Napsali jsme již několik článků o tom, jak správně vybrat psací stůl pro školáka a studenta. Ale víte, jak volit do dětského pokoje barvy? A co studentský pokoj? Jaké by měly být barvy studentského pokoje?

Dětský pokoj pro děti předškolního věku

V tomto období může být dětský pokoj místností, kde barvy mají své místo. Můžete popustit uzdu své fantazii, ale nezapomínejte, že všechno má své meze. A opravdu někdy méně, znamená více. Pokud zařizujete dětský pokoj pro vaší malou princeznu je volba více méně jasná. Růžová, fialová, někdy také žlutá, oranžová, zde, v tomto věku dítěte se můžeme přiklonit, můžeme naslouchat jeho vkusu. Pokud zrovna nemáte sladkou princeznu holdující všemu růžovému, tak přeci nebudeme jen proto, že je holčička preferovat růžovou. Může se stát, že holčička také bude mít ráda modrou. Dětský pokoj by měl odpovídat preferencím dítěte a to beze zbytku.

 

   

 

Na ilustračních fotografiích přináší návrhy dětských pokojů pro holky francouzské výrobce. první fotografie je řešením interiéru pro holčičku, která má ráda růžovou. Druhý návrh dětského pokoje z kolekce Chic (příznačná název) je pro holčičku, která je tak trochu klučičí povahy. Pokoj je funkční, není příliš "přeslazený" a přitom je poznat, že je určen pro vaší dceru. A co kluci? Co zvolit do jejich dětského pokoje, aby se cítili opravdu jako kluci?

 

                                            

 

Pro kluky určitě volíme jiné odstíny než pro holky. Převládá modrá, nejlépe pak v kombinací s přírodním odstínem. A i zde platí, modré opravdu nemusí být všechno a dětský pokoj by ani nebyl hezký. když už preferujete modrý odstín, jděte raději cestou modrých doplňků, které později můžete lehce vyměnit. příliš modré v interiéru bude působit také studeně. A nezapomínejte, že pravděpodobně budete chtít zachovat dětský pokoj až doby, kdy vaše ratolest bude opouštět rodinné hnízdo. Určitě se tak v průběhu let dostanete do situace a to ne jednou, že vaše dospívající dítě bude měnit vlastní vkus, který v období dětství ani dospívání zcela není vyhraněn. Dítě se hledá, tápe. Zařizujte dětský pokoj tak, aby jste nemuseli měnit nábytek, ale s měnícím se vkusem i co se týká odstínů, budete měnit bytové doplňky, odstín stěn, či povlečení. Je to určitě jednodušší a především levnější změna image v pokoji, než výměna a pořizování nového nábytku.

Studentský pokoj

Pokud máte tu možnost, máte třeba jedno dítě a ne sourozence, navíc ve velkém věkovém rozdílu, respektujte soukromí a vlastní hledání identity dítěte. Nemluvte mu do záležitostí jako, že ten obrázek se tady opravdu nehodí, nechceš ho raději sundat? právě proto, že dospívající děti si hledají vlastní identitu, aby jí našli, aby našli sebe sama, musí zkoušet, improvizovat, měnit. Žádné z dospívajících dětí se nebude dobře cítit v pokoji, který je vaší vizitkou, ne jejich. Můžete se snažit dítě nenápadně, tak aby o  tom možná ani nevědělo, korigovat, usměrňovat, ale ne přesvědčovat o vlastním vkusu.

 

                                             Oblíbená postel Travel

 

Barvy si dospívající dítě zvolí taky samo, dle vlastního vkusu. Vy jako rodiče by jste měli pouze dbát na to, aby studentský pokoj byl opravdu funkční. Doporučujeme udělat jednu zásadní změnu a to vyměnit dětskou postel s místem na spaní 90x200 cm na rozměrově větší, třeba pro matraci 120x200 cm, nebo 140x200 cm, pokud vám to místo dovolí. Na našem portále se můžete společně s dětmi také pobavit, když si různé nápady, návrhy a možná sestavení prohlédnete. Určitě jsou inspirativní, alespoň pro diskuzi s vašimi ratolestmi, co se jim třeba líbí, nelíbí.